Selam dünyalı,

Sence de artık üye olarak devam etmenin zamanı gelmedi mi? Üstelik şimdi Fav10'a üye olmak aşırı kolay. Ücretsiz olduğunu söylemeye bile gerek yok zaten?

Eğer Facebook'un varsa buraya tıkla anında giriş yap.

Eğer Facebook'un yoksa şuraya tıkla ve 1 dakikada işlemi tamamlayıver.

Olur mu? İnan, pişman olmayacaksın.

Bilimle En Çok İlgilenen Cumhurbaşkanı Benim

Bu konu 'Favori Sözlük' forumundadır ve DarkLegenD tarafından 12 Ocak 2018 başlatılmıştır.

1. DarkLegenD

DarkLegenD Favori Üye
    Favori Üye

Recep Tayyip Erdoğan'ın, insanı hayretler içerisinde bırakan söylemidir. Evrim Teorisi de müfredattan Kılıçdaroğlu zamanında çıktı zaten.

Şunlar da ilginizi çekebilir:

2. sokak sanati

sokak sanati Emekli
    Emekli ♪♪ MusicSurvivor 7.Sezon Şampiyonu ♪♪

Öyle bi zaman yok. Kılıçdaroğlu hiç Cumhurbaşkanı olmadı. Unut onu:F

• Güldürdün Güldürdün x 1
  3. DarkLegenD

DarkLegenD Favori Üye
    Favori Üye

Fetöcü müsün?

4. papuleoo

papuleoo Well-Known Member

Cumhuriyet Döneminde başlayıp AKP hükümetinden önceki zamana kadar yapılan Üniversite sayısı sadece 76'dır. Bu 76 Üniversite yaklaşık 80 yılda yapıldı ancak AKP'nin ilk 10 yılında yapılan Üniversite sayısı 92'dir. Yani geriye kalan 4-5 yıl içinde yapılan Üniversitelerde bu sayıya dahil değildir. Ben şimdi bunu neden paylaştım peki?...

5. DarkLegenD

DarkLegenD Favori Üye
    Favori Üye

Üniversite sayısının önemi yok, önemli olan kalitesi. Ve ayrıca, o yapılan üniversitelere gidecek öğrencilerin Evrim hakkında bir bilgisi yok, çünkü müfredattan kaldırıldı. Elbette müfredatta olmaması araştırmalarına engel değil ama araştırma merakları da yok, çünkü araştırma merakı eğitim hayatları boyunca öğrencilere aşılanmadı. Bundan mütevellit; eğitim yok, bilim yok.

#5 DarkLegenD, 12 Ocak 2018
    Last edited: 12 Ocak 2018
  6. papuleoo

Nicelikten çok nitelikli üniversiteler olması konusunda sana katılıyorum. Lakin o bahsettiğim 76 Üniversitede de yoktu.

Banada evrimi sen anlatabilir misin rica etsem? Bakalım sen ne kadar biliyorsun.

7. DarkLegenD

DarkLegenD Favori Üye
    Favori Üye

Evrimi bilmek istediğini düşünmüyorum. Anlatmaya kalksam da verimli olmaz, ezberimde değil her şey. ''Gençlerin öğrenmesini istediğin şeyi kendin anlatamıyorsun bile'' diyebilirsin, evet.

8. papuleoo

Sen yinede anlat. Ben anlamasamda bir anlayan çıkar illaki. Lakin ben seninde bilmediğinden adım gibi eminim. Yoksa kalkar anlatırdın. Nerden mi biliyorum? Çünkü sen kendini farklı göstermesini istediğin her şeyin içinde varsında ondan

Ne evrimmiş arkadaş?  Tezi ortaya atan Darwin bile bunu kabul etmezken (başka bir şeyden bahsediyor) bizim vatandaşlarımız var diyor. Hayret adamın tezini adamdan daha iyi biliyoruz. İşte sizin varkınız da bu.

9. yatutarsa

yatutarsa Esaslı hoyrat sevişmelerden anlar bendeki kalp
    Favori Üye

Peki o üniversitelerin ülkenin bilimsel ve akademik dünyasına katkısı ne oldu?

10. papuleoo

Türkiye'nin literatürene giren bilgilerin çoğu bu üniversiteler sayesinde yapıldı ve de yapılıyor. Bizim haberlere çıkmasada birçok genç arkadaşımız girdikleri yarışmalarda ödüllerle dönüyor. Ayrıca bu bahsettiğim üniversiteler daha 10-15 yıllık üniversiteler dünyada ses getirmesi için bu süre çok kısa zamanla inşallah o da olur. Lakin bu yapılan Üniversiteleri kimse göz ardı edemez.

11. DarkLegenD

DarkLegenD Favori Üye
    Favori Üye

Aynen, kendimi farklı göstermesini istediğim her şeyin içinde olmayı seviyorum. Avatarı da, bana filozofik, karizmatik, bilge bir hava katsın diye koydum. Görsellerden bu kavramları arattım ve rastgele birini seçtim, karşıma bu dayı çıktı; kendisini tanımıyorum bile.

Darwin geleceği görüp evrim teorisini kabul etmemiş. Muazzam ilginç bir şey bu.

12. papuleoo

İnsanın kendini tanıması iyidir. En azından bu konuda iyisin.

Darwin ile ilgili kendi görüşlerimi daha ortaya atmadım. Çünkü senin neleri bilip bilmediğini bilmiyorum (gerçi hiçbir şey bilmiyorsun ama neyse) ondan dolayı halen senden cevap bekliyorum. Evrim Teorisi nedir? Zamanımız çok istersen Sözlüklerde araştırabilirsin :)

13. yatutarsa

Favori Üye

Dünyada ses getirmelerini beklemiyorum, zaten eminim sen de biliyorsundur bu üniversitelerin sırf "her ile üniversite açtık" demek için açılmış olduğunu. Arada böyle taşra üniversitelerinin sitelerine girip (özellikle kendi bölümümün) akademik kadrolara bakıyorum da bölümlerde üç-dört tane hoca, onlar da yardımcı doçent, doçent-profesör Hak getire...

• Beğendim Beğendim x 1
  14. DarkLegenD

DarkLegenD Favori Üye
    Favori Üye

İnci Sözlük'te dolaşıyorum şu an. Sözlükler zaten bilimsel konular için en iyi 2. elden kaynaklar.

15. papuleoo

Her ile üniversite olması güzel bir şey. Sonuçta il dışında okumak masraf gerektiriyor o konuda hükümete destek veriyorum. Peki neden daha önce açılmadılar? Sosyal devlet anlayışı bu olmamalı.

Doç.dr., doçent veya Prof bu rütbelerden ziyade yazılan makaleler, dergiler, akademik kitaplar... Bilimin gelişmesine bunlar katkı sağlayacaktır. Misal okuduğum Üniversitenin kütüphanesinde üniversiteye ait literatüre girmiş sayısızca bilgi vardı. Bunlaru göz ardı etmek olmaz.

Sözlükler kaynak oldu he :) sözlükleri kaynak olarak gören birinden Evrimi açıklamasını beklemek doğru olmaz. Sana iyi geceler.

"Rastladığım benzerlikler beni bir adım daha öteye taşıdı ve mevcut tüm canlıların tek bir prototipten türediği sonucuna vardım. Yaşayan tüm şeylerin sayısız ortak noktası vardır; kimyasal kompozisyonları, jerminatif kesecikleri, hücresel yapıları ve büyüme ve çoğalma yasaları birbirine oldukça benzerdir." İnsanın Türeyişi, Darwin 1871

16. yatutarsa

Favori Üye

Nicelik arttıkça nitelik korunmazsa maalesef her ile üniversite açılması iyi bir şey olmuyor. Madem bu bir eksiklik olarak görülmüş o zaman en azından açılan üniversiteler bölgenin ihtiyaçlarına yanıt verir olmalıydı. Yani her üniversiteye mühendislik fakültesi, eğitim fakültesi açılması gerekiyor muydu? Zaten o akademik unvanlar yazdığın makaleler, araştırmalarla elde ediliyor.

17. DarkLegenD

DarkLegenD Favori Üye
    Favori Üye

Öyle deme ama bu yaşıma kadar sözlükler ile geldim ben. Ekşi, İnci, Uludağ hepsi benim birer parçam. Bilmediğim her şeyin kaynağı onlar.

Evrim Ağacı sitesi veya youtube kanalı senin derdine deva olacaktır. Kendisini pek sevmezsin muhtemelen ama Celal Şengör de iyi bir kaynak. Kaynak çok, ön yargılarını, dogmalarını bir kenara bırakırsan.

18. papuleoo

Cevap verme konusunda kesinlikle yetersiz ona sözüm yok ama her üniversitede her alanda gelişmiyor. Misal Hacettepe Tıpta iyidir başka bölümlerde çok kötü bunun gibi sayısızca örnek vardır. Evet makalelerle oluyor ama onların olması için literatürünün sağlam olması gerekir. Yoksa hiçbir bilgisi olmayan makale, kitap yazamaz. Zamanında Ordinaryus olmaktan daha kolay ne vardı? Ama şuan kaldırıldı.

Sözlüğü kaynak olarak gören birinin bilgisine sağlıklı bakamam :) sana iyi geceler.

19. DarkLegenD

DarkLegenD Favori Üye
    Favori Üye

Hala anlamamış olman üzücü. Veya sen de benim yaptığımı yapıyorsun. Ama buna pek ihtimal  vermiyorum.

Aynen, ondan.

20. papuleoo

Çok mantıklı ve kültürlü birisin :) ben seninle boy ölcüşemem maalesef. Evrim Teorisini güzel açıklamandan belli değil mi :)

Sayfayı Paylaş