Fav10 Yerli Film Festivali B Grubu Anketi

Hangi 2 Filmi İzlemek İstersiniz?

• Ağır Roman

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    14
  • Anket kapatılmış .

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com

Kura sonucu seçilen 6 Film içerisinden en fazla oy alan 2 film festival etkinliğine katılma hakkı kazanacaktır.

Asıl Talihliler

• Uçurtmayı Vurmasınlar
  • Gemide
  • Her şey güzel olacak
  • Yaşamın Kıyısında
  • Dedemin İnsanları
  • Ağır Roman

• Uçurtmayı Vurmasınlar
0098573.jpg

Beş yaşındaki bir çocuğun gözüyle kadınlar hapishanesinin ve sevginin öyküsüdür anlatılan. Küçük Barış'ın (Ozan Bilen) bu dört duvar arasında ne suçu vardır ki? Oysa esrardan tutuklanan annesi değil midir? Barış henüz algılayamadığı bir garip dünyanın içinde, her yanı soğuk ve sağır duvarlarla çevrili bir hapishane avlusunda gökyüzünü ve özgürlük uçurtmalarını gözlemektedir. İnci Abla'sı (Nur Sürer), Özgürlüğüne kavuştuktan sonra bir gün uçurtma olup geri döneceğine söz vermemiş midir? (Agah Özgüç'ün 100 Filmde Türk Sineması kitabından)

Oyuncular: Nur Sürer, Ozan Bilen, Füsun Demirel
Yönetmen: Tunç Başaran
Senarist: Feride Çiçekoğlu
Ödüller: 26.Altın Portakal: En İyi Film, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi G.Yönetmeni

• Gemide
0200654.jpg

Bir kum kosterinin personeli ve kaptanının başından geçen öykü çerçevesinde Türkiye`nin çarpık yapısına eleştiri getiren film.
Bir geminin dört kişilik mürettabatında yer alan Boksör, geminin demir attığı sırada Laleli'ye iner. Geri döndüğünde parasını çaldırdığını söyler. Esrarlı ve alkollü kafasıyla Kaptan ve tüm mürettebat toplanıp Laleli'ye iner ve Boksör'ün parasını çaldırdığını iddia ettiği bir grup insana saldırır, içlerinden Rumen bir kadını kaçırırlar. Gemiye döndüklerinde esrarlı kafadan dolayı pek bir şey hatırlanmaz ancak Kaptan, kadının geri yollanmasını söyler. Ancak Boksör ve Ali, kadının ırzına geçer. Bu olaylar sonunda dört adam çıkılmaz bir girdaba girer. Artık her şey bu insanlıktan nasibini almamış kişilerin vicdanlarına kalmıştır.

Oyuncular: Erkan Can, Haldun Boysan
Yönetmen: Serdar Akar
Senarist: Serdar Akar
Ödüller: Altın Portakal En İyi Yönetmen, En İyi Aktör, En İyi Kurgu, En İyi İlim, İkinci Film

• Her Şey Çok Güzel Olacak
0263438.jpg

Altan, karıştığı kavga sırasında yıllardır görmediği kardeşi Nuri'yle karşılaşır. Nuri'nin çalıştığı ecza deposunu, uzun süredir açmayı planladığı bar için bir para kaynağı olarak görür. Çeşitli uğraşlardan sonra Nuri'ye tekrar yakınlaşmayı başaran Altan, farkına varmadan hem kendisini hem de Nuri'yi tehlikeli maceraların içine sürükler. Nuri ve Altan, her şeyin çok güzel olacağını umarak yaşamla mücadeleye devam ederler. Bu mücadele içerisinde unuttukları önemli detaylar vardır.

Oyuncular: Cem Yılmaz, Mazhar Alanson
Yönetmen: Ömer Vargı
Senarist: Ömer Vargı, Cem Yılmaz

• Yaşamın Kıyısında
0880502.jpg

ltı ana karakter (Ali, Yeter, Nejat, Ayten, Lotte, Susanne) etrafında geçen film, bu kişilerin birbiriyle iç içe geçen veya birbirine teğet geçen hikâyelerini, Almanya - Türkiye ekseninde ve anne-kız, baba-oğul ilişkilerini vurgulayarak anlatır. Üç bölümden oluşan filmin ilk bölümü Almanya'da, ikincisi önce Türkiye, sonra Almanya, sonra tekrar Türkiye'de, filmle aynı adı taşıyan son bölümü ise, baştan sona Türkiye'de geçer.

Oyuncular: Nurgul Yeşilçay, Baki Davrak, Tuncel Kurtiz
Yönetmen: Fatih Akın
Senaryo: Fatih Akın
Ödülleri: 60.Cannes Film Festivali En İyi Senaryo, Oscar Ödülleri En İyi Yabancı Film Adaylığı (Almanya), Altın Portakal: En İyi Film, Yönetmen, Yardımcı Erkek Oyuncu, Yardımcı Kadın Oyuncu, Kurgu

• Dedemin İnsanları
2150209.jpg

Dedemin İnsanları", küçük bir kasabada yaşayan on yaşında bir çocuk ve dedesi aracılığıyla, bir ailenin ve bir ülkenin geçirdiği büyük değişimi anlatıyor. Kalabalık ve sıcak Ege insanlarının hikâyesini izlerken, mübadeleye, öteki olmaya, nereye gidersen git bir yere ait olamamaya, iki yakaya, çok sayıdaki azınlığa, ihtilallere bir defa daha, ama bu kez farklı bir yerden bakmayı ve düşünmeyi sağlıyor.

Oyuncular: Çetin Tekindor, Hümeyra, Yiğit Özşener, Mert Fırat, Gökçe Bahadır
Yönetmen: Çağan Irmak
Senaryo: Çağan Irmak

• Ağır Roman
0149601.jpg

Kolera Sokağı'nda ilginç olaylar yaşanmaktadır. Arap Sado, sokaktaki egemenliğini ailenin küçük oğlu Salih'e (Okan Bayülgen) bırakır. Ancak Salih bu görev için henüz hazır değildir. Metropolün arka sokaklarından birinde yaşanan bu karmaşada Salih, Tina'ya (Müjde Ar) aşık olur.

Oyuncular: Okan Bayülgen, Müjde Ar, Mustafa Uğurlu, Savaş Dinçel
Yönetmen: Mustafa Altıoklar
Senarist: Mustafa Altıoklar, Metin Kaçan

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Dedemin İnsanları güzel film, geçen yıl izlemiştim. Etkinlikle birlikte bir kez daha izleme şansı bulurum. :)

Yaşamın Kıyısında filmi de dikkatimi çekti, izlemek isterim etkinlikle birlikte. :)

S.G.A.T.

Favori Üye
Reaksiyon puanı
8,352
Puanı
1,061
Tereddütsüz Dedemin İnsanları ve Her Şey Çok Güzel Olacak. Biraz duygulanacağız. Çağan Irmak`ı fazla almamaya dikkat edelim lütfen. :D
Ayrıca Ağır Roman`ı da izlemedim. O da çıkarsa sevinirim.

denizz19

Emekli
Reaksiyon puanı
63,555
Puanı
1,061
Dedemin İnsanlarını izlemiştim diğer filmleri izleyemedim ama Uçurtmayı Vurmasınlar ve Yaşamın Kıyısında diyorum.

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Her Şey Çok Güzel Olacak, Yaşamın Kıyısında ve Dedemin İnsanları'nı izleyemedim henüz. En çok HÇGO' u merak ettiğim için ilk oyum ona gidiyor. İkinci olarak Dedemin İnsanları diyorum ama diğerlerinden hangisi seçilirse seçilsin hepsi kalbur üstü filmler. :)

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,892
Puanı
1,061
Dedemin İnsanları'nı izlemiştim bu yüzden Her Şey Çok Güzel Olacak ve Yaşamın Kıyısında dedim. :)

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,711
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Uçurtmayı Vurmasınlar ve Yaşamın Kıyısında dedim.

Aslında en çok Ağır Roman'ı merak ediyorum ama hiç oy çıkmamış. :(

Diğerlerinin hepsini izledim. Her Şey Güzel Olacak olursa tekrar izlerim. Dedemin İnsanları'nı daha geçen ikinciye izledim.