Anılar İle Atatürk | 15.01.2018

Thequeer

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
770
Puanı
145
aylakkarga-ataturk-cocukluk-anilari.jpg

CUMHURİYET

Atatürk, Mudanya yolu ile Bursa’ya gidiyordu. Kalabalik bir halk kitlesi iskelede etrafini çevirmis bulunmakta idi. Bir kadinin, elinde bir kagitla Atatürk’e yaklastigi görüldü. Ihtiyar, zayif bir kadindi. Ata’nin yolunu keserek titrek bir sesle:
– beni tanidin mi ogul? Dedi. Ben sizin Selanik’te komsunuzdum. Bir oglum var; devlet demiryollarina girmek istiyor. Siz onu alsinlar dediniz. Fakat müdür dinlemedi. Oglumu yine ise almamis..ne olur bir kere de siz söyleseniz.
Atatürk’ün çelik bakisli gözleri samimiyetle parladi… Elleriyle genis jestler yaparak ve yüksek sesle :
– oglunu almadilar mi? Dedi. Ben tavsiye ettigim halde mi almalidar? Ne kadar iyi olmus… Çok iyi yapmislar… Iste Cumhuriyet böyle anlasilacak…
Kadin kalabaligin içinde kaybolmustu. Ve Atatürk adeta vecd (çosku) dolu bir sesle:
– iste Cumhuriyetten bekledigimiz netice… Diyordu.

Kaynak : Köymen, Hulusi; Atatürk’ü anmak kitabindan, s. 260

@sokak sanati @Yakamoz Asi @xemrexxx @Çiğdem- @denizz19 @Harunnn60 @vadikızı @yatutarsa @Billy Kane @tolgab @turkuazz @S.G.A.T. @xBUGRAx @ozgur2113 @Yiğitt @RüzgarGülü @dizi kolik @berkann @OzaN @Tzira @MayısKralı @XanTier @YıldırıM @batuhankaralar
@Forumdash @DarkLegenD @Doğu @mesmeso61 @BesaleT

Angelica

Favori Üye
Ayın En Favori Üyesi
Reaksiyon puanı
56,829
Puanı
1,060
Bu lideri aramayalımda ne yapalım şimdi