Harunnn60

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
galeri5.jpg

Bu konuda Direksiyon ve Yazılı sınavda bilmedikleriniz hakkında bir çok konuyu öğreneceksiniz!

2 şekilde uygulanan bu sınavlarda (yazılı ve direksiyon) başarılı olan adaylar sürücü belgesini almaya hak kazanır.

Yazılı sınav
70 puan üstü alan adaylar sınavı başarılı sayılır. Yazılı sınavda 4 ana konu çıkar. Bunlar;
  • İlk yardım soruları
  • Trafik soruları
  • Motor soruları
  • Trafik adabı soruları
Yazılı sınav için Youtube kanalında ki Ehliyet Tv videolarını seyrederek çalışabilirsiniz. >> TIKLA

Direksiyon Sınavı

Belki de en önemli aşamaya geldik. Direksiyon sınavına. Bu sınavda sürücü adaylarının en zorlandığı aşamada. Aşağıda dikkat edilmesi gerekenler birbir anlatılmış. İsterseniz bir izleyin.

Direksiyon Sınavında Dikkat Edilmesi
Gereken Kurallar ve Pratik Bilgiler

+ Sinyal vermeleri kesinlikle unutmuyoruz arkadaşlar. Kalkış yaparken sinyal. Durarken sinyal. Park ederken tüm sinyaller. Bu aklınızda çıkmasın. Nereye kalkış yada durma yapacaksanız o yöne doğru sinyal verin.

+ Rampalar da kalkış yaparken kesinlikle ayağımızı frenden bırakmıyoruz. Yoksa araba geriye kayar. Heyacandan bırakmıyoruz. Debriyajdan hafifçe ayağımızı çekerken. Frende ki ayağımızı gaza yüklüyoruz.

+

+

Konu ve Düzenleme: Harunnn60

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
Evet arkadaşlar bildiğiniz pratik bilgileri, şunlara dikkat edilmeli filan yazarsanız çok sevineceğim. :praying::relaxed: Çok önemli bir konu herkes için... @OzaN @sürgünüm @BesaleT @Mr.At
Ben ehliyet alalı 17 sene oldu. Daha sonra E ehliyeti de almıştım. Aklımda kaldığı kadarıyla ilk önce 'emniyet kemeri' ve 'dikiz aynası'nı kontrol ediyoruz.

Bu arada bizim yazılı sınavda FETÖcülere soruları gözümüzün önünde dağıttılar. :)

Harunnn60

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
Ben ehliyet alalı 17 sene oldu. Daha sonra E ehliyeti de almıştım. Aklımda kaldığı kadarıyla ilk önce 'emniyet kemeri' ve 'dikiz aynası'nı kontrol ediyoruz.

Bu arada bizim yazılı sınavda FETÖcülere soruları gözümüzün önünde dağıttılar. :)
Eskiden çok yapılıyormuş torpil şimdi biraz daha Avrupa kriterleri getirmişler. Eskisine oranla daha zor olmuş. :D

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
Eskiden çok yapılıyormuş torpil şimdi biraz daha Avrupa kriterleri getirmişler. Eskisine oranla daha zor olmuş. :D
Avrupa kriteri demişken???

Geçtiğimiz günlerde avukatlıktan hakimliğe geçiş sınavı yapıldı ve yüksek puan alanları değil de mülakatla 900 kişilik kontenjana 800 tane Akp'li hakim alındı. :)

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Hayatımda hiç araba kullanmadım ve hiç öyle bir istek ve arzum da olmadı. Büyük ihtimalle eğer zorunda kalmadığım müddetçe düşünmüyorum da araba kullanmayı, dünyada hiç araba kullanmadan ölen milyarlarca insandan biri olabilirim. Üstelik arabayı ne kadar dikkatli kullanmaya çalışırsak çalışalım, arkadan yanından önünden başka sürücünün yapacağı bir magandalık ya da kaza sonucu canımızdan olabiliriz o yüzden benden uzak genç nesle yakın olsun. :)

İleride şehirden çekip gidip şöyle sahil kasabası tarzı bir yere yerleşirsem ilk işim bisiklet almak olacak. Yemyeşil arazinin kenarından birkaç yüz metre ötedeki denizin yüzümüze vuran okşayıcı rüzgarı eşliğinde pedalı çevirirken burnumuza gelen doğanın has kokusunu içimize çekerken bir yandan sonbahardan dökülmekte olan sararmış yaprakların rüzgarla dansı neticesinde çıkardığı hışırtıyı, bir yandan da çevremizde duyduğumuz doğal ortamdan gelen kuş, börtü böcek, çekirge seslerini huşu içinde dinleyerek sahil kasabamızdaki evimize dönmek. İşte hayat budur. Hayat, tüm ömrümüzü trafik çilesi ile yahut mazot-egzoz kokusuyla, motor motor ve trafik gürültüsü ile geçirmeye değmeyecek kadar kısa ve tektir!

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
2. Aşama oldukça zordur. Bir kez bıraktı beni yalak kadının teki.s.s

mrt-06

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
59,811
Puanı
1,061
Yazın ehliyet alacağım inşallah ama kendimi biliyorum elim ayağım titrer kesin batırırım. :F

Eğer alamazsam daha da uğraşmam zaten arbaya bayılan biri değilim ama gerekiyor işte. :T:

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,896
Puanı
1,060
en önemli bir diğer detay kör nokta!!!!
Türkiye'yi bilmem ama burda şerit değistirince yada sağa sola döneceğin zamam kör noktalara muhakkak bakmak zorundasın aksi taktirde kalıyorsun.
Uzun zamandır ehliyet sahibiyim ve öğrencilerimde oldu ehliyet almaları için yardımda bulunduğum.
Alacak kisilere başarılar diliyorum ve uykusunu almış olsunlar ve sakin olmaya çalışsınlar sınava girerken :)

tolgab

Emekli
Reaksiyon puanı
6,634
Puanı
560
Şerit ve yol değiştirirken önce aynalara sonra kör noktaya bakmayı unutmamak gerekiyor benim sınavımda özellikle buna çok dikkat ettiler.

BesaleT

Emekli
Reaksiyon puanı
5,679
Puanı
1,061
Evet arkadaşlar bildiğiniz pratik bilgileri, şunlara dikkat edilmeli filan yazarsanız çok sevineceğim. :praying::relaxed: Çok önemli bir konu herkes için... @OzaN @sürgünüm @BesaleT @Mr.At
Valla arabaya oturunca stresli olmayacaksın koltuğunu, aynaları kontrol edip, emniyet kemerini takacaksın ve sürmeye başlayacaksın. Ekstra dikkat etmem gereken puan alacağım şeyler diyorsan da kırmızı ışık da dur yeşil yanana kadar hareket etme -sarı yanarken falan- yanlarda alt geçit çıkışı vs. varsa kornaya bas haber ver geliyorum diye gibi bu tür şeyler hani zaten sürüşüne bakıyorlar stop ettirmezsen vs. geçersin büyük ihtimal Türkiye'de çok zor değil bu işler. :D Ehliyet alamayan yoktur herhalde..