Fav10'dan Merhaba!

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,715
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Fav10'dan Merhaba!

İlk olarak 8.5 yıl önce bir 1 Şubat sabahında FavoriForumum.com adresinden sizlere merhaba dedik. Bu uzun yol elbette tekdüze ilerleyen bir yol değildi. 8.5 yıl içerisinde değişen web teknolojileriyle birlikte biz de sürekli yenilendik ve çağa ağak uydurmaya çalışarak ayakta kalan ender forum sitelerinden biri olmayı başardık. Şimdi de bugün, bugüne kadarki en ciddi yenilik hareketlerimizden birini sizlerle paylaşmanın heyecanını yaşıyoruz, tıpki ilk günküne benzer bir heyecanla...

Bugün FavoriForumum için tarihi bir değişime tanıklık ediyoruz. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki bugünkü değişiklikler sadece bir başlangıç. Henüz hiçbir test yapılmadı, hatta yeni logomuzun tasarımı bile tamamlanmadı. Sizlerin görüşleriyle ilerleyeceğimiz ve en iyi şekle ulaşacağımız bir yolun sadece başlangıcındayız. İşte yenilikler:

1) Yeni ana adresimiz: Fav10.net

Evet, 8.5 yıllık "FavoriForumum" adından bir anda vazgeçmek hiç kolay değildi, zaten vazgeçmedik de... Fakat FavoriForumum adının bizi engellediği bazı noktalar vardı. İçerisinde forum geçmesi bizi doğrudan bir forum olarak kısıtlıyordu, biraz sonra da değineceğim üzere artık sadece bir forum sitesi değil, bir sosyal içerik platformu olacağız. Bunun dışında FavoriForumum'un uzun, akılda kalıcı olmayan bir isim oluşu da böyle bir değişime itti.

Fav10.net adı elbette bizim değişmezimiz Favori'den geliyor. "Fav" bildiğiniz üzere "favori" kelimesinin kısaltılmışı. Buna bir de on numara bir sayı ekleyince "Fav10" oluştu. Yeni ismimizle birlikte "Favori 10" konseptli pek çok yeni etkinlik geleceğini de buradan müjdeleyelim. Ayrıca değişmez kısaltmamız olan FF de kullanılmaya devam edilecek. Forum.Fav10.net şeklindeki yeni forum adresimizde kısaltmamız yine FF olmuş oluyor...

2) Yeni, çok gelişmiş bir anasayfa

FavoriForumum'da yıllardır bir türlü başarılı olamadığımız noktalardan biri iyi, etkin bir anasayfanın oluşturulmamasıydı. Benim kendi imkanlarımla geliştirdiğim anasayfa fazla basit kaçtı ve kimse için çok kullanışlı olamadı. Ayrıca mobil ile uyumluluk göstermemesi de ciddi sıkıntıydı.

Artık Fav10'da anasayfa olarak dünyanın en gelişmiş içerik yönetim sistemi olan wordpress'i kullanacağız. Anasayfaya ulaşan ziyaretçilerimiz isterlerse siteyi bir içerik portalı gibi kullanabilecekler. Anasayfa için açılan tüm konular forumla entegre çalışacak. İsteyen anasayfadan, isteyen forumdan yorumlarını yapabilecekler. Şu an henüz içerik olmadığından görsel olarak çok hoş bir sayfayla karşılaşmadığımızın farkındayım ama inanın zamanla çok beğeneceksiniz...

Bu değişimin ana sebebini de söylemeden geçmeyeyim. Bildiğiniz gibi uzun yıllardır forumumuz bir haber portalı gibi çalışmakta ve açılan konuların çoğu haber niteliğinde. Buna karşın bir forum olduğumuzdan hem haber portalı olarak algılanmamız zor oluyordu, hem de forumda açılan normal konularda haber ciddiyeti ve forum samimiyeti arasında bağlantı kurmamız biraz zordu.

3) Yepyeni bir forum tasarımı

Aslında son tema değişimimizin üzerinden çok zaman geçmedi. Fakat uzun yıllardır aynı temanın üzerinde düzenlemeler yapılması şeklinde bir tema kullanıyorduk. Ayrıca son yapılan düzenlemeler ilk başta iyi gibi gelse de çok fazla tatmin edici değildi. Üstelik mobilde temanın durumu hiç iç açıcı değildi ve pek çok sorunlar da tema nedeniyle oluşmaktaydı...

Yıllar sonra ilk kez yepyeni ve profesyonel bir tasarım ürünü olan bir temayı devreye sokmuş bulunuyoruz. Artık mobilden gezmek çok daha rahat, ayrıca forum tasarımımız da 2015 standartlarına uygun ve çok şık. Evet, yeni temamızın da pek çok eksiği var ama bunları hızlı bir şekilde gidererek en iyi hale getireceğiz...

4) Forum sürümü güncellemesi

Aslında bu madde diğerlerinin yanında biraz küçük kalan bir madde. Çünkü XenForo tarafından yapılan forum güncellemesi ritüel olarak yapılan ve bizimle pek alakası olmayan bir durum. Fakat tüm değişikliklerden bahsetmişken biraz da bundan bahsedeyim...

Yeni forum sürümünün getirdiği en önemli yenilik artık, nihayet profil yorumlarını da beğenebiliyor oluşumuz. Bununla birlikte yeni uyarı sistemi de işimize yarayabilecek nitelikte. Pek çok teknik yenilik de yeni sürümle birlikte geldi ve zamanla küçük yenilikleri sizler de keşfedebilirsiniz.

5) Yenilenen yönetim

Bu maddeyi detaylı açıklayan yazıyı da yazacağım. Fakat artık çok daha aktif, çalışkan, planlı işleyen bir yönetim anlayışımızın olacağını ve bunun forumun gelişmesinde ciddi yardımları olacağını, belki de en büyük yeniliğin bu olduğunu belirtmeliyim.

8.5 yıllık süreçte emeği geçen, bizi destekleyen herkese sonsuz teşekkürler. Bundan sonraki süreçte de desteklerinizi her zamankinden de fazla bir şekilde bekliyoruz...
OzaN | Fav10 Kurucusu - FavoriForumum Admini​
Bu konuyu orijinal haber formatında görüntüle

Son düzenleme:

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Hayırlı olsun, yeni gelişmeler. :D

Ben isim değişikliği yapacağımızı düşünmemiştim, öylesine soru olarak kalır sanmıştım. :D Alışacağız artık ona da. :)

Yeniden hayırlı olsun, eksikler tamamlanır zamanla.

YıldırıM

Favori Üye
Reaksiyon puanı
7,843
Puanı
711
Forum şu anda gözüme çok değişik görünse de eski görselliğe alışık olduğumuz için buna da zamanla alışacağız.Ben nedense değiştirilme taraftarı değilim.
Hayırlı olsun forum adına.

dizi kolik

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,417
Puanı
1,059
Hayırlı olsun. Eksik çok açıkçası şu an için, girdiğim bazı konular eski temadan bazıları da yeni temadan. Değişiklik için şu an hiçbir şey diyemeyeceğim sanırım @OzaN yavaşlıktan dolayı hiçbir şey anlayamadım. Zamanla oturacaktır diye umuyorum. :)

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Hayırlı olsun. Eksik çok açıkçası şu an için, girdiğim bazı konular eski temadan bazıları da yeni temadan. Değişiklik için şu an hiçbir şey diyemeyeceğim sanırım @OzaN yavaşlıktan dolayı hiçbir şey anlayamadım. Zamanla oturacaktır diye umuyorum. :)
@OzaN bak dediğim olay dizi kolik de de oluyormuş. :D Bir konuy eski tema, diğeri yeni tema. :D Bunu demek istemiştim.

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Ben değişiklikleri genel olarak beğendim. İlerledikçe hatalar da azalacaktır. Hayırlı olsun. :D

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,903
Puanı
1,061
Alışmak biraz uzun sürecek olsa da bu değişikliklerin hayırlı olmasını diliyorum. :)

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
bu yeni tema sadece benimmi gözlerimi alıyor ayoll :F:F:F

foruma bakamıyorum gözlerimi alıyor çok fena şuan renkleri aprlaklığı falan
:F:F:F

denizz19

Emekli
Reaksiyon puanı
63,555
Puanı
1,061
Forum adına hayırlı olsun umarım işe yarar bir Şeyler olur.

Yeni ismi de beğenmedim kesinlikle.

XanTier

Emekli
Reaksiyon puanı
8,234
Puanı
1,061
İyidir. Değişiklik iyidir. Radikal değişikliklerse çok iyidir. :D

İsim mantıklı olmuş. Eskisi cidden sıkıntılıydı. Bir insana söylediğimde en az 3 kez tekrar ediyodum ve bir 'tamlama' şeklinde olduğu için etkileyiciliği yoktu, dendiği gibi akılda kalıcığı ve orijinalliği yoktu. Eskisini zaten beğenmiyodum ben, bu güzel olmuş. FF'in kalması iyi.Bu kısaltma çok iyi.

Tema harika ve gerçekten sonunda 2015'i yakalamışız. :Z

Anasayfayı kullanmasam da eskisinden çok daha güzel olduğu bir gerçek.

Ben tabiiki de beğendim. Şaşırtmaz. :D

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Her zaman olduğu gibi yine bir yenilikle karşı karşıyayız. Aslında yenilikleri daha çok Şubat ayında, yani forumun yeni bir yılı doldurduğunda görüyorduk. Şimdi yeni sezonu açacağımız anlarda geldi yenilik. Yenilik öyle böyle değil, tamamiyle değişim. İsim değişti, tasarım değişti, yönetim değişti vs. vs. Her zaman olduğu gibi alışmak zaman alacak. Yenilik iyidir, değişim iyidir, her şeyi birden farklılaştırır. Hayırlı olsun bakalım. :)

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
üyelere tıklayınca özellikle çok havalı görünüyoruz siyah tonlarda karartma yapman çok hoşş olmuş @OzaN :F:F:F

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,715
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Her şey tamam güzelde tapatalktan giremiyoruz
Tapatalk şu an aktif değil, aktive ederiz belki ama tapatalk'a şahsen karşıyım. Yeni temamız mobille tam uyumlu. Tapatalk forumun tüm karakteristikliğini öldürüyor. Sadece bildirim olayı kullanışlı onu da farklı bir yoldan yapabiliriz. :)

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Tapatalk şu an aktif değil, aktive ederiz belki ama tapatalk'a şahsen karşıyım. Yeni temamız mobille tam uyumlu. Tapatalk forumun tüm karakteristikliğini öldürüyor. Sadece bildirim olayı kullanışlı onu da farklı bir yoldan yapabiliriz. :)
O zaman telefondan tapatalk uygulamasını sileyim, fazla yer kaplamasın. :)