Fav10 Oscar Takımı 2016 | Yılın En İyilerini Birlikte İzleyelim

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Adaylıkların açıklanmasına iki gün kala kendi tahmin listemi yapayım. Öyle uzun liste yapmayacağım -film hariç- kısa kısa geçeyim.

1- La La Land
2- Manchester by the Sea
3- Moonlight
4- Lion
5- Hacksaw Ridge
6- Silence
7- Arrival :(
8- Hell or High Water / Fences

Edit: Umarım 7 film aday olur bu sene. 7 olursa Arrival dışarıda kalır.

Yönetmende kategorisinde Scorsese'in aday olacağını düşünüyorum. 5. ise Lion'ın yönetmeni olur.

Erkek oyuncuda Andrew Garfield adaylık alır. Sene başında Silence ile alır diye düşünürdüm ama Silence'ı izleyemedim maalesef.

Isabelle Hupert adaylık alır, Amy Adams alamaz.

Lucas Hedges adaylık alır. Aaron Tayler Johnson adaylık alamaz. -fena riske girdim. :D-

Son düzenleme:

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
Bu yıl şimdiden 31 film izleyerek, geçen yılki Oscar öncesi izlemiş olduğum 30 film sayısını geride bıraktım. Bi dünya izlediğim dizilerin yanı sıra, film sayım da gayet güzel rakam bence. :)

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Açık ara en zayıf Oscar yılıydı. 2016'dan daha kötüsü olmaz diyordum ama oldu. Ortalama bir müzikal filme rakip olacak bir film çıkmadı, belki Hacksaw. Silence ve Sally's indirmeme rağmen sildim, belki vaktim boş olsaydı böyle israf etmezdim ama yapacak bir şey yok, listedeki bir iki filmi daha izleyip noktayı koyacağım, tüm en iyi film adaylarına vakit ve ilgim yok.

2016 mı daha kötü 2017 mi bilmiyorum ama Oscar ın ve Hollywood'ın giderek vasatlaşmaya başladığını söyleyebilirim. Sadece Amerikan filmlerine yer vermeleri bence kilitlenmenin en büyük sebebi. En iyi yabancı film diye öylesine bir dal koymak yerine o yıl dünyada çıkmış tüm üstün filmleri tüm dallarda aday gösterebilmek Oscarı evrensel yapacaktır. Özellikle en iyi film kategorisi çok daha seçkin olur tüm dünyayı kapsayan bir sistemde. Fakat imkansız tabi. :)

2016'da Spotlight kazandı, 2017'de de LLL kazanırsa Oscar benim için biter. O yüzden çok büyük ihtimalle son etkinliğim olacak Oscar üzerine. Hayırlı olsun. :)

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Açık ara en zayıf Oscar yılıydı. 2016'dan daha kötüsü olmaz diyordum ama oldu. Ortalama bir müzikal filme rakip olacak bir film çıkmadı, belki Hacksaw. Silence ve Sally's indirmeme rağmen sildim, belki vaktim boş olsaydı böyle israf etmezdim ama yapacak bir şey yok, listedeki bir iki filmi daha izleyip noktayı koyacağım, tüm en iyi film adaylarına vakit ve ilgim yok.

2016 mı daha kötü 2017 mi bilmiyorum ama Oscar ın ve Hollywood'ın giderek vasatlaşmaya başladığını söyleyebilirim. Sadece Amerikan filmlerine yer vermeleri bence kilitlenmenin en büyük sebebi. En iyi yabancı film diye öylesine bir dal koymak yerine o yıl dünyada çıkmış tüm üstün filmleri tüm dallarda aday gösterebilmek Oscarı evrensel yapacaktır. Özellikle en iyi film kategorisi çok daha seçkin olur tüm dünyayı kapsayan bir sistemde. Fakat imkansız tabi. :)

2016'da Spotlight kazandı, 2017'de de LLL kazanırsa Oscar benim için biter. O yüzden çok büyük ihtimalle son etkinliğim olacak Oscar üzerine. Hayırlı olsun. :)

En İyi Film'e yabancı dilde filmleri de aday edebiliyorlar bazen aslında. Ama genel olarak dediklerine katılıyorum, Amerika'dan biraz daha dışarı çıkabilse daha güzel olacak benim için ama var mıydı Amerikan yapımı dışında iyi film bu sene? -The Handmaiden hariç. :D-

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
En İyi Film'e yabancı dilde filmleri de aday edebiliyorlar bazen aslında. Ama genel olarak dediklerine katılıyorum, Amerika'dan biraz daha dışarı çıkabilse daha güzel olacak benim için ama var mıydı Amerikan yapımı dışında iyi film bu sene? -The Handmaiden hariç. :D-

Amerikan yapımı dışında tek izlediğim güncel yabancı film Ahgassi olduğu için bilemeyeceğim ama illa ki vardır. :D Hayırlısıyla şu LLL en iyi Oscarı alsın da, Hollywoodtan ve Oscardan iyice koparak ağırlıklı olarak Avrupa, Uzakdoğu, İran ve diğer dünya sinemalarına dalayım. İlla güncel olması da gerekmez, Avrupa ve dünya sinemasından izlemediğimiz o kadar film var ki. :)

İlk amacım yazın ya da Mart sonunda Avrupa'nın her ülkesinin IMdB puanı en yüksek birinci filmini izlemek olacak. Yani şu listeyi bitirmeyi hedefliyorum, artık Hollywood'tan da Amerikan sinemasından da gına geldi. :)

https://onedio.com/haber/avrupa-sin...ulke-ulke-imdb-puani-en-yuksek-37-film-680076

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Amerikan yapımı dışında tek izlediğim güncel yabancı film Ahgassi olduğu için bilemeyeceğim ama illa ki vardır. :D Hayırlısıyla şu LLL en iyi Oscarı alsın da, Hollywoodtan ve Oscardan iyice koparak ağırlıklı olarak Avrupa, Uzakdoğu, İran ve diğer dünya sinemalarına dalayım. İlla güncel olması da gerekmez, Avrupa ve dünya sinemasından izlemediğimiz o kadar film var ki. :)

İlk amacım yazın ya da Mart sonunda Avrupa'nın her ülkesinin IMdB puanı en yüksek birinci filmini izlemek olacak. Yani şu listeyi bitirmeyi hedefliyorum, artık Hollywood'tan da Amerikan sinemasından da gına geldi. :)

https://onedio.com/haber/avrupa-sin...ulke-ulke-imdb-puani-en-yuksek-37-film-680076
Elle, Toni Erdmann izleyebildim ben de sadece. Bir de Farhadi'nin filmini izlerim. I, Daniel Blake de Cannes'ı kazanmıştı galiba ama pek izletme isteği uyandıramadı. Bu sene kötü bir sinema yılı oldu. :(

Diğğğğ mi? :D Cidden sadece Holivud'a özgü o kadar klişe şey var ki. Avrupa filmleri daha sade, daha hikaye anlatıcısı. Hollywood'u küçümsemiyorum asla ama dünyanın her yerinde hikayeler var ve bunları izlemek de güzel. Hollywood'u geçtim Amerikan bağımsız filmleri var. Yıllar önce izlediğim Short Term 12'nin farklı hissi hala içimde.

Bence birilerinin yaptığı listeye bağlı kalma. Kendin oluştur, derim.

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Elle, Toni Erdmann izleyebildim ben de sadece. Bir de Farhadi'nin filmini izlerim. I, Daniel Blake de Cannes'ı kazanmıştı galiba ama pek izletme isteği uyandıramadı. Bu sene kötü bir sinema yılı oldu. :(

Diğğğğ mi? :D Cidden sadece Holivud'a özgü o kadar klişe şey var ki. Avrupa filmleri daha sade, daha hikaye anlatıcısı. Hollywood'u küçümsemiyorum asla ama dünyanın her yerinde hikayeler var ve bunları izlemek de güzel. Hollywood'u geçtim Amerikan bağımsız filmleri var. Yıllar önce izlediğim Short Term 12'nin farklı hissi hala içimde.

Bence birilerinin yaptığı listeye bağlı kalma. Kendin oluştur, derim.

Bu listeden ziyade, Avrupa sinemasına kabataslak giriş ve ısınma için gerekli bence. Hollywood'a da aksiyon filmlerinden değil, Top 250'den girmiş oradan hareketle kendi yolumu seçmiştim. :D

Bir de şu var, Avrupa'da sinema "sanat" olarak görülürken Amerika'da "eğlence" olarak görülüyor büyük çoğunlukta, şekil bir LLL gibi filmlere de bu yüzden değer veriyorlar. Ve dahası orada filmlere ürün gözüyle bakılıyor, haliyle daha çok kitleye hitap eden filmler çekmek zorunda kalıyorlar. Amerika'da daha çok gişe kaygısı güdülürken Avrupa'da ise festival ve ödül kaygısı güdülüyor, tüm bunlar da aralarındaki kalite nizamını belirliyor.

Eğer LLL Oscarı kazanırsa, artık daha çok Cannes'e yönelmeyi düşünüyorum. Oscar'ın son yıllardaki vasat kısırlığı ve seçimlerindeki popülist tavrı ortada, geçen sene mesela sırf sosyal medya ve halk arasında çok popüler bir mesele haline geldiği için Leo'ya ödül verdiler.

Cannes filmlerini takip etmek Oscar kadar kolay değil ama Oscar'dan daha nitelikli olduğu kesin. Bir kere tek bir ülke söz konusu değil, onlarca ülke var bu da festivalin rengini arttırıyor. :)

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Bu listeden ziyade, Avrupa sinemasına kabataslak giriş ve ısınma için gerekli bence. Hollywood'a da aksiyon filmlerinden değil, Top 250'den girmiş oradan hareketle kendi yolumu seçmiştim. :D

Bir de şu var, Avrupa'da sinema "sanat" olarak görülürken Amerika'da "eğlence" olarak görülüyor büyük çoğunlukta, şekil bir LLL gibi filmlere de bu yüzden değer veriyorlar. Ve dahası orada filmlere ürün gözüyle bakılıyor, haliyle daha çok kitleye hitap eden filmler çekmek zorunda kalıyorlar. Amerika'da daha çok gişe kaygısı güdülürken Avrupa'da ise festival ve ödül kaygısı güdülüyor, tüm bunlar da aralarındaki kalite nizamını belirliyor.

Eğer LLL Oscarı kazanırsa, artık daha çok Cannes'e yönelmeyi düşünüyorum. Oscar'ın son yıllardaki vasat kısırlığı ve seçimlerindeki popülist tavrı ortada, geçen sene mesela sırf sosyal medya ve halk arasında çok popüler bir mesele haline geldiği için Leo'ya ödül verdiler.

Cannes filmlerini takip etmek Oscar kadar kolay değil ama Oscar'dan daha nitelikli olduğu kesin. Bir kere tek bir ülke söz konusu değil, onlarca ülke var bu da festivalin rengini arttırıyor. :)

LLL yer yer klişeye dönüşse de yönetmen gayet başarılı bir iş çıkarmış. Duyan da sanacak LLL dışında her film muhteşemdi bu sene ama millet onu sevdi. :D

Ödül için yapılmış filmler de kasıntı değil mi ya? :D -ödül alan demiyorum, ödül almak için yapılmış.-

Neyse bekliyorum gelişmelerini. İyi bir yola girdin bence. :D

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
@Tolstoyevski @berkann hangi mesajlarınızı alıntılayacağımı bilemediğimden konuya direkt giriş yapmak istedim. :D

Öncelikle fena bir sinema yılında değiliz bence. Şu ana kadar 12 filme 8 ve üstü puan vermişim. Geçen yılla şimdiden aynı. Daha The Salesman, Lion, Moana gibi potansiyeli yüksek 4-5 film de sırada bekliyor.

Oscar adayları açısından ise kötü bir yıl olduğuna katılıyorum. En iyi film adayları olsun, oyunculuk dalları olsun (kadın oyuncu hariç) önceki yıllara göre biraz zayıf gözüküyor. Fakat ben buna takılmıyorum. Oscarlar her zaman önemli ve olmazsa olmaz ama sırf Oscar adaylarına takılmak hata olur. Bütün olarak bakarak Oscar için yarışan tüm filmleri kaale alarak değerlendirmek lazım. Oscar sayesinde Oscar filmleri diye belli bir kitleye hitap eden özel bir kategori var. Bu kategoriye sadece Oscar kazananlar değil yarışçıları da giriyor. Eğer Oscar olmasaydı sadece gişe filmleri ve uç noktadaki festival filmleriyle sinema daha az sevilesi bir şeye dönüşürdü.

Oscar'da yabancı filmler de yarışıyor ve zaman zaman bazı kategorilerde görebiliyoruz. A Separation'ın senaryo adaylığı, Amour'un en iyi film adaylığı ve bu yılki Elle'den Isabelle Huppert'ın kadın oyuncu adaylığı gibi. Bence Oscar evrensel olmaya çalışıyor. Mesela Nuri Bilge Ceylan, Gökhan Tiryaki gibi isimleri de Akademi'ye çağırdılar. Onlar da oy kullanıyorlar. Fakat sorun şu ki evrensel olmayı başarabilen çok fazla film çıkmıyor ve teknik olarak da alanında en iyiler zaten Hollywood'a gidiyor. Hollywood filmi, Amerikan filmi diyerek tek ülkeye mal ettiğiniz yapımların arkasında Şilili yönetmenler, İsveçli müzisyenler, Meksikalı görüntü yönetmenleri, Fransız oyuncular falan var.

Oscar filmleri dışında bağımsız küçük filmler keşfedip izlemek güzel ama işte onlarda da doğru filmi bulmak o kadar kolay değil. Çünkü bunlar genelde daha kısıtlı kitleye hitap eden işler oluyor. Yani daha az kişiyi yakalayacak tarzda işler. Short Term 12 örneğindeki gibi doğru filmleri bulabilirseniz ne mutlu. :)

Cannes prestijli bir organizasyon ama bana fazla ağır. Elbette takibe değer ama aday filmleri arasında katlanılmayacak tarzda filmler de oluyor. Cannes filmlerine verdiğim ortalama puanlar Oscar filmlerine verdiklerimin ortalamasının baya altındadır diye tahmin ediyorum. Bir de tabii takip zorluğu meselesi var. Mayıs ayında yapılan organizasyona ait bazı filmleri hala izleme şansımız olamadı. Ne anladık bu işten. 5 sene sonra mı yorumlayalım kazananın hak edip etmediğini. :):)

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Film izleyen güzel insanlara selamlar. :)

Oscar'a iki hafta kaldı ve biz de etkinliğin yavaş yavaş sonuna geliyoruz. Oscar haftası biz de ödülleri dağıtmaya başlarız ve bir sonraki hafta bizim ödüllerimiz sahiplerini bulur. Yani filmleri izlemek için iki hafta var. :)

İlk mesajdaki puan tablosunu güncelledim ve A sınıfı - B sınıfı ayrımını kaldırdım. Oscar'a aday olamamış, puan ortalaması düşük ve forumda az ilgi gören filmleri tablodan kaldırdım.

Tabloda yeşil renkli filmler en iyi film kategorisinde Oscar adayı olan filmleri temsil ediyor. Sarı renkli filmler herhangi bir kategoride Oscar adaylığı bulunan filmler ve renksizler de sıfır çekenler.

Şu an tüm filmleri internette bulabilmek mümkün. Sadece The Salesman'ın Türkçe altyazısı henüz çıkmadı, 1-2 güne çıkar.

Allied ve The Light Between Oceans çok iyi ortalama almalarına rağmen henüz 2-3 kişi tarafından izlendi. Daha çok kişi izlese güzel olur? :)

Nocturnal Animals, Zootopia, Arrival, La La Land hem yüksek puanları hem de çok kişi tarafından izlenmesiyle forumda yıla damgasını vuruyor. :)

Sully, Captain Fantastic, Hacksaw Ridge, 10 Cloverfield Lane forumda yoğun ilgi gören diğer filmler.

Oscar'da en iyi film adaylarından dördünün tabloda son altıda yer alması son derece ilgi çekici. Yalnız bu filmleri henüz çok az kişi izledi. İzleyip kendi fikrinizi söyleyin derim. :)

@sürgünüm @Aserat @MEnes @Tolstoyevski @HeisenBerg @Danger UA! @sokak sanati @berkann @destere @BesaleT @Sherlock @mesmeso61

(Tabloda yanlışlık varsa söyleyin lütfen)

oscar2017-fav10-png.53888

Etiket gitmemiş.

@sürgünüm @Aserat @MEnes @Tolstoyevski @HeisenBerg @Danger UA! @sokak sanati @berkann @destere @BesaleT @Sherlock @mesmeso61

Şimdi olur inşallah. :)

@sürgünüm @Aserat @MEnes @Tolstoyevski @HeisenBerg @Danger UA! @sokak sanati @berkann @destere @BesaleT @Sherlock

Teker teker. :)

@Aserat @HeisenBerg

@Aserat

@Tolstoyevski @Danger UA!

@sokak sanati

@BesaleT

@sürgünüm

@MEnes

@berkann

@Sherlock

@Danger UA!

@Tolstoyevski

Son düzenleme:

BesaleT

Emekli
Reaksiyon puanı
5,673
Puanı
1,061

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Ben de finaller falan derken uzun bir ara vermişim filmlere onu fark ettim. Hepsini indirip listeledim. Birçoğunda altyazı da var olmayanları internetten bulacağız artık. :A Bu hafta içi başlayacağım kısmetse, her gün 2 film izlesem yetişirim gibi duruyor. :)

Bu arada @OzaN ben Deadpool'u sinemada izlemiştim ama tabi buraya üye değildim o zaman yorum atmamışım doğal olarak. Filme puanım da 8'di yani uzun uzun yorumla uğraştırmadan şu işi halledelim diyorum. :A

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Ben de finaller falan derken uzun bir ara vermişim filmlere onu fark ettim. Hepsini indirip listeledim. Birçoğunda altyazı da var olmayanları internetten bulacağız artık. :A Bu hafta içi başlayacağım kısmetse, her gün 2 film izlesem yetişirim gibi duruyor. :)

Bu arada @OzaN ben Deadpool'u sinemada izlemiştim ama tabi buraya üye değildim o zaman yorum atmamışım doğal olarak. Filme puanım da 8'di yani uzun uzun yorumla uğraştırmadan şu işi halledelim diyorum. :A
Puanları konulara yazılan yorumlara bakarak yazıyorum "güzel filmdi puanım 8" yazsan bile kafi. :D

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Şimdi benim ne yapmam gerekiyor(b) Anlamadım da:A
Yapman gereken bir şey yok. İzlediğin filmlere yorum yapmaya, puan vermeye devam edebilirsin. Belli bir film sayısına ulaşan kişileri etkinlik sonunda ödüllerde oy kullanmaya da davet edeceğiz. :)

Muhtemelen 9-10 film olur, ödüllerde oy kullanmak için ulaşmak gereken oy sayısı.

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,535
Puanı
860
Yapman gereken bir şey yok. İzlediğin filmlere yorum yapmaya, puan vermeye devam edebilirsin. Belli bir film sayısına ulaşan kişileri etkinlik sonunda ödüllerde oy kullanmaya da davet edeceğiz. :)

Muhtemelen 9-10 film olur, ödüllerde oy kullanmak için ulaşmak gereken oy sayısı.
Ha normal konularında oy veriyoruz. Anlaşıldı patron:ok:

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Film izleyen güzel insanlara selamlar. :)

Oscar'a iki hafta kaldı ve biz de etkinliğin yavaş yavaş sonuna geliyoruz. Oscar haftası biz de ödülleri dağıtmaya başlarız ve bir sonraki hafta bizim ödüllerimiz sahiplerini bulur. Yani filmleri izlemek için iki hafta var. :)

İlk mesajdaki puan tablosunu güncelledim ve A sınıfı - B sınıfı ayrımını kaldırdım. Oscar'a aday olamamış, puan ortalaması düşük ve forumda az ilgi gören filmleri tablodan kaldırdım.

Tabloda yeşil renkli filmler en iyi film kategorisinde Oscar adayı olan filmleri temsil ediyor. Sarı renkli filmler herhangi bir kategoride Oscar adaylığı bulunan filmler ve renksizler de sıfır çekenler.

Şu an tüm filmleri internette bulabilmek mümkün. Sadece The Salesman'ın Türkçe altyazısı henüz çıkmadı, 1-2 güne çıkar.

Allied ve The Light Between Oceans çok iyi ortalama almalarına rağmen henüz 2-3 kişi tarafından izlendi. Daha çok kişi izlese güzel olur? :)

Nocturnal Animals, Zootopia, Arrival, La La Land hem yüksek puanları hem de çok kişi tarafından izlenmesiyle forumda yıla damgasını vuruyor. :)

Sully, Captain Fantastic, Hacksaw Ridge, 10 Cloverfield Lane forumda yoğun ilgi gören diğer filmler.

Oscar'da en iyi film adaylarından dördünün tabloda son altıda yer alması son derece ilgi çekici. Yalnız bu filmleri henüz çok az kişi izledi. İzleyip kendi fikrinizi söyleyin derim. :)

(Tabloda yanlışlık varsa söyleyin lütfen)

oscar2017-fav10-png.53888

Etiket gitmemiş.

Şimdi olur inşallah. :)

@sürgünüm @Aserat @MEnes @Tolstoyevski @HeisenBerg @Danger UA! @sokak sanati @berkann @destere @BesaleT @Sherlock

Teker teker. :)

@Aserat @HeisenBerg

@Aserat

@Tolstoyevski @Danger UA!

@sokak sanati

@BesaleT

@sürgünüm

@MEnes

@berkann

@Sherlock

@Danger UA!

@Tolstoyevski
iki haftada arayı kapatmam lazım çok açık vermişim :) tamda bugün silence i izleyecektim ama listede yok nedendir acep ? :)

Forum İstatistikleri

Konular
169,694
Kullanıcılar
8,399
Son Üye
unbekannteperson