Selam dünyalı,

Sence de artık üye olarak devam etmenin zamanı gelmedi mi? Üstelik şimdi Fav10'a üye olmak aşırı kolay. Ücretsiz olduğunu söylemeye bile gerek yok zaten?

Eğer Facebook'un varsa buraya tıkla anında giriş yap.

Eğer Facebook'un yoksa şuraya tıkla ve 1 dakikada işlemi tamamlayıver.

Olur mu? İnan, pişman olmayacaksın.

Başkanlık Sistemi'ne Liderler Ne Demiş?

Bu konu 'Güncel Haberler' forumundadır ve papuleoo tarafından 11 Ocak 2017 başlatılmıştır.

1. papuleoo

papuleoo Well-Known Member

Başkanlık Sistemi ile ilgili Türk Devlet tarihinde önemli yerlere gelmiş devlet adamların zamanında yapmış oldukları açıklamalardan bazıları şu şekilde:

1. Necmettin Erbakan'ın partisi 1973 seçim beyannamesi:
    13188133_1596846977309970_1340746195_n.jpg

2. Turgut Özal'ın başkanlık düşüncesi:
    CiSIkCOWwAIA9BB.jpg

3.  Alparslan Türkkeşin Başkanlık Sistemi:
    CiSDVdkWEAAahaM.jpg

4. Devlet Bahçeli ve partisinin başkanlık sistemi:
    CiSDV_jWwAAO6be.jpg

Araştırma şirketlerinin son dönemde yaptıkları anketlerde halkın %65 ve üstü Başkanlık Sistemi'ne hayır demesine rağmen meclisten geçmesine kesin gözüyle bakılıyor. Ancak araştırma şirketlerinin 1 Kasım seçimlerini doğru tahmin edememesi olası bir Referandumda neler olacak sorusunu akıllara getiriyor. Ama şu bir gerçek ki ülke olarak Başkanlık Sistemi, Cumhuriyetten beri devlet liderleri tarafından kabul görmüştür.

Şunlar da ilginizi çekebilir:

• Beğendim Beğendim x 3
    • Olmamış Olmamış x 1
  2. Doğu

Doğu Well-Known Member

• Beğendim Beğendim x 2
  3. yatutarsa

yatutarsa Esaslı hoyrat sevişmelerden anlar bendeki kalp
    Favori Üye

Başkanlık sistemi çok geniş bir kavram. Acaba Erbakan, Özal vs. de bugün bizim önümüze koyulan sistemi destekler miydi? Nasıl bir sistem istedikleri hakkında bir bilgi bulamadım. Bu arada Atatürk uygun görseydi başkanlığı getirirdi. Saltanatı, hilafeti kaldırmış adam başkanlık getirmeye çekinmez.

4. sürgünüm

sürgünüm Emekli
    Emekli

Diktatörlüğü iyi bir şeymiş gibi sunuyorlar, şaka gibi. :)

Mesele başkanlık değil ki, Tayyip Erdoğan'ın sahip olacağı yetkiler ve bunun hiçbir denetim mekanizmasının olmaması?

Yarın yine FETÖ gibi gruplarla iş tutarsa, ya da PKK gibi terör gruplarıyla açılım politikası izleyip şehirler bomba ile doldurulursa bunun önlemini kim alacak?

Amerika'da başkanlık var ama Valileri millet seçiyor. Obama, büyükelçi atayamıyor mesela. temsilciler meclisi ve senatonun onayı gerekli.

Temsilciler meclisi ve senato da başkanın iki dudağı arasında kararlar almıyorlar. Çünkü hiçbirini Obama seçmedi. Hepsi bulunduğu eyaletlerde ön seçimlerde yarışarak o koltuklara oturdular.

Tayyip ise, hem milletvekillerini belirleyecek hem  HSYK ve Anayasa Mahkemisi'ne kendi adamlarını atayacak. (Abdullah Gül, FETÖ'cüleri atamıştı, Erdoğan kim bilir kimleri atayacak?) Sonuç olarak kuvvetler erki tamamıyla ortadan kalkacak, denetim yapacak basın da yok, hepsi havuz medyasına dönüşmüş durumda.

Azıcık eleştiri yapanları FETÖ'cü deyip bir sepete koyarak cezaevlerine atacaklar. Bunu da bize demokrasi var ülkede diye yutturacaklar. Hadi ordan. :)

• Beğendim Beğendim x 2
  5. xemrexxx

xemrexxx Favori Üye
    Favori Üye

Türkeş dışında adam yok içlerinde zaten onun da fikri zamanla değişmiş:)))

• Olmamış Olmamış x 1
  6. papuleoo

7. papuleoo

Nette gördüm. Zamanınız varsa okuyun!

"Başkanlık sistemini neden destekliyorum?

Başkanlık sistemine kökünden karşı olduğunu söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu dün gerekçesini şu temeller üzerine oturttu:

"Ne oldu da parlamenter sistemden vazgeçiyoruz? Parlamenter sistem neyimize yetmiyor? Neden bir anayasa değişikliği? Çünkü kendi geleceklerini güvence altına almak için bu anayasa değişikliğini yapıyorlar"

İzlerken, "Hay yaşşa" diye haykırasım geldi.

Çünkü parlamenter sistemi neden istemediğimi bana sorsalar, gerekçelerimi ancak bu kadar güzel, bu kadar şeffaf anlatamazdım.

CHP'nin lideri, siyasi hayatında ilk kez milyonların duygularına tercüman oldu.

Evet; Türkiye Cumhuriyeti topraklarında yaşayan insanların büyük bir kesimi bu sisteme karşı...

Ki ben de karşıyım...

Neden karşı olduğumu, çok da eskilere gitmeden tane tane anlatayım.

Çünkü bu sistem benim inandığım bütün değerleri ayaklar altına aldı, arkasından gittiğim bütün liderleri bir şekilde bertaraf etti.

Bu sistem sayesinde Adnan Menderes ve onun dava arkadaşı olan bakanlar suçsuz günahsız yere darağaçlarında sallandırıldı.

Bu sistem sayesinde 1980 darbesi yapıldı, bu sistem sayesinde "Adalet yerini bulsun diye bir sağdan, bir soldan astık" denildi. Bu sistem sayesinde, o dönemde 5 bin insanın nerede olduğunu hala bilmiyoruz.

Bu sistem sayesinde benim seçtiğim Cumhurbaşkanı Özal, dönemin başbakanı Demirel tarafından Çankaya'ya hapsedildi, yalnızlaştırıldı. Öyle bir yalnızlaştırma ki zehirlendiğinde kendisini hastaneye yetiştirecek bir ambulans bile yoktu Çankaya'da...

Bu sistem sayesinde benim Başbakan olarak seçtiğim Erbakan koltuğundan edildi.

Bu sistem sayesinde askerler Erbakan'ı Başbakanlık binası içinde tokatlamaya çalıştı, yine bu sistem sayesinde kendisine "Pe.evenk" diye hakaret etti.

Dönemin Cumhurbaşkanı olan Demirel, bu sistem sayesinde askerle birlik olup "Ya gidersin, ya darbeyle gönderilisirsin" diyerek postmoren darbe yaptı.

Recep Tayyip Erdoğan bu sistemin getirdiği demokrasi sayesinde şiir okuduğu gerekçesiyle hapse atıldı, bu sistem sayesinde siyasi yasaklı hale getirildi.

O günün ve bugünün sözümona demokratlarına "Sen muhtar bile olamazsın" diye göbek attıran sistem, bu sistemdi.

Bu demokrat sistem sayesinde 28 Şubat kararları alındı.

"28 Şubat bin yıl sürecek" diyerek toplumun milli ve manevi değerlerini ayaklar altına alanlar bu sisteme güveniyordu.

İmam Hatip Liseleri'nin kapanmasına neden olan demokratik sistem parlamenter sistemdi.

Başı kapalı kızların okul kapılarında yerlerde sürüklenmesine neden olan sistem bu sistemdi. Kur-an kurslarının yasaklanmasına neden olan sistem, demokratik parlamenter sistemdi.

Meclis'te ve kamuda başörtülü kadınların bulunmasını engelleyen sözümona kadın haklarına saygılı demokratik sistem de bu sistemdi.

Kendimden bir iki örnek vereceğim...

28 Şubat döneminde 80 yaşındaki babamı yol ortasında durdurup üzerini aratan, "Yoksa takma mı bu?" diyerek sakalını çekiştiren namertlere güç veren sistem bu sistemdi.

Acı içinde kıvranarak hastaneye giden 76 yaşındaki başörtülü anneme, "Git başı açık resmini koyduğun nüfus cüzdanıyla gel" diyenler bu sistem sayesinde zulmediyordu.

Bu sistem sayesinde başörtüleri soymak için ikna odaları kuruldu. Bu sistem sayesinde yıllar yılı okullarda katsayı zulmü yaşandı.

Evet...

Tüm bu nedenlerden dolayı, yarınlarda başka zalimler gelip bu zulümleri bir kez daha yaşatmasın diye parlamenter sistemi istemiyoruz.

Bu zalimliklerle bir daha karşılaşmamak adına, geleceğimizi garanti altına almak adına başkanlık sistemini destekliyoruz.

Hiç kimse "Ama bahsettiğin yasaklar da, zulümler de bu sistem sayesinde kaldırıldı" mavalı okumasın.

"Kefenimi giyerek bu yola çıktım" diyen Erdoğan olmasaydı bugün hala Meclis'te başörtülü vekiller olmayacaktı.

Erdoğan olmasaydı İmam Hatip Liseleri hala kapalı olacak, başörtülü öğrenciler ikna odalarında zorla soyundurulacak. Bu dayatmayı kabul etmeyenler de okulundan, eğitiminden uzaklaştırılacak ve cahil bırakılacaktı.

Erdoğan'ın yerine bir başkası olsaydı E-Muhtıralar, darbe girişimleri başarılı olacak, askeri vesayet bugün devam etmiş olacaktı.

Dolasıyla...

Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "Neyimize yetmedi bu parlementer sistem" sözlerine cevap verecek olursak...

Yetmez olur mu efendim.

Fazlasıyla yetti artık. Canımıza kadar yetti artık yani...

Bu ülkenin inançlı kesimi olarak "Yeter artık" demek için, bir daha bu zulümlerle karşılaşmamak için ve geleceğimizi garanti altına almak için başkanlık sistemini istiyor ve destekliyoruz.

Bir önceki yazımda da söyledim.

"Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlık sistemi sayesinde diktatör mü olacak" şeklindeki algı operasyonlarınız tutmuyor, tutmayacak.

Sizin pek demokratik olan parlamenter sisteminiz sayesinde iktidar olmak formaliteydi. "İktidar olabilirsiniz ama muktedir olamazsınız" diyordunuz. Onlar Anayasa'yı değiştiriyor, sizin zihniyetinizdeki mahkemeler "Anayasa'ya aykırı" diye geri çeviriyordu. Bu mahkemeler sayesinde seçilmişlere her türlü ayarı veriyor, istediğiniz frenlemeyi yapıyordunuz. İstediğinizde partilerini kapattırıyor, istediğinizde liderlerini siyasi yasaklı konuma düşürüyordunuz.

Bir şiir okuduğu için hapse attıklarınız bile oluyordu!

Vesayetiniz, hakimiyetiniz, ceberrutluğunuz, şımarıklığınız, kibiriniz, ağır ağır şıngır mıngır kırıla kırıla alaşşağı edilişini hazmedemiyorsunuz.

Elinizdeki kudreti kaybediyorsunuz. Bağırmanız, çıldırmanız, "Bunu kan akmadan başaramazsınız" demeniz bundan...

Dipnot 1 - 132 Chp'li dün Meclis'te oylanan ve kabul edilen "Mahkemelerin tarafsız ve bağımsız olması" maddesine "Hayır" demiş! Oysa aynı CHP, 2011 yılındaki Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda bu maddeye "Evet" vermişti.

Vay ben ölem!

Dipnot 2- Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan'ın rakibi olan Ekmeleddin İhsanoğlu, Anayasa değişiklik paketi ile Partili Cumhurbaşkanlığı maddesine "Evet" oyu vermiş!

Allah'ını seven toprak atsın üstüme! :) " Alıntıdır.

• Beğendim Beğendim x 1
    • Harika Harika x 1
  8. Doğu

Doğu Well-Known Member

Bu diktatörlük diye ağlayanlar o dönemlere baksın. Yıllarca tek parti diktatoryasıyla ülke bir sağırın iki dudağı arasındaydı. Geçsinler bu işleri. Dünyanın bir çok yerinde başkanlık sistemi var oralarda diktatörlük mü var? Dertlerinin ne olduğu çok bariz.

• Beğendim Beğendim x 2
  9. Maskeli Fedai

Maskeli Fedai Favori Üye
    Favori Üye

Ahaha kendisini zeki gibi gören bir solcu daha ahaha :A

Şu videoyu izle sadece diyorum. Ama yok sorgulama nerde gerçek ortadayken onu kabul etmemekte ilginç.

Cumhurbaşkanı doğrudan Meclise bağlı oluyor. En ufak bir şeyde meclise hesap veriyor. Ama yok Tayyip diktitirlik istiyir gibi boş argümanlarla ortaya çıkarsınız ancak. Derdiniz başka sizin

• Beğendim Beğendim x 2
  10. sürgünüm

sürgünüm Emekli
    Emekli

Akp'nin Cumhurbaşkanı (Yalan konuşan şehitlere kelle, vatandaşa ananı da al git diyen benim Cumhurbaşkanım olamaz) meclise bağlı olsa ne olacak? Meclisteki 317 milletvekilini Tayyip Erdoğan kendisi belirledi. Ne Cumhurbaşkanlığı sistemi olan Fransa ne de Başkanlık sistemi olan Amerika'da böyle bir düzen yok. Parti içinde aykırı ses çıkaranları da bir dahaki seçime aday göstermiyor zaten. Bunlara aklın ermiyor, beni boş yere mesajımdan alıntı yaparak yorma.

11. Maskeli Fedai

Maskeli Fedai Favori Üye
    Favori Üye

Ahaha her fırsatta cevap veremeden kaç sonra gel aklın ermiyor de ağlayacaksan oynamayalim :A

Ahaha beğenen de beğenmesen de Türkiye'nin 12.Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdoğan'dır. Saygı duyacaksaniz Akp'nin Cumhurbaşkanı falan diyerek kendinizi tatmin edemezsiniz.

Şehitlere kelle mi yine kesilmiş biçilmiş lafları alıp burda ben bikgiliyim ayağına yatmak valla bravo :)

• Beğendim Beğendim x 2
  12. cookies

cookies Favori Üye
    Favori Üye

Hala derdimiz baskanlik sistemi mi ? Ne diyim ki yani bilemedim .... :(

13. papuleoo

Aga sana hiç yakıştıramadım o zaman ülke demokrasinin beşiğiydi nasıl bilemezsin bunu

Allah kimseyi yanlışı savunacak kadar aciz bırakmasın sırf Erdoğan'a olan  nefretlerinden doğruya yanlış diyorlar ama artık buraya kadar isteseler de istemeseler de o düzen artık BİTTİ. Allah rahmet etsin toprağı bol olsun.

• Harika Harika x 2
    • Beğendim Beğendim x 1
  14. xemrexxx

xemrexxx Favori Üye
    Favori Üye

hala mı milletin adamları safsatası :D ülkenin %50 maksimum %55 ini temsil edenler milletin adamı olmuyor :D ülkenin yarısı hala karşılarındaydı/karşılarında/karşılarında olacak

elitler bu ülkenin insanlarını eziyordu safsatası sıkıcı artık @papuleoo :)) akp nin içeri attığı gazeteci sayısı/ kapattığı dernek-gazete-tv/ haksız olduğunu bile bile ergenekon cart curt davalarıyla mahkum ettiği insan sayısı/ötekileştirdikleri cumhuriyet tarihinin zirvesinde 1940 larda bile bu ka gerileyip kutuplaşmamıştı bu ülke

15. Polat Şaşmaz

Polat Şaşmaz Favori Üye
    Favori Üye

Bu kadar net anlatılamazdı çok güzel bir yazıymış okumanızı tavsiye ederim

• Beğendim Beğendim x 1
  16. papuleoo

Elitler ülkenin insanlarını eziyordu gerçeği size göre sıkıcı olabilir ama doğru olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

17. xemrexxx

xemrexxx Favori Üye
    Favori Üye

15-20 yıl önce eziliyor dediklerinizden kaç kişiyi içeri attırdınız fetöcü diye:)))

18. papuleoo

İşte aramızdaki en büyük farkta tam olarak bu. Siz kendinizi savunamıyorsunuz işiniz gücünüz açık aramak. Bir kerede deyin ki hayır biz bunu yapmadık. Ama nerde o cesaret.

Zihin zihniyetiniz işte tam olarak bu.

• Beğendim Beğendim x 1
  19. xemrexxx

xemrexxx Favori Üye
    Favori Üye

o zamanlar 6-7 yaşında olduğum için oy veremiyordum  yani o ''siz'' e girmiyorum zaten şu anda da oy kullanacak bir parti yok yani hiçbir türlü size girmiyorum :)))

ama sizin de en büyük sorununuz bu sizin karşınızdaki herkes tek hepsinin de sıfatları kötü :)))

20. papuleoo

Yaşın 1990lı yıllarda küçükse 1920-40 yıllardaki olaylarda kalkıp konuşmayacaksın. Ayrıca bu kadar basit bir savunma görmedim neymiş 6-7 yaşındaydım hiç mi okumuyorsun, hiç mi sorgulamıyorsun diyeceğimde aklıma 500-600 yıllardaki dönemi sorgulaman geliyor susuyorum

Artık kaçma taktikleri de işe yaramıyor. Eskiden mantıklı atardın ama o özelliğinde körelmiş.

• Beğendim Beğendim x 1

Sayfayı Paylaş