FK1 Brokeback Mountain (2005) Film Bilgileri & Yorumları

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
3 yıl önce pek beğenmemiştim ama baktığımda beğenirsem bölümem.:D

Jake daha bir başrolmüş gibi hatırlıyorum ben ama.:D

Ben de yarısını izledim ve bana da Jake daha önplandaymış gibi gelmişti. Ama çok fark yoktu aralarında. Belki de stratejik olarak Oscar'a öyle yollamışlardır. :)

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Filmi izledim bugün.

Aslında filme yaklaşık 2,5-3 ay önce başlamış, yarısına kadar gelmiştim ama sonra izlememem gerektiğini anladım. :D Neyse bugün baştan aldım ve izledim.

İzlediğim en iyi gay filmiydi. Kesinlikle ne gaylerin propagandasını yapıyor, ne de gaylerden nefret ediyormuş gibi bir izlenim çiziyor. Gayet ayarında olmuş.

Senaryo iyiydi diyebilirim. Ancak finalini pek beğendim. Yani;
Jack'in ölmesini. Sonlara doğru gelirken finalin nasıl olacağını düşünüyordum ve aklıma ilk ölüm geldi. Evet bu üzücü bir son ama biraz klişe gibi. Ancak finali güzel kılan ise, Ennis'in anlattığı hikayeye benzer bitmesiydi.

Oyunculuklar güzeldi. Sonuçta gay rolü oynamak cesaret ister ama altından kalkmışlar bence. İkisi arasında şu iyiydi diyemem, ikisi de iyiydiler.
Hayvan gibi sevişiyorlardı. :A

Lindsaaaaayyyy! :D Ne zamandır görmüyordum, hiç değişmemiş. :D

Görsellik ve müzikler güzeldi.

Genel olarak değerlendirirsem, bence gaylerle bir derdi olmayanların, ya da olup da filmi tarafsız değerlendirebilecek kişilerin sevebileceği bir film. Sevişme falan dedim yukarıda ama Blue is the Warm Colour'daki gibi sahneler yoktu. Bu da film için başka bir artı.

8,5/10

Crash'la bu filmi bilerek mi aynı haftaya koydun? @OzaN İkisi de 2005 yapımı da. :D

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,715
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Etkinliğimizin birinci sezon kapsamında izlediğim son drama filmi bu oldu. Birkaç gün içinde Princess Mononoke'u da izleyip etkinliği tamamlayacağım. :)

Açıkçası eşcinselleri konu alan filmleri genellikle sevmem ama bu film kadrosundan, yönetmeninden ve aldığı çok iyi eleştirilerden dolayı merak ettiğim bir filmdi. Ne yazık ki film benim için tam bir hayal kırıklığı oldu.

İlk bir saat iyi çekimler falan olsa da son derece sıkıcı bir sanat filminden farksızdı. Hep öyle devam edecek diye korktum (kadrosunda kadın oyuncular da olduğunu unutmuşum, filme başlamadan önce bakmadım) fakat neyse ki bir saatin ardından özellikle Michelle Williams ve Anne Hathaway'in de katılmasıyla film toparlanır gibi olmaya başladı. Yine de beklentilerimin çok çok uzağındaydı ve pek çok yerinde sıkıldım.

Bana göre filmin en iyisi ne Heath Ledger ne de Jake Gyllenhaal'dı. Michelle Williams'tı en iyi. Harika bir performans sergilemiş. Ne çok abartılı ne de eksik. Rakibini izlemedim ama Oscar'ı alabilirmiş bile. :) Bu filmden sonra kendisi benim için filme artı puan yazdıracak oyuncular arasına girmiştir. :):)

Başrollerimiz (bence ikisi de başrol ama birisi daha başrolse Heath Ledger olması doğru) ikisi de iyi performans. Oscar adayı olmalarına itiraz edilemez ama ödülü alacak kadar çok iyi de değillerdi.

Anne Hathaway'i görmek güzeldi ama bir saç bir insana bu kadar mı yakışmaz diyemeden geçemeyeceğim. :D

Sonlarda Kate Mara'yı da görmek hoş bir sürpriz oldu. Linda ve Anna Faris'i ise farketmedim filmde şimdi oyunculara bakarken gördüm. :D

Müzikleri Oscar almış, tahmin etmiştim. Farklı ve başarılıydı. Fakat senaryo için aynı şeyi söyleyemeyeceğim bomboş bir senaryoydu.

Aslında hakkında bu kadar uzun yazınca genelde beğenmiş olmam gerekir ama filme dair tek olumlu görüşlerim oyuncular ve müzik. Sıkıcı, vasatın da altında bir film. Oyuncuların hatrına:

5/10

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Filmin çekimlerinden, bazı yerlerde artan repliksizliğinden kaynaklı bir sıkıcılığı olsa da senaryosu sağlam olduğunundan bu ben de bir sorun ortaya çıkarmamıştı. Ama sen senaryosunu da sevmemişsin sanırım. Neyse bu filmde tek ümidim sendin sevebilecek olan, sen de sevmedin. :( :D

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,715
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Filmin çekimlerinden, bazı yerlerde artan repliksizliğinden kaynaklı bir sıkıcılığı olsa da senaryosu sağlam olduğunundan bu ben de bir sorun ortaya çıkarmamıştı. Ama sen senaryosunu da sevmemişsin sanırım. Neyse bu filmde tek ümidim sendin sevebilecek olan, sen de sevmedin. :( :D
Maalesef uyuşamadık filmle. Drama tarafını daha sıkı tutsalardı sevebileceğim bir film de olabilirdi. Dediğin gibi cinsellik falan vermemiş olmaları, ilişkide abartı olmaması iyi ama senaryo bence zayıftı. Keşke ilk bir saat ilk yarım saatlik bölüm daha kısa tutulsaymış belki bu kadar olumsuz bakmayacaktım. :)

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Maalesef uyuşamadık filmle. Drama tarafını daha sıkı tutsalardı sevebileceğim bir film de olabilirdi. Dediğin gibi cinsellik falan vermemiş olmaları, ilişkide abartı olmaması iyi ama senaryo bence zayıftı. Keşke ilk bir saat ilk yarım saatlik bölüm daha kısa tutulsaymış belki bu kadar olumsuz bakmayacaktım. :)

O süre kısa olsaydı, adamlar bir erkek olsa da sevişsek diye yer arıyormuş gibi gözükürdü. Ben sıkılmamıştım, karakterlerin yavaş yavaş açılmalarından, kendilerini bulmalarından. :)

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Filmi daha önce izlemiştim ve pek beğenmemiştim yine çok farksız olmadı yine sıkıldım ama etki bırakmadı değil.O nedenle kötü demeyeceğim ortaydı.

Senaryo olarak zaten uyarlamaymış.Uyarlama olmasına rağmen sıkıcıydı.Genelde uyarlamaları severim ama bunu sevemedim.
Başlarken güzeldi ama dağa çıktılar olaylar bir rutinleşti orada koptu sonra patronun bunları görmesiyle bir hareketlilik kazansada oda kısa sürdü.Birazda kadının öğrenme faslı iyiydi.
Birde diyologsuz sahneler baya fazlaydı onu bende sevmedim.uykum falan geldi.:F

Oyunculuk dalında kazanan olmamış ki zaten Başrol oyuncularının ikiside etkilemedi beni.Beni en çok etkileyen Michelle Williams'dı.Kadın oynamamış yaşamış resmen çok başarılıydı.
Yardımcı kadın yada başrol kadında olduysa almalıydı.
Başrolleri sevmedi ve ikiside role yakışmayan seslerdeydi o konuda ikiside beceriksizdi bence.O sesler o rollere yakışmamıştı.Ama rollerinin haklarını vermiş gibiydiler.Pek beğenmesende sırıtmamışlardıda.
Jake'i zaten genel olarak sevmem.Aday bile yapmazdım onu ben.Heath ise Jake'ye göre daha iyiydi.
Filmin diğer kadınıda iyiydi.bence Anna Hathaway'ın olması çok iyi olmuş.

Müzikler süperdi onları sevdim.Filmin en iyi yanıydı zaten.
Görüntülerde muhteşemdi.

Filmin sevdiğim sahneleri:
Ennis ile Jack'ın olayının Ennis'in geçmişten gördüğü olay olmasıydı.Gayet güzeldi o düşünce.
Alma ile Ennis'in kavga sahensi ve Alma'nın Ennis'i ve Jack'i gördüğü sahneydi.

Filme puanım orta bulmama rağmen etkilediği için 6.5/10 :)

Son düzenleme:

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Hayır tabi ki ama Jack çok ince sesli, role yakışan bir ses tonlamasına sahip değil bence.Tabi nasıl bir ses olmalıydı bilmiyorum ama sırıtıyordı o sesle o rol.:D
Gaylerin sesi ince olacak diye bir genelleme yok zaten. :D Bak Cem Adrian'a bir sürü tonda kullanabiliyor sesini. :D

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Gaylerin sesi ince olacak diye bir genelleme yok zaten. :D Bak Cem Adrian'a bir sürü tonda kullanabiliyor sesini. :D

Bilmiyorum ses tonlaması çok garip.Diğer fişmlerindede incacik oluyordu zaten kulağımı tırmalıyordu.Yani geylerle ilgili değil genel oalrak Jake'nin sesi çok ince.Kulağımı tırmalıyan bir ses gemel olarak.Bu roldede tırmaladığı için yakışmadı dedim.:D

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Bilmiyorum ses tonlaması çok garip.Diğer fişmlerindede incacik oluyordu zaten kulağımı tırmalıyordu.Yani geylerle ilgili değil genel oalrak Jake'nin sesi çok ince.Kulağımı tırmalıyan bir ses gemel olarak.Bu roldede tırmaladığı için yakışmadı dedim.:D
Adamı kıskanıyorum demiyorsun şuna. :A

Neyse ben yanlış anlamaşım o zaman. Jake'in sesine dikkat etmemiştim, adamla sorunum yok benim. :D

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Adamı kıskanıyorum demiyorsun şuna. :A

Neyse ben yanlış anlamaşım o zaman. Jake'in sesine dikkat etmemiştim, adamla sorunum yok benim. :D

Yok yaw neyini kıskanayım onun.:FHiç kıskanmayı düşünmedim bile...

Kalıbına göre sırıtan bir sesi var benim için her yerde kötü o nedenle.:F

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
başroldeki iki vatandaşta çok iyi oyuncular,
konusuyla farklı bir film.. cinsiyet karmaşası yaşayan iki vatandaşın dağda geçen oynaşma sahneleriyle devam edip hüzünlü bir finalle noktalanan film sanırım bir çokta tepki almıştı zamanında..... tepki alacağını bile bile bu tarz aykırı bir konuyu filmleştiren ekibi kutlamak lazım :) bize ters gelsede işlenen konu, böyle insanlar var bu dünyada ve bu tarz insanların hayatı alğılayışını görmek ilginç oldu ..
izlerken bizim parlak vatandaşların cilveleştiği izlemekten sıkıldığım sahneleri pas geçersek doğa manzarası ve alma isimli kadının elmaları çok güzeldi :))

puanım = 8

@Forumdash @sürgünüm @OzaN @sokak sanati @xemrexxx @Çiğdem-

xemrexxx

Favori Üye
Reaksiyon puanı
132,461
Puanı
1,061
başroldeki iki vatandaşta çok iyi oyuncular,
konusuyla farklı cinsiyet karmaşası yaşayan iki vatandaşın dağda geçen oynaşma sahneleriyle devam edip hüzünlü bir finalle noktalanan film sanırım bir çokta tepki almıştı zamanında..... tepki alacağını bile bile bu tarz aykırı bir konuyu filmleştiren ekibi kutlamak lazım :) bize ters gelsede işlenen konu, böyle insanlar var bu dünyada ve bu tarz insanların hayatı alğılayışını görmek ilginç oldu ..
izlerken bizim parlak vatandaşların cilveleştiği izlemekten sıkıldığım sahneleri pas geçersek doğa manzarası ve alma isimli kadının elmaları çok güzeldi :))

puanım = 8

@Forumdash @sürgünüm @OzaN @sokak sanati @xemrexxx @Çiğdem-
bence @Çiğdem- izlemeli bu filmi :A