Cem Adrian - Biyografi

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
NOT: CEM ADRİAN'I GAY OLDUĞU İÇİN YARGILAYANLARIN OKUMAMASINI RİCA EDİYORUM.

-CEM ADRİAN-

Cem Adrian 30 Kasım 1980’de Edirne’de dünyaya gelmiştir. Yugoslavya göçmeni bir aileden gelmektedir.

“Adrian” soyadı sanatçının gerçek soyadı değildir. Bu soyad doğduğu şehrin antik çağlardaki ismi Adrianapolice’ten esinlenilerek yapılmış sahne soyadıdır. Sanatçının gerçek soyadı “Filiz”dir.

Cem Adrian şarkıcılık kariyerine başlamadan önce bir çok iş yaptı. Edirne’de yaklaşık 6 yıl kadar radyo istasyonunda çalıştı. O dönemlerde tanıştığı arkadaşlarıyla birlikte İstanbul’da performanslar yapabilecekleri etnik ve elektronik müziği sentezleyen Mystica grubunu kurdular. Adrian grupta şarkı söyleyip dans ediyordu

Cem Adrian zamanında Akademi Türkiye’ye katılmış, yarışmanın ekran kısmına kadar gelmiş fakat derece alamamıştır.

2004 yılında Fazıl Say’ın öğrencisi olarak Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’ne kabul edildi. İlk konserini de Bilkent Üniveritesi’nde veren Adrian, o günü şöyle anlatıyor:

"İlk profesyonel konserim, 2004 yılında Bilkent Üniversitesi’nde gerçekleşmişti. Hayatımdaki en önem
i sahne performansımdı. Çünkü Fazıl Say’ın Bilkent Üniversitesi’ne beni sunumu niteliğindeydi. Çok heyecanlandığımı hatırlıyorum ve insanüstü bir performans gösterdiğimi… O günden bugüne yüzlerce konser vermiş biri olarak, çok şey değişmiş olabilir ama o konserin önemi hiç değişmedi.”

Cem Adrian’ı bir de Fazıl Say’dan dinleyelim. İşte sahnelere ilk adımı... (Mutlaka dinleyin!)

Cem Adrian & Fazıl Say [Bilkent] Sunuş İlk Konuşma 26 Ekim 2004 - YouTube

Bilkent Üniversite’sindeki ilk konserden bir şarkı: Summertime...

cem adrian & fazıl say - summertime (ilk canlı performans) - YouTube

Bu konserden kısa süre sonra 14 Şubat 2005’te ilk albümü Ben Bu Şarkıyı Sana Yazdım’ı çıkardı. Albümde yerli ve yabancı 12 şarkı bulunuyordu.

Bir yıl sonra 6 Aralık 2006’da 2. albümü Aşk Bu Gece Şehri Terk Etti’yi müzik severlerle buluşturdu. Albümün prodüktörlüğünü kendisi üstlenmiştir. Bu albümden bir parça: Yalnız Da Ayağa Kalkabilirim

Cem Adrian Yalnız Da Ayağa Kalkabilirim - YouTube

2008 yılına gelindiğinde, sevenleriyle iki albüm paylaşmıştır. Bunlardan ilki Adrian’ın popüler türküler kendi tarzıyla ile yorumladığı Essentials (Seçkiler) albümüdür. Albümde Çanakkale Türküsü, Ben Annemi Özledim, Yemen Türküsü başta olmak üzere 11 adet türkü bulunmaktadır.

2008 yılında çıkardığı 2. albüm ise prodüktörlüğünü kendisi üstlendiği Emir'dir. Albümde Hayko Cepkin ve Pamela ile düetler yapılmıştır. Cem Adrian albümün kapak fotoğrafı için soyunmuştur. İşte albümün kapak resmi.

cem_adrian_emir_alb_m_1245407088.jpg
post4478_img1.jpg

2 yıl albüm yapmayan Cem Adrian 5. albümünü 21 Aralık 2010’da çıkarmıştır. Albümün adı Kayıp Çocuk Masalları’dır. Albümün prodüktörlüğünü, yapımcılığını kendisi üstlenmiştir ve albümdeki bütün şarkıların sözleri, müzikleri, aranjeleri ve düzenlemeleri kendisine aittir.

Albümün kapak fotoğrafı yine olay yaratacak cinstendi. Adrian bu sefer kendisiyle öpüşüyordu.
4b960f473c0628b5e30a695e0265018f_1292673538.jpg

O dönemlerde gazeteci Cansu Aydın ile yaptığı bir röportajda albümü ve albüm kapağı ile ilgili demeçler vermiştir:
.
.
.

İki yıl aradan sonra nasıl bir Cem Adrian görüyoruz bu albümde?
- Kendine dönmüş bir Cem Adrian görüyorsunuz. “Emir” çok aşık bir albümdü. “Kayıp Çocuk Masalları” ise büyük bir yalnızlık albümü. Kapak fotoğrafı da bunu anlatmaya çalışıyor. Daha akustik bir albüm oldu. Çok büyük ses performansları yok çünkü ses performansı her zaman sözü geride bırakıyor. Ben de bundan çok hoşlanmıyorum. Önemli olan sesle ne söylediğiniz.

Albüm kapağının hikayesi nedir?
- Albümdeki, 2005 yılında Boğaç Dalkıran adlı fotoğrafçı arkadaşımın çektiği bir fotoğraf aslında. Onun “İmkansız Öpücük” diye bir fotoğrafı vardı. Ben o fotoğrafı gördüğümde bayılmıştım. Onun kendime uyarlanmış halini de albüm kapağı yaptım.

Bu kendini öpen adam fotoğrafından insanlar farklı anlamlar çıkarıyor...
- İnsanların başka türlü şeyler anlaması beni rahatsız etmiyor. Benim yaşam tarzıma ters bir durum değil. Bu bir sanat eseri ve bu eserin bir sahibi var. Ne gerek var farklı anlamlar çıkarmaya? Ben o önyargıyı kırmaya çalışıyorum.

Yalnızlık sadece kendi kendiyle öpüşen biriyle mi ifade edilebilir?
- Ne yapmalıydım, el ele mi tutuşmalıydım? Bundan daha çarpıcı biçimde nasıl anlatılabilir?
.
.
.

Kayıp Çocuk Masalları albümünden "Herkes Gider Mi?" şarkısında Cem Adrian’a Aylin Aslım eşlik etmiştir.

Cem Adrian - Aylin Aslım - Herkes Gider mi ? - YouTube

2011'de Zakkum'un 13 albümüne konuk olmuştur ve Biraz Uyu şarkısına düet yapmışlardır.

Zakkum - Biraz Uyu ( Düet : Cem Adrian ) 2011 - YouTube

18 Eylül 2012’de çıkardığı Siyah Bir Veda Öpücüğü albümünün ilk 10.000 baskısı bizzat Cem Adrian tarafından siyah rujla öpülmüştür. Nisan 2012’de vefat eden Türkiye’nin önemli ses sanatçılarından Ayten Alpman’ın ölmeden önceki son ses kaydı da bu albümde yer almaktadır.

Ayten Alpman’ın Cem Adrian’a eşlik ettiği Hani Bazen şarkısı…

Cem Adrian & Ayten Alpman - Hani Bazen [2012 Albüm] - YouTube

Albümde kliplenen ilk şarkı Mutlu Yıllar'dı.

Mutlu Yıllar (Cem Adrian) - YouTube

Albümün kliplenen 2. şarkısı Yalnızlık oldu. Klip mastürbasyon sahneleri ve rol alan travesti ile çok konuşuldu.

Yalnızlık (Cem Adrian) - YouTube

Cem Adrian bu yılın sonbahar mevsiminde Şeker Prens Ve Tuz Kral albümünü çıkaracaktır. Albüm yayınlanmadan önce albümden bir şarkıyı sevenleriyle paylaşmıştır. Ben Seni Çok Sevdim

CEM ADRIAN - Ben Seni Çok Sevdim - YouTube

Cem Adrian’ın vücuduna yaptırdığı bir çok dövmesi vardır. Bunlardan bazıları:

tumblr_ml4z4nRC8t1r2qzt7o1_500.jpg

tumblr_mkmu4wdmVD1r2qzt7o1_500.jpg

Cem Adrian 2008 senesinde "Doğadan Siyah Çay" reklamına ses vermiştir.

Dogadan Siyah Cay Reklamı - Cem Adrian - YouTube

Tam bir Ankara aşığı olan Cem Adrian, yaşamını da orada sürdürmektedir. Ayrıca Edirne'ye benzediğinden Ankara'nın önemli bir yeri vardır onda.
Ankara'ya sevgisini şu sözlerle dile getiriyor:

"Ankara insaniyetini kaybetmemiş, gri ama sıcak bir şehir. Burada çok iyi dostlukları ve artık saldığım köklerim var. En önemlisi Ankara’yı seviyorum. En çok da Tunalı Hilmi Caddesi'ni, vaktimi en çok orada geçiririm."

Ankara ve İstanbul'la ilgili görüşlerini buradan izleyebilirsiniz.

Aykırı Sorular Cem Adrian 07.02.2013 Full - YouTube

(18.48-21.10 arası)

Not: Yardımı için @yatutarsa'ya teşekkürler.

Son düzenleme:

denizz19

Emekli
Reaksiyon puanı
63,555
Puanı
1,061
Eline sağlık Berkan güzel olmuş. Ancak konu çok karışık hal almış. Youtube eklentilerin de video olarak görünmemiş.