Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi (2011) Film Yorumları

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,674
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
2124186.jpg

Celal Tan Ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi (2011)

Türü: Komedi, Suç, Dram
Yönetmen: Onur Ünlü
Senaryo:

Oyuncular:
Selçuk Yöntem
Ezgi Mola
Bülent Emin Yarar
Tansu Biçer
Türkü Turan

IMDb Sayfası

Filmin Özeti
Tanınmış anayasa profesörü Celal Tan, çevresi ve ailesi tarafından sevilen, örnek gösterilen önemli simadır. Eşini kaybetmesinin ardından hayatını kurtardığı genç öğrencisiyle evlenmiştir. Ailesi Celal Tan'ın 65. doğum gününü kutlamak için kendisine sürpriz bir doğum günü partisi düzenler, fakat kutlama öncesi yaşananlar tüm ailenin hayatını değiştirecektir...

Polis, Güneşin Oğlu ve Beş Şehir gibi filmlerle, farklı türlere olan hakimiyetini gösteren senarist/yönetmen Onur Ünlü'nün yeni filmi "Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi" alıştığımız aile kavramına eleştirel bir bakış getiriyor. Filmin senaryosunda da yönetmenin imzası varken başrolleri Selçuk Yöntem, Bülent Emin Yarar, Ezgi Mola, Tansu Biçer gibi önemli isimler paylaşıyor...

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Her 10 izleyenden 8'inin beğenmeyeceği bir film. Özellikle sadece olay öyküsü isteyenler pek haz etmeyebilir. Ancak bana kalırsa tek saniyesinde bile sıkılmadığım, oyunculukları on numara olan, kurgusu özellikle alt metni çok sağlam olan güzel bir absürt kara komedi. Filmdeki saçma gözüken sahnelere saçma demeden önce filmin absürt olduğunu ve absürt kavramının ne anlama geldiğini bilmekte de fayda var.

Alt metni oldukça politik. Adalet ve devlet eleştirisi buram buram kendini belli ediyor. Filmde olaylar kara komedi şeklinde geçse bile bu gibi olayların Türkiye'nin bir gerçeği olduğu da hiç kuşkusuz gerçektir.

İsmi olan, zengin bir ailenin elbette her türlü pis işi ört bas edilir ve olan daima garibana, haklı olana olur. Türkiye'de bu işler hep böyledir, son dönemlerde de böyle çok tutuklamalar olmaya başladı malumunuz.

7.1/10

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Onur Ünlü'nün izlediğim ilk projesi sanırım. Absürd birisi olduğunu biliyordum, deneyimlemiş olduk.

Gerçekçi bir hikayenin içindeki absürdlükler beni rahatsız ederdi normalde ama zaten film en başından beri ben gerçekçiyim demiyor. Belki de bu yüzden rahatsız etmedi. Hikayeyi sevdim, oyunculuklar, müzik başarılı.
3 ayı kalan adama ne oldu, onu göremedik ama. Orada öldü ama sanki oradan sonra Celal Tan aklanamaz gibiydi?

berkann ödüllerinde olası adaylıklar:
en iyi film
en iyi yönetmen
en iyi erkek oyuncu
en iyi yardımcı erkek oyuncu
en iyi yardımcı kadın oyuncu
en iyi senaryo
en iyi müzik

7.5/10'tan 8.

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Onur Ünlü'nün izlediğim ilk projesi sanırım. Absürd birisi olduğunu biliyordum, deneyimlemiş olduk.

Gerçekçi bir hikayenin içindeki absürdlükler beni rahatsız ederdi normalde ama zaten film en başından beri ben gerçekçiyim demiyor. Belki de bu yüzden rahatsız etmedi. Hikayeyi sevdim, oyunculuklar, müzik başarılı.
3 ayı kalan adama ne oldu, onu göremedik ama. Orada öldü ama sanki oradan sonra Celal Tan aklanamaz gibiydi?

berkann ödüllerinde olası adaylıklar:
en iyi film
en iyi yönetmen
en iyi erkek oyuncu
en iyi yardımcı erkek oyuncu
en iyi yardımcı kadın oyuncu
en iyi senaryo
en iyi müzik

7.5/10'tan 8.

Celal Tan'ın ödül konuşması yaptığı malum sahnede ses sonuna kadar açıktı, hiç beklemediğim anda o malum küfürü edince elim ayağıma dolaştı resmen sesini sonuna kadar kıstım :D

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Celal Tan'ın ödül konuşması yaptığı malum sahnede ses sonuna kadar açıktı, hiç beklemediğim anda o malum küfürü edince elim ayağıma dolaştı resmen sesini sonuna kadar kıstım :D
Ben bir yerde küfür edeceğini biliyordum. Sanırım yutupta filmi yazınca çıkıyordu. :D

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,674
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Ortalama bir filmdi. Türk sinemasında pek görülmeyen tarzda absürt bir kara komedi. Sıkmadan izleniyor ama daha eğlenceli bir şeyler bekliyordum. Komedi dozu düşüktü.

Bu da böyle dandik bir film yorumu olsun. :D

5.5/10