Eski Din ve Yeni Din Üzerine - Deneme

xemrexxx

Favori Üye
Reaksiyon puanı
132,461
Puanı
1,061
mükemmel enfesto manifesto <3

ne ka çok bilirsen o ka az inanırsın mı diyor bu @Tolstoyevski kafiri(b)

ay neyse buradan imparator 1.Kostantini kınıyorum, tuttun koca roma imp.hristiyanlığı resmi din yaptın iyi halt ettin; senin imp. 150 yıl daha yaşadı insanları dinle uyutarak ; cefasını 1700 yıldır yobazlarla uğraşan insanlar çekiyor.umarım cennette huri diye @Çiğdem- @Dosi @vadikızı gibilerini kakalamışlardır sana.ss

Doğu

Favori Üye
Ölümsüz Üye
Reaksiyon puanı
20,686
Puanı
860
Evrim zaten bi' doğa yasası. Teorisi nasıl ve neden olduğunu açıklıyor.
Evrimi bütünüyle reddetmiyorum. Adaptasyon, modifikasyon ve mutasyon gibi alt dalları gerçektir ve gözle görülebilir. Burada mesele insanın yaradılışı veya varoluşuyla ilgili. Zaten yaradan doğanın içine bu değişimleri monte etmiş ki yaşam sınavının bir anlamı olsun. Sınav insanoğlu özelindedir. Bundan hareketle, varoluşun raslantısal olabileceğine katiyen inanmıyorum. Dolayısıyla yasa değildir. Yerçekimi ile, kaldırma kuvveti ile eşdeğer bir kanun olamaz.

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,894
Puanı
1,060
mükemmel enfesto manifesto <3

ne ka çok bilirsen o ka az inanırsın mı diyor bu @Tolstoyevski kafiri(b)

ay neyse buradan imparator 1.Kostantini kınıyorum, tuttun koca roma imp.hristiyanlığı resmi din yaptın iyi halt ettin; senin imp. 150 yıl daha yaşadı insanları dinle uyutarak ; cefasını 1700 yıldır yobazlarla uğraşan insanlar çekiyor.umarım cennette huri diye @Çiğdem- @Dosi @vadikızı gibilerini kakalamışlardır sana.ss
Böyle hassas bir konuda bile etiketkeyecek mesele buluyorsunya diyecek lafım yok :F

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,277
Puanı
1,060
Web Sitesi
www.cizikdvdkasetleri.com
Evrimi bütünüyle reddetmiyorum. Adaptasyon, modifikasyon ve mutasyon gibi alt dalları gerçektir ve gözle görülebilir. Burada mesele insanın yaradılışı veya varoluşuyla ilgili. Zaten yaradan doğanın içine bu değişimleri monte etmiş ki yaşam sınavının bir anlamı olsun. Sınav insanoğlu özelindedir. Bundan hareketle, varoluşun raslantısal olabileceğine katiyen inanmıyorum. Dolayısıyla yasa değildir. Yerçekimi ile, kaldırma kuvveti ile eşdeğer bir kanun olamaz.
Yapabileceğim bir şey yok, söylediklerin ile eşdeğer güce sahip bir yasa. Raslantısal olması bunun belirli bir şey olmayacağı veya illaki düzensiz olacağı anlamına gelmez.

Doğu

Favori Üye
Ölümsüz Üye
Reaksiyon puanı
20,686
Puanı
860
Yapabileceğim bir şey yok, söylediklerin ile eşdeğer güce sahip bir yasa. Raslantısal olması bunun belirli bir şey olmayacağı veya illaki düzensiz olacağı anlamına gelmez.
Uluslararası alanda kesinlikle yerçekimi gibi hürmet görmüyor emin olabilirsin :A Bununla ilgili bir çok makale okudum. Hatta çoğu yüksekokulda öğretilmiyor bile. Tabii tıp fakülteleri hariç.

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,277
Puanı
1,060
Web Sitesi
www.cizikdvdkasetleri.com
Uluslararası alanda kesinlikle yerçekimi gibi hürmet görmüyor emin olabilirsin :A Bununla ilgili bir çok makale okudum. Hatta çoğu yüksekokulda öğretilmiyor bile. Tabii tıp fakülteleri hariç.
Evrim, din'ler ile çeliştiği için herkes tarafından kabul görmemesi normal (nesi normalse artık). Yerçekimi'nin bir din ile çelişkisi var mı? Sanıyorum ki yok.

papuleoo

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
11,301
Puanı
710
Şöyle bir yazı gördüm ve maalesef yakın çevrem dahil olmak üzere birçok kişide gördüğüm özellikler. Bizim forumda da birkaç arkadaşta maalesef var. Neyi savunduklarını bilmeden doğru yolu bulmaya çalışıyorlar. Tahminimce sizinde etrafınızda bu tür kişiler vardır. Siz ne düşünüyorsunuz @Doğu @Tolstoyevski

FB_IMG_1510513760378-1.jpg

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com

Matemariğe dökülebilen kaldırma kuvveti, yerçekimi gibi olaylar kanun olabilir. Biyolojide matematiğe dökmek pek mümkün olmayacağı için en kapsamlı bilimsel boyut teoridir. Evrim olayı bir olgudur, hakikattir ancak evrimin nasıl oluştuğunu ileri süren hipotezler farklıdır ve birikimli olarak ilerleyerek her yeni gelen eski hatalı bilgileri ayıklayıp yoluna devam eder. Yani Darwin ortaya bir fikir atmış, komplo teorisi gibi yayılmış dört bir yana diye bir şey yok. Darwin ile ilk kez sistemli olarak başlamış ve ondan bugüne çok yol almış. Ayrıca tüm gelişmiş ülkelerin kabul ettiği bir gerçektir evrim, boşuna kimse kaale almıyor diyerek komik duruma düşmeye gerek yok.

Yani diyorsun ki hayvanlar bitkiler evrim geçirmiştir eyvallah ama insan evrim geçirmemiştir, o direkt olarak var olmuştur ve ilk insanla bizim aramızda hiçbir fark yoktur.

Eyvallah, bu da bahsettiğim o bilimi din bakış açısıyla yorumlayan ve dini Çağın ruhuna adapte etmeye çalışıp yok olmasını engellemeye çalışan düşünceler gibi ve özünde pek tartışmaya açık değil çünkü salt inanç söz konusu bilimden ziyade. Ancak, eski insanlara dair kalıntılar ne yazık ki "sadece insan evrim geçirmemiştğr" olayını zedeliyor. Kalıntı deyip geçemezsiniz, elle görünür kanıtlar, görülmeyen dogmalardan daha elle tutulur bilgidir neticede. Gerçekler acıdır ama mutlu eden yalanlardan daha tatmin edicidir çünkü hakikat, sadece hakikat.. :)

Şöyle bir yazı gördüm ve maalesef yakın çevrem dahil olmak üzere birçok kişide gördüğüm özellikler. Bizim forumda da birkaç arkadaşta maalesef var. Neyi savunduklarını bilmeden doğru yolu bulmaya çalışıyorlar. Tahminimce sizinde etrafınızda bu tür kişiler vardır. Siz ne düşünüyorsunuz @Doğu @Tolstoyevski

Ekli dosyayı görüntüle 57755

Gören de zanneder ki daha önce Orta Asya Türkleri gibi yaşıyorduk, asırlarca ortadoğulu Arap'a özenerek yaşamışız yahu. :D Cumhuriyet sayesinde millet olma bilincine erişmiş eskinin tebaası, padişahın kulları olan bu toplum. Şu ortadoğu aşkına tutulmuş gelenekçi arkadaşlar internette böyle paylaşımlar yapmayı seviyor. Keşke elin kokuşmuş Avrupalısı gibi internet kullanmayı, akıllı telefon kullanmayı bıraksalar da kendilerini dergaha verseler madem yozlaşan biziz, kimse onu tutmuyor? :)

papuleoo

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
11,301
Puanı
710
Matemariğe dökülebilen kaldırma kuvveti, yerçekimi gibi olaylar kanun olabilir. Biyolojide matematiğe dökmek pek mümkün olmayacağı için en kapsamlı bilimsel boyut teoridir. Evrim olayı bir olgudur, hakikattir ancak evrimin nasıl oluştuğunu ileri süren hipotezler farklıdır ve birikimli olarak ilerleyerek her yeni gelen eski hatalı bilgileri ayıklayıp yoluna devam eder. Yani Darwin ortaya bir fikir atmış, komplo teorisi gibi yayılmış dört bir yana diye bir şey yok. Darwin ile ilk kez sistemli olarak başlamış ve ondan bugüne çok yol almış. Ayrıca tüm gelişmiş ülkelerin kabul ettiği bir gerçektir evrim, boşuna kimse kaale almıyor diyerek komik duruma düşmeye gerek yok.

Yani diyorsun ki hayvanlar bitkiler evrim geçirmiştir eyvallah ama insan evrim geçirmemiştir, o direkt olarak var olmuştur ve ilk insanla bizim aramızda hiçbir fark yoktur.

Eyvallah, bu da bahsettiğim o bilimi din bakış açısıyla yorumlayan ve dini Çağın ruhuna adapte etmeye çalışıp yok olmasını engellemeye çalışan düşünceler gibi ve özünde pek tartışmaya açık değil çünkü salt inanç söz konusu bilimden ziyade. Ancak, eski insanlara dair kalıntılar ne yazık ki "sadece insan evrim geçirmemiştğr" olayını zedeliyor. Kalıntı deyip geçemezsiniz, elle görünür kanıtlar, görülmeyen dogmalardan daha elle tutulur bilgidir neticede. Gerçekler acıdır ama mutlu eden yalanlardan daha tatmin edicidir çünkü hakikat, sadece hakikat.. :)

Gören de zanneder ki daha önce Orta Asya Türkleri gibi yaşıyorduk, asırlarca ortadoğulu Arap'a özenerek yaşamışız yahu. :D Cumhuriyet sayesinde millet olma bilincine erişmiş eskinin tebaası, padişahın kulları olan bu toplum. Şu ortadoğu aşkına tutulmuş gelenekçi arkadaşlar internette böyle paylaşımlar yapmayı seviyor. Keşke elin kokuşmuş Avrupalısı gibi internet kullanmayı, akıllı telefon kullanmayı bıraksalar da kendilerini dergaha verseler madem yozlaşan biziz, kimse onu tutmuyor? :)
Genel tanımlardan ziyade toplumun büyük bir kesiminde ne olduğu hakkında bilgisi olmayan sayısızca örnek olması sence tuhaf değil mi? Bu kişiler nereye yöneleceğini bilmeden sağa sola savruluyorlar üstelik kendilerini soru sorarak egolu gösteren yapılarına ise bilgili, kültürlü havası vermeye çalışıyorlar. Tabi bunlar içinde hep aynı çizgide gidip o çizgiyi savunanları kast etmiyorum veya önemli bir değişiklikten sonra fikir değiştirenleri de kast etmiyorum. Benim dediğim A'ya bu gün doğru diyen yarın bu A'ya B diyenlere. Umarım ben yanılıyorum. Gerçekten bu konuda çok ama çok yanılmak istiyorum.

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Öncelikle inanmıyorsan bile saygı duy ve sil bu yazıyı...Asla ama asla benim inandığıma saygısızlık gösteremezsin, buna hakkın yok. Allah yok bile diyemezsin çünkü BEN var olduğuna inanıyorum, çünkü hissediyorum.

Bunda sadece bilim değil, gelişen dünya medeniyetinin, insan hakları düşüncelerinin etkisi çok büyüktür. Eski çağlarda hemen tüm dinlerde din uğruna adam öldürmek en tabii dini vazifeleriden biri olarak kabul görülürken (bkz: Haçlı seferleri) günümüzde 1000 yıl önceki gibi din uğruna adam öldürmeye kalkanlara çağ dışı terörist olarak damga vurulması kaçınılmaz durumdur. Yani eğer 1000 yıl önce kendi toplumunda din uğruna kılıç kalkan savaştıkları, katliam yaptıkları için halkı tarafından taktir gören savaşçı topluluğu olduğu gibi günümüze ışınlasak, terörist örgüt olarak ilan edilecek olmaları kuşkusuzdur.
Bu insan hakları meselesi çok doğru. Eskiden kuran -islam üzerinden gidiyorum çünkü hiç farklı dinden biriyle karşılaşmadım- insan için en doğrusudur, işte sarı renk şapka takmayın diyorsa vardır allahın bir bildiği denirdi. Ama artık insanlar bunu yemiyor.

Valla -evet valla- dinin "neden" sorusuna da tam olarak cevap verdiğini sanmıyorum. Bu dünya bir sınav. Pardon da hayatı boyunca cinsel/duygusal isteklerini yaşayamayacak birinin sınavıyla, tek derdi 4 karısıyla birlikte grup seks yapamayan birinin sınavı bir mi? Ee peki sınavı geçerlerse alacakları ödül aynı? Ve hatta cennette bile gaylere yer yok? :D Asıl soru neden inanayım? -ÇOK ÖNEMLİ NOT: Dini sorgulamam eşcinsellikle başlamadı. Dine inanmıyor oluşum da eşcinsellikle başlamadı. Bu sadece bir örnekti. Ve grup seks yasak mı onu da bilmiyorum.-

Ekleme: Hala dine inanmayan insanları "amaçsız" olarak görenler var. Hey oradaki, bu gezegende 7 küsür milyar insan, bundan çok daha fazla canlı yaşıyor. Gezegenin içinde veya dışında keşfedilmeyi bekleyen bir sürü şey var. Yani o kadar amaç var ki şu an hangisini yazacağımı bilemiyorum. Ve bu kadar amaç içinde senin amacın cennete gitmek, inandığın tanrıya iyi bir kul olabilmek; olabilir. Cidden saygı duyuyorum ama bana da amaçsız deme. Amaçlarımız farklı.

Son düzenleme:

Doğu

Favori Üye
Ölümsüz Üye
Reaksiyon puanı
20,686
Puanı
860

İlk insanla farkımız yok demedim. Fizyolojik olarak illa ki vardır. Belki daha uzundurlar daha belki kafatasları daha küçüktür bilmiyorum. Atalarımızı su semenderi olarak görmekten veyahut inandırılmaktan yeğdir. :)

takas

Favori Üye
Reaksiyon puanı
51,208
Puanı
1,059
Boş yapmaya gerek yok şüphesiz tek din İSLAM dır. kafanızı başka şeylere yorun

Since2011

Favori Üye
Reaksiyon puanı
7,178
Puanı
859
Herkesin aklı neye yatıyorsa ona göre yaşasın şahsen ben iyi insan olduktan sonra yani insanın özü iyi olduktan sonra cennete gideceklerine inanıyorum.Dinlerin ortak özelliği de zaten iyiliği teşvik etmek. Kısacası boşuna öteleşmeye gerek yok, öteleştirme yapacaksak iyi insan ve kötü insan olarak yapmak gerekir.