Yaşam Evrim

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Evrim bir tartışma konusu değildir, bir inanç konusu değildir. Bilimsel bir gerçekliktir. Aile, çevre, coğrafya ve kültürden gelen ön yargılar genelde insanların evrimi kayıtsız şartsız reddetmesine sebep olur . Bu durum daha çok 15-16.yy'larda dünyanın düz olduğunu savunmak gibidir. Fakat aradaki fark, insanlığın bilgi birikiminin artmasıdır.
s-8700549a730aeefc2aa071fcea56e4d10ec210a2.webp

Evrim teorisi, adamın tekinin dur teori atayım dediği bir teori değildir, halk arasında bilinen komplo teorisi ile bilimsel teori arasında hemen hiçbir ortak nokta yoktur. Teori kısmı bu hakikatin hangi yollarla gerçekleştiğini, nasıl olduğunu açıklayan bir takım yöntemlere verilen addır. Dolayısıyla "kanıtlanınca kanun olacak" diye bir durum asla olmayacaktır.

Evrim Tanrı'nın canlıları yaratma yöntemi pekala olabilir, yani evrim Tanrıya da aykırı değildir.

Evrim adı altında yapılan tartışmaların en büyüğü genelde insanoğlunun egosundan, kibrinden kaynaklanan, "maymunlarla ortak atadan geldiğini kabullenememe" durumudur. Pek tabi kim ister ki soytarı kılıklı şu hayvanlarla ortak atadan gelmek? Ama aslan, kaplan ve hatta kurttan evrilme durumu olsaydı emin olun insanlık bu denli karşı çıkmazdı egosu gereği. Hatta eski Türk destanlarından Bozkurt ve Türeyiş destanları, Türklerin geldiğini anlatır.

İ
s-7bbd9cdbb9f8cec5b9c0201e89b74a0c311625b7.webp

İşin özü, maymunlarla insanlar arasındaki fark kaplanlarla aslanlar arasındaki farktan daha çoktur. Aynı familyadan gelmiş olmak aynı olmak anlamına mı gelir? İnsanlar Homo Sapiens Sapiens adlı türdür. Evrim olmadığını savunmak yani evrimi reddetmek, dünyanın geçmişinin yaklaşık 10 bin yıllık olduğunu savunmaktır. Sizce mantıklı mı bu? Hiç çevrenize, dünyaya bakmaz mısınız, bunca dağların ovaların, türlerin her şeyin 10 bin yıllık geçmişe ait olduğunu söylemek, kendini ve dünyayı reddetmek değil de nedir?

Homo: Latincedeki Homos sözcüğünden gelir ve anlamı "insandır."

image.axd

• "Homo rudolfensis : İlk insan türü olarak kabul edilen insan türü. Yaklaşık 2.5 ile 1.5 milyon önce Afrika'da yaşamıştır. Bazı araştırmacıların bu türü insan içinde değil Australopithecus içinde göstermektdirler. İsmi Kenya'daki Rudolp gölüyle ilişkilidir.
    • Homo habilis : Hability'den geliyor yani "El becerisi olan insan." İlk insan türlerinden bir olarak kabul edilir. Yaklaşık 2.3-2.6 ile 1.8-1.4 yıl önce Afrika'da yaşamıştır. Bazı araştırmacıların bu türü insan içinde değil Australopithecus içinde göstermektdirler
    • Homo ergaster : "Çalışan insan." Bugünün insanına benzeyen ilk insan türü olarak kabul edilir. Homo erectus'un bir variantı mı yoksa ayrı bir tür mü olduğu tartışmalıdır. Yaklaşık 2 ile 1 milyon önce yaşamıştır. Afrika Homo Erectus'u olarak da adlandırılır.
    • Homo erectus :" Dik insan. " Modern insanın, Homo neanderthalensis ve Homo heidelbergensis'in atası kabul edilen tür. Yaklaşık 1.8 milyon yıl ile 200-250 bin yıl öncesi yaşamıştır. Afrika kıtası dışında yaşayan ilk insan türüdür. Alet ve silah yapabilen, ateşi kontrol edebilen ilk türdür
    • Homo heidelbergensis - Homo rhodesiensis : Modern insanın ve Homo neanderthalensis'in atası kabul edilen tür. Yaklaşık 800 bin ile 200 bin yıl önce yaşamıştır
    • Homo neanderthalensis - Neandertal - Neandertal Adamı : Günümüzden 300-400 bin ila 20-30 bin yıl önce yaşamış bir insan türü. Home sapiens'lerle aynı dönemde de yaşamıştır ve Home sapiens sapiens hariç günümüze en yakın Homo türüdür
    • Homo Sapiens : Bugün tek alt türü günümüz insanı olan insan. Sapiens Latince "Akıllı, zeki" anlamına gelir.
      • Homo sapiens sapiens : Günümüz insanı
      • Homo sapiens idaltu : Homo sapiens türünün bugün soyu tükenmiş olan bir alt türü. Yaklaşık 160.000 yıl önce yaşadğını düşünülmektdir
    • Bizimkiler.jpg
    Bu türler dışında tür mü olup olmadığı tartışılan ve netleşmeyen aşağıdaki türler de vardır :
    • Homo floresiensis : Farklı bir tür mü yoksa Homo sapiens sapiens mi olduğu tartışılan bir tür veya fosil
    • Homo antecessor : Yaklaşık 1.2 ile 800 bin yıl önce yaşadığı tahmin edilmektedir ve ayrı bir Homo türü olup olmadığı tartışmalıdır
    • Homo georgicus - Homo erectus georgicus : Homo erectus içinde bir tür olarak kabul edilen alt tür. Bazı araştırmacılar Homo habilis ile Homo erectus arasında ayrı bir tür olarak kabul etmektedirler
    • Homo cepranensis : 350 bin - 350 bin yılları arasına yaşadığı tahmin edilir, ayrı bir tür mü, yoksa diğer Homo türlerinden biri mi olduğu tam olarak anlaşılamamıştır
    • Denisova İnsanı : Altay dağlarında Denisova mağarasında 2008 yılında bulunan, bugüne kadar bilinenlerde farklı bir Homo türüne ait olduğu düşünülen, bir kız çocuğuna ait fosil kalıntıları. 80 bin - 30 bin yıl önce yaşadığı tahmin edilmektedir" (Bu kısım fibiler.com sitesinden alınmıştır.)​
İzleyiniz:

Son düzenleme:

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
ilk 5 cümle o kadar radikal geldi ki kalanına odaklanamadım.Ama okuyacağım sonra.Kimin makalesi bu? @Tolstoyevski

Alttaki Homo türlerini açıklayan kısım dışında alıntı yok ama haklısın biraz fazla radikal kaçmış :A Fakat radikal bir duruma karşı radikal bir anti durum getirmediğiniz sürece üstünüze çıkarlar. :)

S.G.A.T.

Favori Üye
Reaksiyon puanı
8,352
Puanı
1,061
Alttaki Homo türlerini açıklayan kısım dışında alıntı yok ama haklısın biraz fazla radikal kaçmış :A Fakat radikal bir duruma karşı radikal bir anti durum getirmediğiniz sürece üstünüze çıkarlar. :)
biraz kibirli gelebilir ama objektiv düşünceli insanlar için bu kadar radikal davranmaya gerek yok.Demek istediğini normal bir dille anlatabilirsin ama çağı değiştirmek için evet haklısın ne yazık ki:)
Akşam okuyacağım bunu.Benim de bir iki eleştirim olacak anlaşılan:D

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
biraz kibirli gelebilir ama objektiv düşünceli insanlar için bu kadar radikal davranmaya gerek yok.Demek istediğini normal bir dille anlatabilirsin ama çağı değiştirmek için evet haklısın ne yazık ki:)
Akşam okuyacağım bunu.Benim de bir iki eleştirim olacak anlaşılan:D

Haklısın, evrime dair antipati toplamamak için biraz değiştirdim o kısmı. :D Tamamdır bekliyorum görüşünü. :)

S.G.A.T.

Favori Üye
Reaksiyon puanı
8,352
Puanı
1,061
Öncelikle bilgi için teşekkürler. @Tolstoyevski Konuyla ilgili çok az şey bildiğimi farkettim. Şimdi de fazla bir şey bilmiyorum o ayrı. Bir şey soracağım. Evrimin kısım kısım doğru olma ihtimali var mı? Yoksa bir bütün mü senin görüşüne göre tabi ki. 10.000 yıl konusu tabi ki mantıklı değil. Belki de evrime inanmayan insanlarına ona da mantıklı bir cevabı vardır, onu da bilmiyorum. Ama bun türlerin hepsini şimdiki insana doğru doğru orantıda geçiş olarak kabul edip bu kadar ihtimal üzerinden yürütmeği de beynim kabul etmiyor. Kısım kısım doğru olma düşüncesi üzerinde yoğunlaştım incelemeni okudukça.
Başarılı bir inceleme olmuş, tebrikler.

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Öncelikle bilgi için teşekkürler. @Tolstoyevski Konuyla ilgili çok az şey bildiğimi farkettim. Şimdi de fazla bir şey bilmiyorum o ayrı. Bir şey soracağım. Evrimin kısım kısım doğru olma ihtimali var mı? Yoksa bir bütün mü senin görüşüne göre tabi ki. 10.000 yıl konusu tabi ki mantıklı değil. Belki de evrime inanmayan insanlarına ona da mantıklı bir cevabı vardır, onu da bilmiyorum. Ama bun türlerin hepsini şimdiki insana doğru doğru orantıda geçiş olarak kabul edip bu kadar ihtimal üzerinden yürütmeği de beynim kabul etmiyor. Kısım kısım doğru olma düşüncesi üzerinde yoğunlaştım incelemeni okudukça.
Başarılı bir inceleme olmuş, tebrikler.

Sorunu tam olarak anladım dersen yalan olur, özellikle son cümlelerine doğru bende devreler iyice yandı. :D

Bilimde kesinlikle ve bitmişlik yoktur, her şeyi bildiğini iddia etmez. Bilmediğini bilmek değil, her şeyi bildiğini ve hakikatin bu olduğunu temelsizce iddia etmek asıl utanılması gerekilen şeydir.
Benim de evrim konusunda detaylı araştırmalarım, bilgi birikimim olmadı ama ilgimi çeken bir konu, uzun süredir hiçbir şeye zaman ayıramıyordum. Hobi olarak detaylıca öğrenmek istiyorum ben de, sonuçta doğru ya da yanlış, bizlerin kökenini anlatan bir şey. Mitolojiye de evrime de vakit ayırmak lazım. Bir yılık süreçte böyle bir planım var. :)

yatutarsa

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,224
Puanı
1,060
"Ben yerçekimine inanmıyorum" cümlesi ne kadar saçmaysa "ben evrime inanmıyorum" cümlesi de o kadar saçmadır. Maalesef malum zat, 80'lerden itibaren ABD'de olan Hristiyan yaratılışçıların evrim karşıtlığını ülkemize ithal ediyor olduğundan bugün evrim eşittir ateizm/dinsizlik gibi bir algı var insanlarda.

Gerekli24

Favori Üye
Reaksiyon puanı
10,393
Puanı
710
Evrimle ilgili detaylı bilgim yok ama evrim zaten mevcut olan bir şey her yerde bunu görmek mümkün ama evrim derken her şey sadece bir hücreden geliyor gibi bir şey ise o konularla ilgili hiçbir fikrim yok

HeisenBerg

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,855
Puanı
910
Gerçektir. Şu ana dek hiçbir şekilde çürütülememiştir. Ayrıca ülkemizde koronavirüs mutasyon geçirdi şeklinde birçok haber yapılmıştır ancak evrim müfredattan çıkarılmıştır. Böyle de ilginç bir yer burası. :D