Klasik Game of Thrones 7. Sezon Yorumları

xemrexxx

Favori Üye
Reaksiyon puanı
132,474
Puanı
1,061
7x6

senaryoyu önceden okuduğum için pek heyecanlı olmadı ama birkaç soru işareti var

daanerys gelene ka bunlar nasıl donmadı kaç gün geçmesi lazım :X ak gezenler nasıl saldırmadı o ka süre (b)

arya ile sansa bence oyun oynuyorlar sezon finalinde baelishi gebertecekler :X sezon finalinde toplu ölümler bekliyorum arya ve baelish ölebilir ana karakterlerden

buz ejderhası ne işe yarayacak bakalım :X dany kendi oğluşuyla savaşacak gibi 7.sezon :oley: bu sezon yaptığı ergenliklerden sonra haketti

inşallah sam yola çıkarken gilly nin geçen bölüm okuduğu kağıdı da yanına almıştır böylece jon, targeryen olur :X halasından uzak durur belki :F

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,717
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
7x6

O neydi öyle heyecandan çıldırmak üzereyim. Gelmiş geçmiş en iyi dizi bölümlerinden biriydi. Game of Thrones'un bile bir numarası olabilir ya da şu an çok gaza geldim. :A

Duvar ötesi muhteşemdi. Ejderhanın ölümüne çok üzüldüm. Night's King aşırı güçlü, tek hamlede ejderha indirdi. Şimdi bir ejderhası da var. Bütün Westeros bir araya gelse yine iş çok zor.

Dany - Jon aşkı bana hiç zorlama gelmiyor. İkisi de hem karakter olarak birbirine uyan hem de etkileyici karakterler.

Benjen Stark reyis efsane bir dönüş yaptı. :Z Tabii çabuk kaybettik. :(

Arya - Sansa gerginliği de ilgi çekici bir yere gidiyor. Acaba Arya Baelish'i öldürdü de Sansa ile konuşan o muydu diye düşündüm bir an.

10/10

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,695
Puanı
1,060
7x6

Muhteşem ötesi, harika bir bölümdü.

Bölüme Kuzey'de, duvarın ötesinde başladık. Dream Team olarak nitelendirebileceğimiz ekip Ak Gezen avındaydı. Ekip arasında geçen diyaloglar ve karşılıklı konuşmalar yeri geldiğinde güldürdü, yeri geldiğinde üzdü bölüm boyunca.

Arya ile Sansa arasında ise beklendiği gibi bir gerginlik çıktı. Yani Baelish amacına ulaştı diyebiliriz. Ancak ben bu gerginliğin sonunda kardeşlerin birbirlerine zarar verecek hamlelerde bulunacağını düşünmüyorum. Zararlı çıkan Baelish olacaktır bu olaydan ve hatta ben öleceğini düşünüyorum artık.

Burada anlamadığım Arya'nın bu kadar çabuk Baelish'in tuzağına düşmüş olması, Arya artık çok akıllı bir karakter, düşmemeli Baelish'in tuzağına. Belkide bize Arya, Baeslish'in tuzağına düşmüş gibi gösteriyorlardır, güzel bir ters köşe bekliyorum bu noktada.

Daha sonra Tyrion ve Dany'nin arasında bir gerginlik ve fikir ayrılığı yaşandı. Son zamanlarda sıkça yaşanıyor bu durum. Tyrion çok zeki bir karakterdi, sürekli Dany'nin altında ezilen halini görmek pek hoşuma gitmiyor. Sonuçta son planları başarısız olsada, Dany'nin bu noktaya gelmesinde büyük pay sahibi, Dany'nin Tyrion'a haksızlık ettiğini düşünüyorum. Ancak bunun sonunda Tyrion'un, Dany'e ihanet etmesi gibi bir durum yaşanmaz bence.

Ardından Ayı'nın ekibe saldırdığı sahneyi izledik, muazzam bir sahneydi. Ayı bir anda fırlayınca ekran başında bende korktum ve yerimden zıpladım. Sahneler muazzam bir gerçekçilikle çekilmiş. Diziyi izlerken insan kendini Kuzey'de hissediyor...

Daha sonra Sansa ile Baelish arasında geçen konuşmayı izledik. Baelish, Arya'nın Sansa'yı satmayacağını falan söyledi. Bence bu sahnede Sansa, Baelish'ten şüphelenmiş olabilir.

Geldik bölümün en muazzam kısmına. Savaş sahnesine... Game of Thrones'un en güzel, en kaliteli sahnelerini izledik. Çıtayı çok yüksek bir noktaya çıkardılar gerçekten, gelmiş geçmiş en kaliteli dizi sahnesi olabilir savaş sahnesi.

Bizim ekip, Cercei'yi ikna etmek için gerekli olan ölüyü yakaladılar, çeşitli zorluklarla. Ardından Ak Gezen ordusu önlerine çıktı ve etraflarını sardı. MUHTEŞEM sahneler izledik bu noktada. Ak Gezenler önce bizimkilerin etrafını sardı, ardından saldırıya geçti...

Tabii bu esnada Dany'e Kuzgun haber uçurmuştu bile. Dany ejderhalarını aldı ve geldi. (Sanırım ışınlanarak geldi, yoksa oraya o kadar kısa zamanda gelmesinin imkanı yoktu)

Ak Gezen ordusunun bir kısmını yaktı, ekibi alıp gidiyor derken Jon orada kaldı, ejderhalardan biri öldürüldü. Dany'de Jon'u bırakıp gitti.

Tam Jon Snow öldü derken Benjen Stark efsanevi bir giriş yaptı, kendini feda etti ve Jon'u oradan kurtardı. Keşke Jon - Benjen ikilisini bir süre savaşırken izleyebilseydik.

Jon, duvarın diğer tarafına geri döndü ve Dany ile beklediğimiz yakınlaşma gerçekleşti. Ben Jon - Dany ikilisini fazla desteklemiyordum ama uyumlu oldular sanki. :A

Son olarak artık Night's King'in bir tanede nur topu gibi bir ejderhası oldu. Westeros'a hayırlı uğurlu olsun. Artık ölüler ordusu çok güçlü, nasıl baş edecek Westeros halkı bunlarla gerçekten bilmiyorum. Hepsinin bir olması lazım, bol miktarda ejderha camı lazım, Dany'nin ejderhaları lazım, Jaime'nin askeri zekası lazım...

Bence dizide bu sezondan sonra Dany ve Jon tahta oturur, taht kavgası sona erer ve tüm krallıklar birleşip White Walkers'a karşı mücadele verir.

Bu arada ejderhalardan birinin ölüler ordusuna katılacağı dizi başlamadan yayınlanan şu görselden belliydi:

mk9Yvy.jpg

FaJi

Banlı
Reaksiyon puanı
1,295
Puanı
195
7x6

senaryoyu önceden okuduğum için pek heyecanlı olmadı ama birkaç soru işareti var

daanerys gelene ka bunlar nasıl donmadı kaç gün geçmesi lazım :X ak gezenler nasıl saldırmadı o ka süre (b)

arya ile sansa bence oyun oynuyorlar sezon finalinde baelishi gebertecekler :X sezon finalinde toplu ölümler bekliyorum arya ve baelish ölebilir ana karakterlerden

buz ejderhası ne işe yarayacak bakalım :X dany kendi oğluşuyla savaşacak gibi 7.sezon :oley: bu sezon yaptığı ergenliklerden sonra haketti

inşallah sam yola çıkarken gilly nin geçen bölüm okuduğu kağıdı da yanına almıştır böylece jon, targeryen olur :X halasından uzak durur belki :F
Wightlar tahmin edemedi suyun tam şekilde donduğunu onun için beklediler. Donmamalarını da bir şekilde durmadan hareket etmişlerdir öyle açıklanır başka açıklanacak yeri yok.:D Artık bölümlerde mantık bekleme bitirmek için hızlandırdılar olayları. :)

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,717
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
5. bölüm yorumu yazmamıştım ama:

Duvar ötesi ekibi efsane oldu iyi hoş da ölü getirme planı worst plan ever falandı yani. Sırf Cersei için saçmaladılar. Zaten Cersei'yi devirmekte bir şey kalmadı. Cersei ile müttefik de olunmaz. Nereden bakarsan bak saçma.

Mantık hatalarına çok fazla takılmam ama Jaime'nin kurtulması da çok saçmaydı, neyse...

6. bölüme dönelim:

Dany'nin o kadar çabuk gelmesi şaşırtıcı değildi. Kadın yürüyerek gelmiyor, ejderhaları var!! Yalnız kuzgun nasıl o kadar çabuk gitti onu ben de anlamadım. Neyle gönderiyorlar sahi bu kuzgunları? :D

xemrexxx

Favori Üye
Reaksiyon puanı
132,474
Puanı
1,061
Wightlar tahmin edemedi suyun tam şekilde donduğunu onun için beklediler. Donmamalarını da bir şekilde durmadan hareket etmişlerdir öyle açıklanır başka açıklanacak yeri yok.:D Artık bölümlerde mantık bekleme bitirmek için hızlandırdılar olayları. :)
şöyle bir teori var:X

5. bölüm yorumu yazmamıştım ama:

Duvar ötesi ekibi efsane oldu iyi hoş da ölü getirme planı worst plan ever falandı yani. Sırf Cersei için saçmaladılar. Zaten Cersei'yi devirmekte bir şey kalmadı. Cersei ile müttefik de olunmaz. Nereden bakarsan bak saçma.

Mantık hatalarına çok fazla takılmam ama Jaime'nin kurtulması da çok saçmaydı, neyse...

6. bölüme dönelim:

Dany'nin o kadar çabuk gelmesi şaşırtıcı değildi. Kadın yürüyerek gelmiyor, ejderhaları var!! Yalnız kuzgun nasıl o kadar çabuk gitti onu ben de anlamadım. Neyle gönderiyorlar sahi bu kuzgunları? :D
arya baelish i çoktan öldürdü onun yüzünü aldı sansayı sınıyor diyolla ne diyorsun :D

FaJi

Banlı
Reaksiyon puanı
1,295
Puanı
195
Duvar ötesi sahneler harikaydı ne yalan söyleyeyim beğendim. Beğenilmeyecek gibi değildi. Ben ayrıntılı yorumlamayacağım.

Gece Kralı, Robert Baratheon misali Viserion'u tekleyince bayağı sevindim. Balista gibi kolları var herifin :D
Jon'un saçmalığı yüzünden ejderhayayı kaybettiler. Yine saçma bir şekilde kahramanlığa girişti. Aynı piçlerin savaşında olduğu gibi.

Ayrıca en başa dönersek Dany madem ejderhalarla gelecekti niye duvar ötesi operasyonu düzenlettirdi? En başta yardımı kabul etseydi bunlar hiç başa gelmeyecekti. Cersie'nin gelip saldırmasından korktu ancak saldırdığı falan olmadı. Orada bir mantıksızlık var.

Kayaya çıktıklarında bir anda kayanında suya gömüleceğinden korktum. O nasıl kadro öyle. Oradaki kadronun adamlığın ağırlığından kaya çökebilirdi. Jaime de olsaydı kesin çökerdi batardılar. :D

Ekip güzel tamam. Ama yemez :D Bir ara Jon teke tek girecekti Gece Kralı ile ama o düşünce kısa sürdü ve üste dediğim gibi pahalıya mal oldu. İster Jon gelsin ister Jon, Beric, Jorah, Tazı beraber dalsın alamazlardı Gece Kralını. Daemon Blackfyre amcamız mezarından kalkıp gelsin o bile alamazdı. :D

Son sahneden bir önceki sahne Dany-Jon sahnesinde kanser oluyordu. Bir arkadaşımızın dediği gibi çok zorlama olmuş. Zorla bir yakınlık kurdurtuyorlar. İki tarafın hataları birbirine yaklaştırdı.

Bir de yüce Baratheon hanesinin son üyesi (dizide) olan Gendr'den bahsetmezsem olmaz. Tazı gibi maşallah. 1 Gece de ulaştı duvara. Jon ve Dany'e taht yar olmazsa Gendry'e kalır taht. Çünkü Jon ve Dany'den sora valyria kanı taşıyan tek kişi.

FaJi

Banlı
Reaksiyon puanı
1,295
Puanı
195
şöyle bir teori var:X

arya baelish i çoktan öldürdü onun yüzünü aldı sansayı sınıyor diyolla ne diyorsun :D
Mantıksızlık doluydu evet. Ejderha gelince Reis bir anda mızrağı çıkardı hemen. Belli ki hazırlanmış. Bran'ın geleceği gördüğünü düşünüyorum. Hatta geçmişe dönüp kaderi değiştirebileceğini de düşünüyorum. Gece Kralı şu an için Bran dan daha güçlü. O da yüksek ihtimalle geleceği görebiliyor.
Videonun altındaki şu yoruma çok güldüm :D
Jon ile niye gitmedim bende bilmiyorum
-Benjen

:D :D

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
7x6

Ne bölümdü beee. Beklediğimi tam olarak buldum hatta fazlasını buldum. Gelmiş geçmiş en iyi dizi bölümlerinde zirveyi zorlar. 5x8'i 6x10'u geçmiş olabilir. Dizinin de en iyi bölümü olabilir. Ne bilim başka bir şeydi ya.

Duvar ötesindeki tüm sahneler mükemmeldi tam anlamıyla. Tüm karakterler harika olduğu için aralarındaki tüm muhabbetler inanılmaz keyifliydi. Bir çok yerde çok güldüm. Tüm sahnelerden müthiş haz aldım duvar ötesinde.

İkinci kısım duvar ötesi mavi gözlü ayı aksiyonu baya gerilim doluydu. Harcadı bi ton adamı lanet yaratık. Ölümü de zor ve uğraştırıcı oldu. Thoros reyizin sonuna üzüldüm, etkileyiciydi. Ölü ele geçirme planını bir şekilde başardılar. Toplu gruptan ayrılan bir grubu bulup içlerinden birini ölmeden yakaladılar. Sanırım sağ yakaladıkları ölü Jon'un öldürdüğü Walker'ın dönüştürmediği araya kaynak yapan bir ölüydü. Çünkü diğerleri ölüp o sağ kaldı başka açıklaması olmaz yani.

Bölümün ara kısımlarına Winterfell gerilimi serpiştirilmiş. Baya ilginçti Arya şov vardı orada. Diyaloglardaki buz gibi suratı, konuştukları, Sansa'nın aklıyla oynayıp karakteri zor duruma sokması hançeri bırakması falan. Buranın sonu ne olacak bilmiyorum ama sezon finalinde çok kan dökülecek gibi dizide.

Son kısım ise destansıydı baya baya. White walkers aksiyonu içeren bir bölüm bekliyordum duvar ötesinde ama bu aşılmış. Tabi bizim efsane takım sayıca bu kadar az oldukları için ve kapana kısıldıkları için gerim gerim gerildim izlerken. Ölüler Night King kontrolü sayesinde akıllı hareket ettiler. Dany'e Gendry kaynaklı ulaşan kuzgun ve Dany'nin son anda yetişmesi. Son anda yetişme tabi yine klişe ama umursamadım. Ve buraya nasıl geliyor çok uzak değil mi falan takılmadım çünkü hem ejderhayla geliyor hem de dizi malüm hikaye için bir şekilde es geçiyor bunları.

Olaya ejderhaların dahili ve o sahneler tam anlamıyla inanılmazdı. Hani Dragon Power'ı 4. bölümde gördük ama bu başka bir şeydi. 3 ejderha ve yapılan kıyım abi. Müthiş bir prodüksiyon ve mükemmel bir kalite. Tarihte eşi görülmemiş bir çıtaya çıktı dizi bu sahnelerle. Night King'in mızrağı ve o mızrağın ejderhaya etkisi falan şaşırdım ama gücünü anladık kralın. Son sahne ise bir başka zaten. O ejderhanın gözünü öyle gördüm ya diyecek bir şey yok... Westeros geçmiş olsun. Sezon 7'de kıyım geliyor nasıl bekleyeceğiz bilmiyorum. Long Night'ı bu dizi bu destansı kaliteyle nasıl yapacak düşünyorum ve titriyorum. Neyse önce bu sezon bitsin onu sonra düşünürüz. :)

Dany Jon ilişkisine başta çok soğuk bakıyordum ama karakterler arası sıcaklığı ve samimiyeti oyuncuların da sayesinde sağlam hissettik. Güzel temeli atılmış, biraz hızlı da olsa iyi oluşturulmuş bir ilişki. Tabi ileride sır öğrenildiğinde neler olur merak etmemek elde değil. Neyse 10 günlük sezon finali bekleyişi başlasın o arada 1 kez daha izlerim bu bölümü. :)

10/10

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Dizi izlerken güzel, üzerine konuşması da eğlenceli ama çok saçmalamadı mı ya? Bu değildi sanki Got? Şimdi bana ejderha var, ak gezen var, her şey olabilir demeyin, çünkü bunlar olmuyordu daha önce. Aklıma gelenleri yazayım. (7x6'yı izleyenler okusun.)

Yüksek bahçe savaşında, neden arbalet vardı? Madem ejderhaların saldırabileceğini tahmin ediyorsunuz, neden bir tane getiriyorsunuz? Sırf bize arbaletlerin önceden işe yaradığını göstermek için mi yaptınız?

7x6'da dünyanın en saçma planı uygulandı. Cersei inansa ne olur, inanmasa ne olur? İnanmasa bile; biz seninle ateşkes yapacağız ama bize şu kadar asker vs. ver diyemezler mi? Hayır plan işe yarasa bile, Cersei "olamaaaz öldürmemiz(?) gerek onlarııııı" dese bile, çok komik ve saçma bir plandı. Bu da işte bu sezon çok gördüğümüz güç dengeleme olayıyla ilgiliydi. Zaten kuzgunun hızla uçup, ejderhanın ışınlanarak gelmesine hiçbir şey diyemiyorum. Sadece böyle saçmalayacağınıza sezonu 10'a tamamlasaymışsınız diyorum.

Son anda kurtulmalar arttı. Bi bakıyoruz Tormund kurtuluyor. Abi ölsün? Ölsün yani napalım? Jon'un amcası yetişiyor son anda ve şok TİTANİK! Binsenize birlikte ata. Jon'un zaten hali kalmamış 500 metre sonra düşse attan, donarak geberse? Yani ata birlikte binmek çoooook daha mantıklı. Ha gerçi amca Stark'ın özel bir durumu olabilir ama yine de o yolu birlikte gitmeliydi. Ayrıca o sahnede ölen, ne bileyim ayağı takılıp düşen adamlar vardı. -bizim gruptan- Ama tanıdık değillerdi. Bu da asla ama asla Got'a yakışmayacak derecede saçma sapan şeylerden biriydi.

Mesela Jaime. Nasıl kurtuldu görmedik bile. Üstelik zırhı da hala üstündeydi. Bir sürü Dothraki'nin arasından nasıl olur kurtulurlar?

Bir de şey diyeceğim. Cersei, kraliçem, hamile. Cersei gerçekten hamile olabilir ama Jaime tarafından öldürülmek istemediği, ya da Jaime bana daha çok bağlansın diye numara da yapıyor olabilir. Çünkü CERSEI BU DİZİNİN EN ZEKİ KARAKTERİ VE UMARIM SAVAŞI ZEKİLER KAZANIR. Ayhh coştum. ^^

Asıl en bomba şeye geldik. Görüp görebileceğim en saçma diyalog. Baba ve oğul Tarly'nin öldürüldüğü -canlı canlı yakıldığı- sahnede "bin cirsi diilim, mirhimitliyim bin" deyip de sunduğu iki seçenek? :D Ahahhaha yani gülmemem gereken bir sahneydi ama harika bir absürt komediden alınmış gibiydi. :D AYRICA SANA KİM CERSEI OLDUĞUNU SÖYLEDİ, CERSEI'NİN TIRNAĞI OLAMAZSIN BACIM! İmi bini kriliçi di birkinn .ss :DDdd

Başka ne kaldı söylenecek. İşte Varys, Tyrion, Missandei üçlüsünden en azından birinin doğru yolu -Cersei yani- bulacağını düşünüyorum. Missandei'ye şey demişler Ekşi'de, Robert'ın p*çi.

Son olarak Dany'nin, Jon'a küçük demesi? :Dd Eee kızım en büyüğüyle başladın sen bu işe. :A
Dizi seyir zevki olarak güzel ama senaryo olarak çöküşe doğru gidiyor. Umarım son sezon böyle olmaz ama hiç umudum yok. :(

Bir sorum var.
Dany neden hamile kalamıyor?

FaJi

Banlı
Reaksiyon puanı
1,295
Puanı
195
Dizi izlerken güzel, üzerine konuşması da eğlenceli ama çok saçmalamadı mı ya? Bu değildi sanki Got? Şimdi bana ejderha var, ak gezen var, her şey olabilir demeyin, çünkü bunlar olmuyordu daha önce. Aklıma gelenleri yazayım. (7x6'yı izleyenler okusun.)

Yüksek bahçe savaşında, neden arbalet vardı? Madem ejderhaların saldırabileceğini tahmin ediyorsunuz, neden bir tane getiriyorsunuz? Sırf bize arbaletlerin önceden işe yaradığını göstermek için mi yaptınız?

7x6'da dünyanın en saçma planı uygulandı. Cersei inansa ne olur, inanmasa ne olur? İnanmasa bile; biz seninle ateşkes yapacağız ama bize şu kadar asker vs. ver diyemezler mi? Hayır plan işe yarasa bile, Cersei "olamaaaz öldürmemiz(?) gerek onlarııııı" dese bile, çok komik ve saçma bir plandı. Bu da işte bu sezon çok gördüğümüz güç dengeleme olayıyla ilgiliydi. Zaten kuzgunun hızla uçup, ejderhanın ışınlanarak gelmesine hiçbir şey diyemiyorum. Sadece böyle saçmalayacağınıza sezonu 10'a tamamlasaymışsınız diyorum.

Son anda kurtulmalar arttı. Bi bakıyoruz Tormund kurtuluyor. Abi ölsün? Ölsün yani napalım? Jon'un amcası yetişiyor son anda ve şok TİTANİK! Binsenize birlikte ata. Jon'un zaten hali kalmamış 500 metre sonra düşse attan, donarak geberse? Yani ata birlikte binmek çoooook daha mantıklı. Ha gerçi amca Stark'ın özel bir durumu olabilir ama yine de o yolu birlikte gitmeliydi. Ayrıca o sahnede ölen, ne bileyim ayağı takılıp düşen adamlar vardı. -bizim gruptan- Ama tanıdık değillerdi. Bu da asla ama asla Got'a yakışmayacak derecede saçma sapan şeylerden biriydi.

Mesela Jaime. Nasıl kurtuldu görmedik bile. Üstelik zırhı da hala üstündeydi. Bir sürü Dothraki'nin arasından nasıl olur kurtulurlar?

Bir de şey diyeceğim. Cersei, kraliçem, hamile. Cersei gerçekten hamile olabilir ama Jaime tarafından öldürülmek istemediği, ya da Jaime bana daha çok bağlansın diye numara da yapıyor olabilir. Çünkü CERSEI BU DİZİNİN EN ZEKİ KARAKTERİ VE UMARIM SAVAŞI ZEKİLER KAZANIR. Ayhh coştum. ^^

Asıl en bomba şeye geldik. Görüp görebileceğim en saçma diyalog. Baba ve oğul Tarly'nin öldürüldüğü -canlı canlı yakıldığı- sahnede "bin cirsi diilim, mirhimitliyim bin" deyip de sunduğu iki seçenek? :D Ahahhaha yani gülmemem gereken bir sahneydi ama harika bir absürt komediden alınmış gibiydi. :D AYRICA SANA KİM CERSEI OLDUĞUNU SÖYLEDİ, CERSEI'NİN TIRNAĞI OLAMAZSIN BACIM! İmi bini kriliçi di birkinn .ss :DDdd

Başka ne kaldı söylenecek. İşte Varys, Tyrion, Missandei üçlüsünden en azından birinin doğru yolu -Cersei yani- bulacağını düşünüyorum. Missandei'ye şey demişler Ekşi'de, Robert'ın p*çi.

Son olarak Dany'nin, Jon'a küçük demesi? :Dd Eee kızım en büyüğüyle başladın sen bu işe. :A
Dizi seyir zevki olarak güzel ama senaryo olarak çöküşe doğru gidiyor. Umarım son sezon böyle olmaz ama hiç umudum yok. :(

Bir sorum var.
Dany neden hamile kalamıyor?
Nihayet Cersie'yi destekleyen birini buldum. :D Senaryo konusunda da benim gibi düşünen birisisin :D

Drogoyu kurtarmak için kan büyüsü yaptırdı o sırada büyü işe yaramadı ve doğum sancısı tutan Dany çocuğu Rhaego düştü.

Ve yanmama olayı da büyüyle alakalı. Ejderha yumurtaları kırılırken üstünde büyü vardı Saçları tüyleri haric her yeri yandı. Ama olaydan sonra üstünden büyü kalktı ve ateş işlemezliği bir nevi kalktı.. Targaryenler arasında ateş işleyenler vardı.Bir kaç povunda ateşi hissediyor.

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Nihayet Cersie'yi destekleyen birini buldum. :D Senaryo konusunda da benim gibi düşünen birisisin :D

Drogoyu kurtarmak için kan büyüsü yaptırdı o sırada büyü işe yaramadı ve doğum sancısı tutan Dany çocuğu Rhaego düştü.

Ve yanmama olayı da büyüyle alakalı. Ejderha yumurtaları kırılırken üstünde büyü vardı Saçları tüyleri haric her yeri yandı. Ama olaydan sonra üstünden büyü kalktı ve ateş işlemezliği bir nevi kalktı.. Targaryenler arasında ateş işleyenler vardı.Bir kaç povunda ateşi hissediyor.

Çok azız biliyor musun? Birbirimize sahip çıkmalıyız. :D

Aa hiç hatırlamıyorum. :/ O zaman eğer Targaryenlar kazanırsa, Jon'un soyundan devam edecek muhtemelen taht.

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Bu zaman kavramı ile ilgili olayı kurtaracak tek nokta bence ayrı dünyaları anlatıyor oluşu. 24 saatin 12 saati gündüz değil neticede. Dünyada bile bazı dönenler 24 saat hava aydınlık oluyor. Böyle düşünürsek

Kuzgunun gitmesini Dany'nim gelişini açıklayabiliriz. Birde hava hafif karardı sonra tekrar aydınlandı. Bence kuzeyde olmalarının ve sürekli gündüz yaşamalarının sebebi bu.
Beklemelerini pek anlamadım ben. Dağ taş atınca harekete geçtiler ben o kısımda buzları eridiğini sanıyordum geçemiyorlar sanıyordum. Sanırım zaman geçtikçe buz tekrar tuttu hareket ettiler. Bence mantığına oturdu böyle yorumlamak belki yanlış yorumladım ama geçişler gerçekten amatör olmuş.

Arya'nın olayıda heyecanla izliyorum.

Bu arada Dany deyince aklıma geldi. Jon ile zoraki olmamış mı bu aşk. Zoraki diyorum çünkü fan yapımı gibi duruyor. Senaristler büyük fanı bence bu ikilinin.:F

Son bölüm efsaneydi. 10/10

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Öncelikle bölümün büyük bir bölümünde zevkten kendimden geçtim, aksiyonun bol olduğu enfes bir bölüm olduğu kuşkusuz. Sıcağı sıcağına yorumlarsak biraz fazla çoşmuş oluruz o yüzden üzerinden biraz zamanın geçmesi en iyisiymiş. Bırak en iyi bölüm olmasını, en iyi ilk 5 bölüme bile giremez. Sebebi ise gereğinden çok fazla mantık hatalarının, zorlamaların olduğu bölüm olması. Az kaldı buz kaldı, e kardeşim finale 10 bölümden az kalmışsa yeni mi aklınıza geldi? Ya da kovalayan mı var, madem öyle 2 sezon daha devam etsin bozmadan adam akıllı devam etsin. Yine de sezon arefesi olarak çok zevk verdiğini inkar edemem. Gelelim kuru fasulyenin zararlarına,
Birincisi, sanırsın Esenler'den Bağcılar'a haber yolluyorlar. Hatta o kadar bile mesafe yok sanki, internet ve telefon teknolojisini bile geride bırakmış mübarekler! Meğer ne küçükmüş GoT evreni, Danny'e haber ulaşması ve Danny'nin ejderhaları kapıp gitmesi 5 dakika sürmedi lan, hayır bizim açımızdan da değil dizide de sahiden 5 dakikayı geçmedi, sonuçta saatler boyunca ak gezenler çemberinde savaşmadılar ya?

İkincisi Ak gezegenler çemberinde hep yan roldeki adamlar öldü, bak şu işe.

Üçüncüsü, az ötedeki Gece Kralına niye ejderhalar ateş püskürmedi, Danny niye üzerine gitmedi, kimse bilmiyor.

Dördüncüsü, Jon Snow'un ejderhaya binmeme saçmalığı bir yana, artık Polat Alemdar gibi sürekli sürekli ölmek üzereyken kıl payı kurtulması zorlama gelmeye başladı. Hadi savaşta ölmezsin, buzun metrelerce içine düşer ölmezsin, yetmedi çıktığında tam ak gezenler üzerine çullanacakken son saniyede adamın biri gelir seni kurtarır, bak sen şu işe gerçekten de hiç zorlama değil! Ayrıca umarım Benjen Stark'ın kendini boş yere öldürmesinin ardında bir neden vardır, yoksa dizi tarihinin en saçma ve pisi pisine ölümü olur. Ulan atlasana Jon'un arkasına, iki zayıf adamsınız sanki at sizi taşımayacakmış gibi gereksiz bir olay.

Beşincisi, Jon ile Danny yakınlaşmasını ne kitaplarını okumuş ne de teorilere göz atmış ben bile sezonlar öncesinden kesin Jon ile Danny evlenecek diyordum. Yani böyle bir klişe olayın GoT adına gerçekleşmesi hayal kırıklığı olur, GoT dediğin beklenmedik olaylar dizisidir. Düşünsenize finalde tüm kötüler ölüyor, Jon ile Danny evleniyor. Tyron ve Davos da nikah şahidi oluyor, Jorah da salonda Ümit Besen'in "Nikah şahidin olurum senin" şarkısını filan söylüyor. Tüm ekip slow dans ediyorlar filan. Hatta mucize gerçekleşiyor, Danny nin sapasağlam çocuğu oluyor sonuçta iki mucize insanın ürünü. Mutlu son, The end..

Altıncısı, neden ejderhalara zırh gibi bir şey hiç düşünülmüyor, Tyron nasıl bunu hiç akıl etmiyor?

Yedincisi, başta Jon Snow gibi dizinin asıl elamanı olmak üzere diğer ağır toplar nasıl olur da sırf Cercei'ye 1 tane ölü göndermek için binlerce ak gezenin arasına dalıyorlar plansız programsız paldır küldür?

..

Tamam mantık aramayın şunu aramayın bunu aramayın denilecek de, izlediğimiz yapım Avengers ya da herhangi bir Marvel filmi veya Hollywood filmi değil. Koskoca Game of Thrones. Sezonlar boyunca fantastik diziden çok daha öte bir kavram ve anlam taşıma özelliği de sezonlardır süregelen sağlam mantıksal alt yapısı ve kurgusu sayesindeydi. Son sezonda birden bu kadar kurguyu boşlaması ister istemez dikkat çekti. Hani diyorlardı ya Lost son sezonlarda çok bozdu, böyle giderse aynısını GoT için de diyebilirler.
Yine de yeryüzünün güncel en iyi dizisi ve izlediğim gelmiş geçmiş en 3.dizidir bana göre. Mantık hatalarına rağmen yine de böyle bir şölen izlettikleri için teşekkür etmek gerekir, ejderhaların ak gezenleri kül ettiği sahnenin verdiği üstün zevk bile yeter.

Ayrıca geçen bölüm Danny den soğuduğumu söylemiştim ama pişman oldum, ejderhası ölünce üzüldüm doğrusu. Danny takipçisi olmasam bile artık herhangi bir sorunum yok. Jon Snow un Danny üstünlüğünü kabul etmesi de şartlar gereği kaçınılmaz bir şeydi ama umarım gölgesinde kalmaz yoksa yazık olur yılların karizmatik karakterine.

Son olarak birkaç sezondur zaten desteğim tamdı, kesinlikle Gece Kralı ulan! diyorum. Ak ejderhası olması ayrıca güzel oldu, umarım Gece Kralı ve ak gezenler büyük savaşı kazanır.

8.7/10

Son düzenleme:

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,599
Puanı
860
Daha dayanamadım ve izledim sonunda. Abi bu nasıl bir bölümdü ya. Duygudan duyguya girdim. Bölüm sonunda ise zirve noktasına ulaştım.

İlk olarak Sansa'ya sövüp geçeyim. Öl lan artık öl. Hazır bıçağı çekmişken keşke saplasaydı Arya ona. Bu kadar salak bir karakter yok dizide.

Şimdi gelelim asıl yerimize. Böyle bir ekip yok be. Adamların hepsi ayrı telden ama çok iyi bir takım oldular. Savaş boyu Tormund ölecek diye bekledim ama iyi ki beklentilerim boşuna çıkmış.

Bölümün adamı bence Hound'dı. Her şey sayesinde oldu. Ulan ne diye taş atıyorsun onlara. Otursana uslu uslu.

Allahtan Dracarys geçmedi ellerine. En büyükleri yine duruyor. O Jon'da neden atlamayıp üstlerine koştu anlamıyorum. İyisin, hoşsun ama bazen boşsun be Jon.

Dany sonunda sinyali aldı Jon'dan ama sanki yolu kapattı. Bir de bunun neden çocuğu olamıyor ki? Birisi hatırlatabilir mi?

Haftaya bakalım ne olacak? Kim kime ihanet edecek?

FaJi

Banlı
Reaksiyon puanı
1,295
Puanı
195
Çok azız biliyor musun? Birbirimize sahip çıkmalıyız. :D

Aa hiç hatırlamıyorum. :/ O zaman eğer Targaryenlar kazanırsa, Jon'un soyundan devam edecek muhtemelen taht.
Evet farklı olduğumuz için böyle daha iyi. :D

Valyria kanı taşıyan 3 kişi var dizide. Jon, Dany, Gendry. Gendry bir şekilde meşrulaşırsa taht hakkı ona geçer. Jon meşrulaşırsa ve targ olduğunu kabul ederse taht hakkı Jon'a geçer. Dany hak talep edemez. Kitapta ise Aegon var. Aegon Dany'den daha önde geliyor hak konusunda. Benim düşüncem en sonda Jon oturur o da oturamazsa Gendry oturur.

Öncelikle bölümün büyük bir bölümünde zevkten kendimden geçtim, aksiyonun bol olduğu enfes bir bölüm olduğu kuşkusuz. Sıcağı sıcağına yorumlarsak biraz fazla çoşmuş oluruz o yüzden üzerinden biraz zamanın geçmesi en iyisiymiş. Bırak en iyi bölüm olmasını, en iyi ilk 5 bölüme bile giremez. Sebebi ise gereğinden çok fazla mantık hatalarının, zorlamaların olduğu bölüm olması. Az kaldı buz kaldı, e kardeşim finale 10 bölümden az kalmışsa yeni mi aklınıza geldi? Ya da kovalayan mı var, madem öyle 2 sezon daha devam etsin bozmadan adam akıllı devam etsin. Yine de sezon arefesi olarak çok zevk verdiğini inkar edemem. Gelelim kuru fasulyenin zararlarına,
Birincisi, sanırsın Esenler'den Bağcılar'a haber yolluyorlar. Hatta o kadar bile mesafe yok sanki, internet ve telefon teknolojisini bile geride bırakmış mübarekler! Meğer ne küçükmüş GoT evreni, Danny'e haber ulaşması ve Danny'nin ejderhaları kapıp gitmesi 5 dakika sürmedi lan, hayır bizim açımızdan da değil dizide de sahiden 5 dakikayı geçmedi, sonuçta saatler boyunca ak gezenler çemberinde savaşmadılar ya?

İkincisi Ak gezegenler çemberinde hep yan roldeki adamlar öldü, bak şu işe.

Üçüncüsü, az ötedeki Gece Kralına niye ejderhalar ateş püskürmedi, Danny niye üzerine gitmedi, kimse bilmiyor.

Dördüncüsü, Jon Snow'un ejderhaya binmeme saçmalığı bir yana, artık Polat Alemdar gibi sürekli sürekli ölmek üzereyken kıl payı kurtulması zorlama gelmeye başladı. Hadi savaşta ölmezsin, buzun metrelerce içine düşer ölmezsin, yetmedi çıktığında tam ak gezenler üzerine çullanacakken son saniyede adamın biri gelir seni kurtarır, bak sen şu işe gerçekten de hiç zorlama değil! Ayrıca umarım Benjen Stark'ın kendini boş yere öldürmesinin ardında bir neden vardır, yoksa dizi tarihinin en saçma ve pisi pisine ölümü olur. Ulan atlasana Jon'un arkasına, iki zayıf adamsınız sanki at sizi taşımayacakmış gibi gereksiz bir olay.

Beşincisi, Jon ile Danny yakınlaşmasını ne kitaplarını okumuş ne de teorilere göz atmış ben bile sezonlar öncesinden kesin Jon ile Danny evlenecek diyordum. Yani böyle bir klişe olayın GoT adına gerçekleşmesi hayal kırıklığı olur, GoT dediğin beklenmedik olaylar dizisidir. Düşünsenize finalde tüm kötüler ölüyor, Jon ile Danny evleniyor. Tyron ve Davos da nikah şahidi oluyor, Jorah da salonda Ümit Besen'in "Nikah şahidin olurum senin" şarkısını filan söylüyor. Tüm ekip slow dans ediyorlar filan. Hatta mucize gerçekleşiyor, Danny nin sapasağlam çocuğu oluyor sonuçta iki mucize insanın ürünü. Mutlu son, The end..

Altıncısı, neden ejderhalara zırh gibi bir şey hiç düşünülmüyor, Tyron nasıl bunu hiç akıl etmiyor?

Yedincisi, başta Jon Snow gibi dizinin asıl elamanı olmak üzere diğer ağır toplar nasıl olur da sırf Cercei'ye 1 tane ölü göndermek için binlerce ak gezenin arasına dalıyorlar plansız programsız paldır küldür?

..

Tamam mantık aramayın şunu aramayın bunu aramayın denilecek de, izlediğimiz yapım Avengers ya da herhangi bir Marvel filmi veya Hollywood filmi değil. Koskoca Game of Thrones. Sezonlar boyunca fantastik diziden çok daha öte bir kavram ve anlam taşıma özelliği de sezonlardır süregelen sağlam mantıksal alt yapısı ve kurgusu sayesindeydi. Son sezonda birden bu kadar kurguyu boşlaması ister istemez dikkat çekti. Hani diyorlardı ya Lost son sezonlarda çok bozdu, böyle giderse aynısını GoT için de diyebilirler.
Yine de yeryüzünün güncel en iyi dizisi ve izlediğim gelmiş geçmiş en 3.dizidir bana göre. Mantık hatalarına rağmen yine de böyle bir şölen izlettikleri için teşekkür etmek gerekir, ejderhaların ak gezenleri kül ettiği sahnenin verdiği üstün zevk bile yeter.

Ayrıca geçen bölüm Danny den soğuduğumu söylemiştim ama pişman oldum, ejderhası ölünce üzüldüm doğrusu. Danny takipçisi olmasam bile artık herhangi bir sorunum yok. Jon Snow un Danny üstünlüğünü kabul etmesi de şartlar gereği kaçınılmaz bir şeydi ama umarım gölgesinde kalmaz yoksa yazık olur yılların karizmatik karakterine.

Son olarak birkaç sezondur zaten desteğim tamdı, kesinlikle Gece Kralı ulan! diyorum. Ak ejderhası olması ayrıca güzel oldu, umarım Gece Kralı ve ak gezenler büyük savaşı kazanır.

8.7/10
Genel olarak söylersek herhalde NK en başından beri bir ejderha istiyordu ve bu hesap doğrultusunda bu mantık hataları oluştu. Tayfayı öldürmedi bekledi, yerdeki Drogon'u vurmadı üstteki uçan Viserion'u vurdu, wightları bir gece öylece bekletti falan filan hepsi ejderha planı için herhalde başka açıklaması yok.

7. sorunu şöyle değiştireyim. Madem Dany yardıma gelecekti bu sınıf ötesi operasyon ne diye düzenlendi o zaman? Cersie'de boş kalan Ejderha Kayasına saldırmadı sonuçta. Boşuna saçma bir plandı.

Son düzenleme:

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Evet farklı olduğumuz için böyle daha iyi. :D

Valyria kanı taşıyan 3 kişi var dizide. Jon, Dany, Gendry. Gendry bir şekilde meşrulaşırsa taht hakkı ona geçer. Jon meşrulaşırsa ve targ olduğunu kabul ederse taht hakkı Jon'a geçer. Dany hak talep edemez. Kitapta ise Aegon var. Aegon Dany'den daha önde geliyor hak konusunda. Benim düşüncem en sonda Jon oturur o da oturamazsa Gendry oturur.

Genel olarak söylersek herhalde NK en başından beri bir ejderha istiyordu ve bu hesap doğrultusunda bu mantık hataları oluştu. Tayfayı öldürmedi bekledi, yerdeki Drogon'u vurmadı üstteki uçan Viserion'u vurdu, wightları bir gece öylece bekletti falan filan hepsi ejderha planı için herhalde başka açıklaması yok.

7. sorunu şöyle değiştireyim. Madem Dany yardıma gelecekti bu sınıf ötesi operasyon ne diye düzenlendi o zaman? Cersie'de boş kalan Ejderha Kayasına saldırmadı sonuçta. Boşuna saçma bir plandı.
Gendry meşrulaşamaz ya. P*çlerin hakkı olabilir mi tahtta? Gerçi ekşi'den baktım ve Cersei-Robert'in çocuğu olabilirmiş denmiş. Aslında mantıklı da yani sonuçta hiç mi sevişmemişlerdir? :D

Dany, Jon'un halası değil mi? İlla erkeklerden de mi yürüyor taht? Varisler hakkında pek bilgim yok benim. :D

FaJi

Banlı
Reaksiyon puanı
1,295
Puanı
195
Gendry meşrulaşamaz ya. P*çlerin hakkı olabilir mi tahtta? Gerçi ekşi'den baktım ve Cersei-Robert'in çocuğu olabilirmiş denmiş. Aslında mantıklı da yani sonuçta hiç mi sevişmemişlerdir? :D

Dany, Jon'un halası değil mi? İlla erkeklerden de mi yürüyor taht? Varisler hakkında pek bilgim yok benim. :D
Bir kral veya kraliçe bir piçi meşrulaştırabilir. Got evreninde piç kavramı farklı. Baba ve ana soylu olsa da evlilik dışı olursa piç olur. Mesela Jon :D Piçlerin hakkı olamaz. Meşru olmadığı sürece. Gendry meşru olursa 1 numaralı sıraya yükselir taht sırasında. Sonuçta meşru bir Baratheon olacak. :) Cersie ve Robert çok kez sevişti. Cersie bunu bir eziyet olarak nitelendiriyor. Birkaç kere gebe kaldı ama üstatlardan aldığı içkileri içip düşük yaptırdı. Sadece Jaime'den olmaları doğurdu. :D Gendry'nin annesi belli değil. :D

Evet halası. Ama Robert'in isyanından önce varis Rhaegardı. Yani Jon onun oğlu olduğu için Dany'den daha öne geçiyor. Kural bu :D

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Bir kral veya kraliçe bir piçi meşrulaştırabilir. Got evreninde piç kavramı farklı. Baba ve ana soylu olsa da evlilik dışı olursa piç olur. Mesela Jon :D Piçlerin hakkı olamaz. Meşru olmadığı sürece. Gendry meşru olursa 1 numaralı sıraya yükselir taht sırasında. Sonuçta meşru bir Baratheon olacak. :) Cersie ve Robert çok kez sevişti. Cersie bunu bir eziyet olarak nitelendiriyor. Birkaç kere gebe kaldı ama üstatlardan aldığı içkileri içip düşük yaptırdı. Sadece Jaime'den olmaları doğurdu. :D Gendry'nin annesi belli değil. :D

Evet halası. Ama Robert'in isyanından önce varis Rhaegardı. Yani Jon onun oğlu olduğu için Dany'den daha öne geçiyor. Kural bu :D

Valla çok güzel açıkladın, sağol. Kitapları okudun sanırım? :D

Jon'u evlilik içi çocuk yapacaklar sanırım ve bence de tahta Jon geçecektir eğer Cersei kazanmazsa. :/ Sam'in karısının okuduğu kitapta Rhaegar'ın yasak (?) evlilik yaptığı yazıyordu.