Netflix Black Mirror 3. Sezon Yorumları

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
İngiltere'de Channel 4 kanalında sessiz sedasız başlayan ve giderek yarattığı etki sonrası üçüncü sezonuyla Netflix'e transfer olan Black Mirror'un yeni sezonu yayınlandı.

4. sezon onayını da alan dizinin 3. sezonu 6 bölümden oluşuyor ve 6 bölümün tamamı aynı anda yayınlandı.

Antoloji şeklindeki bilim kurgu dizisinin üçüncü sezonuyla ilgili yorumları bu başlıktan yapabilirsiniz...

landscape-1471553666-cqktqcnwyaazgih.jpg

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
3x1

Ve efsane dizi geri döner. İşte dizi diye buna derim lan! Evet lan dedim ne oldu, bir puan mı vereceksiniz? :) :)

Şu an yeryüzündeki Game Of Thrones dan sonra en iyi ikinci dizi . Fakat afedersiniz ama tüm sezon bu bölümkü gibi efsane olursa GoT'u filan sollar geçer benim gözümde, fantastik tanrısal dörtlü'nün ardından beşe girebilir. Tüm sezonun tek bir günde yayınlanması çok kötü bir şey. İnsan haftada 1 yayınlardı , şimdi her pazartesi 1 bölüm izleyeceğim diyeceğim fakat biraz zor gözüküyor . 1 haftada tüm sezonu bitirmek zorunda kalacağım . :(

Öncelikle herkese aynı hissi vermeyecek olsa bile bence müthiş bir bölümdü . Yine sosyal mesaj temalı her zamanki gibi fakat kalite katsayısını en üstte tutarak gelmişler. Teknolojik bir gelecekte geçen, insanları anlık puanlamaya dayalı bir dünya . Tıpkı kast sistemi gibi , onun teknolojik biçimi . Tabi bölümün dayandığı temel nokta günümüzdeki çılgınlığa bürünmüş sosyal medya bağımlılığı, like alabilmek ve ilgi çekebilmek için her türlü yapmacıklığı yapan günümüz insanı. Bunların yakın gelecekte tıpkı bölümdeki gibi bir hal alacak olması kaçınılmaz gözüküyor o yüzden bölüm enfes bir distopya örneğinde aslında. . .

Bölümde geçen teknolojik ayrıntılar da çok hoşuma gitti. E mürekkep teknolojili tabletler, telefonlar, akıllı evler , şarjlı otomobiller . . .

Pirinç ararken evdeki bulgurdan olmak deyiminin diziye aktarılmış halini izledik resmen. Kadın 0'lı sayılara düştü bir günde la .
Kamyoncu teyze de bölümün önemli bir detayıydı .

En Son sahne tıpkı 25 th Hour filmindeki ayna sahnesi gibi efsaneydi.

Son olarak ,

F.uck You !

8.8/10

Son düzenleme:

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
3x1

Teknolojinin insan hayatını nasıl etkilediğini daha doğrusu nasıl esir aldığını bir tokat gibi insanın yüzüne çarpıyor. Facebook, Twitter, Instagram ve türevleri sosyal ağlar vasıtası ile her şeyimizi ileride belki de pişman olacaklarımızı bile kaydetmemiz (geçtiğimiz günlerde bir hemşirenin yaptıkları), insanların beğenip beğenmemesi, like almak için havalı gözükmek için zamanımızı boşuna harcıyoruz. Ki ben buna karşı bir insanım zaten, diziyi asıl bunu yapan kişilere zorla izlettirmeli. :)

Başrolde Bryce Dallas Howard'ı beğendim. Yönetmenlik olarak kusursuz değil ama yine de iyi bir iş çıkarmışlar. Tema olarak ise muhteşem.

Yalnız buna benzer konuları ilk iki sezonda izlemiştik, umarım daha farklı konular izleme fırsatı buluruz.

8/10

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
3x2

Açılış bölümünün üstünde bir bölümdü. O çocuğun yerinde olsam neler olurdu diye ciddi düşündürdü ki ben pek ciddi düşünmem böyle şeylerde. :)

Yav niye beynine aparat taktırıyorsun bunca sorunların var iken? Annesinin alzheimer olmasına mı üzüleyim (kim bakacak o kadıncağıza? :(), yoksa hayatını kaybetmesine mi üzüleyim bilemedim.
8.5/10

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
3x1

Yüksek beklentilerimi karşılayamayan bir sezon açılışı oldu. Konuyu çok sevdim, anlatmak istediği şey de çok güzel ama anlatım biçimi çok yetersiz. Çok daha sürükleyici olabilirdi. Bir de bu konunun benzerini Community'nin bir bölümünde izlemiştim ama tabii bu bambaşka bir dünya. :D

Bryce Dallas Howard döktürmüş, muhteşem performans. Sarışın arkadaşı da epey güzeldi. :D

8 /10

Son düzenleme:

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
3x3

Güzel bölümdü yine.

Olayın derin olduğunu tahmin etmiştim. Yoksa ergen bir çocuk osbir çekse ve internete sızsa ne olur ki. :) Dizi belki de ilk defa mutlu sonla bitti. Pedofilikler cezasını buldu.

Bronn reyizin ''Papa bile asılıyordur" sözü sesli güldürdü. :)
8/10

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
3x2

Dehşet ve vurucu bir bölümdü. VR teknolojisine karşı soğumama yol açtı.

Ayrıca annesinin alzhemir olduğunu gördüğümüz sahne adamın zihninde gerçekleşmemiş mi ? Sondaki uçak sahnesi de hayaldi? Alzhemir olduğunu nereden biliyoruz kadının? @sürgünüm

8. 7/10

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
3x2

Dehşet ve vurucu bir bölümdü. VR teknolojisine karşı soğumama yol açtı.

Ayrıca annesinin alzhemir olduğunu gördüğümüz sahne adamın zihninde gerçekleşmemiş mi ? Sondaki uçak sahnesi de hayaldi? Alzhemir olduğunu nereden biliyoruz kadının? @sürgünüm

8. 7/10
Annesinin yaşadıkları gerçek, hayırsız evlat annesini birgün arayıp sormamış. Kadın yıllarca evlat özlemiyle yaşayıp alzhemir olmuş (belki de Allah tarafından oğlunu unutması için). Adam zihninde aklı başına geldiğinde annesini arayıp sormak istese de çok geçti artık.

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
3x2

En nefret ettiğim film/dizi tarzı. 5 dakikalık kısa filmle anlatılacak konuyu 1 saate yaymışlar. Baş ağrısı yapan tuhaf şeylerden olmuş. Başroldeki adamın aşırı itici bir tip olması da başka bir olay.

Edit: Fazla vurmuşum puanı 7 olarak güncelliyorum. :D

7/10

----

Not:
Önceki bölüm puanını 8 olarak güncelledim.

Son düzenleme:

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
3x4

Oldukça duygusal güzel bir bölümdü.

Sonsuzluğu arama temasından cenneti ve cehennemi tasvir ediyorlar. Ölecek kişiler ya sonsuzluğu seçiyor, ya da sanal cennete gidip sonsuza dek orada kalıyor. Müzik ve başroldeki kızların performansı harikaydı.

8.5/10

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
3x3

Yine dehşet-ül vahşat bir bölümdü. En gerilim dolu BM bölümleri içinde ilk 3'e girer.

Pedofili gibi iğrenç ve hastalıklı bir olaya karışanları kanıtlarıyla olduğu gibi polise teslim etmek yerine böyle dolaplar çevirmek etik mıdır, diyecektim fakat İbreti alem olması için yapılmış bir olay olduğu için problem yok. Yine de Mr Robot tarzı direkt polise haber vermek gerekir, aksi takdirde cinnet çıkarıp katliamlara yol açmaları bile topluma zarar verme ihtimalini güçlendirir.

8.3/10

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
3x5

Bir şekilde eleştiri yapılıyor ama tadı eksik, beğenmedim bölümü.

İnsan zihnininde ne göreceğinizi, ne duyacağınızı, ne tadabileceğinizi kontrol altına alabilmek için bir maske üretmişler. Düşünsenize bu teknolojiye sahip olup da maskenin Hitlerin eline geçtiğini? Yahudiler o kadar şanslı olmasa da Allah korumuş dünyayı.

7/10

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
3x4

İşte tam aradığım teknoloji, umuyorum ki ölmeden önce bu teknoloji icat olur ve hiçlik ihtimalinden kurtuluruz.

Böyle güzelim teknolojiyi konu alan bölümün aşk temalı olması cidden yazık olmuş, güzelim konuyu hiç etmişler. Ayrıca gerçeklikten hiçbir farkı olmayan dünyaya geçmek yerine yok olmayı tercih edenler varmış, bölümün ve bu teknolojinin olası sonuçlarının en trajik kısmı da burası.

Ayrıca San bilmem ne insan orada sonsuza dek vakit geçirmekten sıkılır, istiyorum ki tüm dünyayı kapsayan hatta mümkünse uzayı da kapsayan bir sisteme geçelim.

7.5/10

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
3x6 (Sezon Finali)

Dördüncü bölümle beraber sezonun en güzel bölümüydü. İki bölümün de Imdb puanı 9/10 zaten. Bu arada süresinin 87 dakika olduğunu belirteyim.

Nesli tükenen arılar yerine devlet tarafından desteklenen robotik arıları ele geçiren bir kişi, lince tabi tutulan bazı insanları sosyal medyada “#DeathTo” etiketi ile etiketleyerek ölüme sürüklemesi gibi korkunç bir senaryoyu izlettiriyor bize. Yani bu arılar aslında ne kadar yararlı ve yaşamı kurtaran bir proje olsa da işte bu bölümde gözler önüne serildiği gibi katil sürüsü de olabiliyor.

8.5/10

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
3x3

Bu sezon iyi fikirleri iyi senaryolaştıramama sezonu herhalde. İyi başladı ama giderek ilgi çekiciliğini kaybetti. Sonu sürpriz ama yani bilmiyorum bu kadar dalavere mantıksız bence. :)

7/10

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
3x4 3x5

Bu sezon hayal kırıklığı olarak gidiyor maalesef. Burun kıvırdığım ilk bölüm kadar iyisi hala gelmedi. :(

İki bölüm de aşırı sıkıcıydı. Özellikle 5. bölümde işkence çektim resmen. Gelmiş geçmiş en çok sıkıldığım şeyler sıralamasında üstleri zorlar. :D

Yalnız 4. bölümün fikriyatı, müzikleri, yaratılan retro havası güzeldi. Bir de Gugu Mbatha-Raw her zamanki gibi çok tatlıydı. E neyini beğenmedin o zaman derseniz işleyişi çok sıkıntılıydı. Konuyu hiç kullanamamışlar, vardıkları nokta bayat. Bu konudan IMDb puanı 8.5 olan bir film bile çıkabilirmiş ama hiç etmişler. :(

6/10
4/10

Harunnn60

Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
3x1

Çok çok beğendim.

Özellikle sahne tasarımları. dekorlar, kostümler, en ince ayrıntısına kadar her şey birbiri ile uyumlu. Bu kadar emek harcanan iş çok azdır herhalde. Maşallah diyelim. :D
Her sahnede bir renk tonu bu kadar mı özenle hazırlanır. :eek: Araba tasarımları bile çok iyiydi.

Senaryoya gelince teknolojinin giderek insanları yapmacıklaştırdığını anlatıyor. Samimi olmayan gülüşler, zoraki hareketler, patlamaya hazır insanlar. Bir sistem içine tıkılmış bir dünya..

Başrolde ki kadını Jurassic Park'tan (Jurassic Word) biliyorum. Rolünü çok iyi oynamış.

8.5

Harunnn60

Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
3x2
Bölüm başlarını sevmesem de orta ve sonu doğru tempo çoktu. Biraz gerildim böyle hafiften. Bölümün sonu ise çok vurucu oldu. :D
Diziye bayılıyorum Netflix iyi ki almış.:love1:

VR teknolojisinin biraz daha aşmış bir versiyonuydu hatta baya aşmış bir şeydi. Ama VR teknolojisi inşalalh Türkiye'de yaygınlaşır da oynarız
@sürgünüm sen kafamı karıştırdın bir yerden. :A

@Tolstoyveski nin dediğin gibi sonlara doğru annesinin alzhemir olduğunu ve uçak sahneleri filan bunların adamın zihninde oluşan bir şeydi. Yani gerçek olduğunu nasıl anladın kafam karıştı benim. (b)

8.6

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
3x2
Bölüm başlarını sevmesem de orta ve sonu doğru tempo çoktu. Biraz gerildim böyle hafiften. Bölümün sonu ise çok vurucu oldu. :D
Diziye bayılıyorum Netflix iyi ki almış.:love1:

VR teknolojisinin biraz daha aşmış bir versiyonuydu hatta baya aşmış bir şeydi. Ama VR teknolojisi inşalalh Türkiye'de yaygınlaşır da oynarız
@sürgünüm sen kafamı karıştırdın bir yerden. :A

@Tolstoyveski nin dediğin gibi sonlara doğru annesinin alzhemir olduğunu ve uçak sahneleri filan bunların adamın zihninde oluşan bir şeydi. Yani gerçek olduğunu nasıl anladın kafam karıştı benim. (b)

8.6
''Annesinin yaşadıkları gerçek, hayırsız evlat annesini birgün arayıp sormamış. Kadın yıllarca evlat özlemiyle yaşayıp alzhemir olmuş (belki de Allah tarafından oğlunu unutması için). Adam zihninde aklı başına geldiğinde annesini arayıp sormak istese de çok geçti artık''