Düğün

yatutarsa

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,224
Puanı
1,060
Bir "kutlama" merasimi. Tez zamanda tarihin tozlu rafları arasına kaldırılmasını dilediğim bir olay.
Instagram'a, Facebook'a atılan fotoğraflardan gelen beğenileri saymazsak bir faydası olmadığı gibi safi zarar. Takı töreninde toplanan paralar gelebilir aklınıza ama o da zaten düğünün yapıldığı mekanın parasını ya karşılar ya karşılamaz yani düğün yapılmazsa bir kayıp olmaz.
Düğünleri sevmeme sebeplerim iki ana başlık altında toplanabilir. Birincisi düğün salonlarının büyük bir riya merkezi olması ikincisi ise damat beylerin üzerine bindirilen acımasız yükler.
Şöyle ki: Gelin/damada olan akrabalık bağınızın yakınlığı arttıkça sürekli bir sırıtma hali içinde olma ve çeşitli halaylarda oynama için harcayacağınız enerji de artar. Gidilmesi bir mecburiyet olan (çünkü bilmem kaçıncı kuşaktan amca kızınız, oğlunuzun düğününe gelmiştir; sizin de onun kızının düğününe gitmeniz ve onun taktığının denginde bir takı takmanız gerekir) bu ortamlarda biraz dikkatli bakarsanız herkesin içindeki o hoşnutsuzluğu ve "bitse de gitsek" halini görebilirsiniz.
Diğer olay da damatlara yapılan zulümler. Düğün günü damat bey adeta bir ATM gibi çalışır: Gelin, evinden alınmak için gidildiğinde gelinin bilumum küçük/ergen akrabaları sandığın üzerine oturmak olsun, kapının önünde durmak olsun bir şekilde damat beyden para almaya çalışır. Bu yetmez, gidilen kuaförde/berberde makas kesmez, kapı açılmaz yine damat bey normalden 10 kat fazla para ödeyeceği işlemlerin (bkz: normalden hiçbir farkı olmayan damat tıraşı ve gelin başı) yanında bir de bu kesmeyen makaslar, açılmayan kapılar için para verir. Hepsi atlatılıp konvoyla yola çıkılsa bu sefer de hiç tanımadığınız ama arabaların önüne atlayıp yine para bekleyen çocuklardan kurtuluş yoktur. Tüm bunlar için para harcamak zorundasınız çünkü o gün "düğün" günü.

mrt-06

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
59,811
Puanı
1,061
Anneme, ilerde ben düğün yapmıycam nikah yeterli dediğimde "seni evlatlıktan reddederim" cevabını aldığım zorunlu aktivite. :)

mrt-06

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
59,811
Puanı
1,061
Allah yardımcın olsun gardaşım. :D
Sağol gardaşım birde bir komşunun oğlu evlenirken walls yapmış, iki de bir o gündeme geliyor. :A Sanırım benden de walls bekleniyor. .ss

Gerçekten düğünlere de gitmiyorum hiç sevmem, neyse daha çok var şimdiden düşünmek istemiyorum. :S

yatutarsa

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,224
Puanı
1,060
Sağol gardaşım birde bir komşunun oğlu evlenirken walls yapmış, iki de bir o gündeme geliyor. :A Sanırım benden de walls bekleniyor. .ss

Gerçekten düğünlere de gitmiyorum hiç sevmem, neyse daha çok var şimdiden düşünmek istemiyorum. :S
İlla bir düğün yapılacaksa vals yapmak, Ankara'nın Bağları'ndan iyidir. :D
Konudan anlaşılacağı üzere ben de hiç sevmiyorum. Bir ortak noktamız daha...

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Mevlitli ve çalgılı olmak üzere 2'ye ayrılır. Mevlitli olanlar gerçekten çok sıkıcı. Lokumu dışında cazibesi yok.:p Çalgılı olanlarda içkili içkisiz olarak 2'ye ayrılır.:F Annem ve babam çok karşılar.s.s Çıldırmalık alanlardır ikisi de. Seviyorum çalgılı olanları. Kendi düğünüm olursa Burcu Biricik ve Emre gibi bi düğün yapacağım. Sınırsız dans.:Z

mrt-06

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
59,811
Puanı
1,061
İlla bir düğün yapılacaksa vals yapmak, Ankara'nın Bağları'ndan iyidir. :D
Konudan anlaşılacağı üzere ben de hiç sevmiyorum. Bir ortak noktamız daha...
Evet o açıdan haklısın ama bizde birde halay kesin olur, memleketimden ötürü ama geçen sene şakasına demiştim akrabağalar buluşmasında, düğünümde kesinlikle halay olmayacak diye onlar olsun Can biz müziksiz de halay çekeriz dediler. :F Hiç şansım yok ya benim açımdan çok zor bir gün olacaktır o gelecekteki gün...

Artık şaşırmıyorum gardaşım bu kaçıncı ortak noktamız oldu...

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Gitmekten hiç keyif almadığım ve yakın akrabalar dışında gitmediğim organizasyondur.

Bence iki kişinin mutluluğunu sevdikleriyle paylaşmasında sıkıntı yok. Ancak tanıdık, tanıyamadık, sevdik, sevemedik herkesin orada olması sorun. Bunun da sebebi takı törenidir. Öyle oturtulmuş ki zincirden çıkamıyorsun. Amma sevdiğimin düğününe de giderim, iki oynarım yani. :D

Ancak bence cenazede yemek dağıtımı kadar anlamsız değildir. Bırakın da acısını yaşasın yani bir de sırf yemek yemek için gelenin karnını mı doyuracam? Ama işte el alem der ki "bi yemeği bile fazla gördüler merhuma."

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Dünyanın en saçma aktivitesi de olsa kuzen gibi yakın akrabalara mecburen gitmek zorunda kalıyoruz ayıp olmasın diye, onda da oturmaya tabi. Cidden anlamsız bir olay. En mutlu günlerinde gereksiz bir çaba, zahmet.

Ben zaten evlenmeyi düşünmüyorum ama olur da olursa bile kesinlikle düğün ve aile ortamı sevmeyen, yalnızlık seven biriyle mümkün olur. Aile ortamlarında takılmak da bana göre değil, bayramlarda dahi sevmiyorum o geleneği de. :D

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Eskiden sevmezdim ama şimdi çok severim. Benim yaşımda ve benden büyük kuzenlerim olduğundan halay başını kaparız. Muhteşem de oynarız. Zaten düğünlere damga vuran ekibiz, onun için düğünleri sevmeye başladım. :D

Kesinlikle değerlendirmesini bilen kişi için çok eğlenceli bir olay, gidin o anı yaşayın. Halaydan girin oyun havasına kadar durmayın. :X

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
birtürlü yapmamamdan dolayı artık çevremin memleket meselesi haline getirdiği olaydır
:A :A :A