Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Beş para etmez bir liste, Oscardan yine soğudum. Şu filme 14 adaylık vermek. E tabi, tam dediğim gibi ödül almak için yapılmış film. 14'te 14 yaparsa hiç şaşırmam! Bir de en iyi özgün senaryoda, erkek oyuncuda filan da aday göstermişler. Utanmasalar diğer dallarda da aday gösterirlerdi en iyi animasyon filan.

Şaka maka vasat bir yıl oldu bu yıl da. Geçen senenin üstünde ama 2015'in çok çok altında.
Senaryo dışında hangi adaylığı hak etmiyor? Senaryo adaylığı da kabul edilebilir bana kalırsa.

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Yahu niye bu kadar sayılara takılıyorsun? Akademi 3-5 kişinin toplanıp Godfather muhteşem film 30 dalda aday edelim dedikleri bir kurum değil ki. Tek tek her kategorinin uzmanları gizli bir şekilde oyluyor ve bizim branşımızın en iyisi bu diyorlar. Şimdi baktım mesela Godfather aday olabileceği her şeyden adaylıkları toplamış. Arada 3 adaylık sayısı fark var. 2'si zaten şarkılar ve o zamanlar kategori sayısı da daha azmış.

Sanki All About Eve gelmiş geçmiş en iyi film? Değil ama kendi içinde tarihe adını yazdırmış üst düzey bir film, La La Land de öyle.

La La Land'ı herkesin sevdiği kadar sevmesem de aday olduğu dalların hemen hepsini hak etti. Senaryo dalında aday olmasın isterdim ama aday olan diğer filmlere de "hak edilmiş" adaylık diyemiyorum. Oyunculuk kategorilerinde de almayabilirdi ama alternatif yoktu. Yani La La Land'in alacağı çoğu ödüle sevineceğim. Tahminen 9-10 ödül alacak gibi de duruyor.

8-9 ödül alsın inanın umrumda olmaz pek. Ama 11 hatta ve hatta 11 üstü ödül alırsa kimse kusura. :)
Ve ayrıca LLL'nin kendi alanında bile efsane olmadığını açık açık söylüyorum. Müzikali mi efsane? Yoksa kurgusu mu? Oyunculuk? Eh belki yönetmenlik ortalama üstü o kadar. Emma Stone iyi hoş oyuncu ama öyle "aman allahım!" diyeceğimiz bir performansı yoktu. Öteki elemanı hiç söylemiyorum bile.

Benim meselem filmin tarihe geçecek düzeyde olduğunun ileri sürülmesi üzerine. Düşünsenize 2070 yılında bile adaylığı ve alması muhtemel rekor sayesinde bu film bilinecek.

Ve demedi demeyin, akademiyi az çok tanıyorsak bu filmi Big Five siz göndermez. Gerekirse senaryo ve erkek oyunculukta birazcık torpil geçerler ama ille de verirler bu rekoru. 27 Şubat sabahı da "Big Five rekorunu kıran 4.film tam 26 sene sonra La La Land oldu!" gibi haberleri görürüz artık. Şu sıralar çok istediğim iki şey var, birincisi referendumdan hayır çıkması (ki imkansıza yakın), ikincisi La la Land ın Big Five ve +9 ödül alamaması (ki bu da imkansıza yakın). İkisinde de amaçsızca olsa bile müthiş sevinirim. Hele hele LLL'nin 4-5 ve daha altında ödül alması durumunda sevinçten kendimden geçerim, işsizlik ama olsun. :D

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
8-9 ödül alsın inanın umrumda olmaz pek. Ama 11 hatta ve hatta 11 üstü ödül alırsa kimse kusura. :)
Ve ayrıca LLL'nin kendi alanında bile efsane olmadığını açık açık söylüyorum. Müzikali mi efsane? Yoksa kurgusu mu? Oyunculuk? Eh belki yönetmenlik ortalama üstü o kadar. Emma Stone iyi hoş oyuncu ama öyle "aman allahım!" diyeceğimiz bir performansı yoktu. Öteki elemanı hiç söylemiyorum bile.

Benim meselem filmin tarihe geçecek düzeyde olduğunun ileri sürülmesi üzerine. Düşünsenize 2070 yılında bile adaylığı ve alması muhtemel rekor sayesinde bu film bilinecek.

Ve demedi demeyin, akademiyi az çok tanıyorsak bu filmi Big Five siz göndermez. Gerekirse senaryo ve erkek oyunculukta birazcık torpil geçerler ama ille de verirler bu rekoru. 27 Şubat sabahı da "Big Five rekorunu kıran 4.film tam 26 sene sonra La La Land oldu!" gibi haberleri görürüz artık. Şu sıralar çok istediğim iki şey var, birincisi referendumdan hayır çıkması (ki imkansıza yakın), ikincisi La la Land ın Big Five ve +9 ödül alamaması (ki bu da imkansıza yakın). İkisinde de amaçsızca olsa bile müthiş sevinirim. Hele hele LLL'nin 4-5 ve daha altında ödül alması durumunda sevinçten kendimden geçerim, işsizlik ama olsun. :D
Big 5 imkansız. Adaylıkla rekor kırdı zaten o rekor başkalarına kalsın. :)

Bugün efsane olarak görülen her film senin için efsane mi? Değil. Bu film de öyle olacak işte. Bugün nasıl seviliyorsa 70 yıl sonra da bu filmi hala seven, sayan bir kitle olacak ve senin gibi sevmeyen olacak. Ben de Casablanca'yı aman aman sevmiyorum ortalama film bence ama klasik olmuş, itiraz edemem? Benlik değilmiş diyip geçerim. :):)

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060

LLL, Big Five yapamayacak bence. Hatta oradan 3 ödülle bile ayrılabilir. Ben İsabelle Hupert'ten ödül bekliyorum açıkçası.

Ben tarihe geçecek bir film iddiasında değilim ama senin kadar da yerin dibine sokulacak bir şeyi yok yani filmin. :D Ayrıca Oscar zaten hep bir başına buyruk farklı bir ödül. Geçmiş yıllara bakıldığında sürüyle anlaşamadığın hatta LLL'den daha nefret ettiğin filmler ödül almıştır mutlaka.

Ama bakıyorum da mesela çok rahat kazanması gereken prodüksiyon tasarımını gidip Arrival'a vermişsin. İki çadır vardı yahu. :D Nasıl aday olur bu Arrival bu kadar dalda? :D

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Big 5 imkansız. Adaylıkla rekor kırdı zaten o rekor başkalarına kalsın. :)

Bugün efsane olarak görülen her film senin için efsane mi? Değil. Bu film de öyle olacak işte. Bugün nasıl seviliyorsa 70 yıl sonra da bu filmi hala seven, sayan bir kitle olacak ve senin gibi sevmeyen olacak. Ben de Casablanca'yı aman aman sevmiyorum ortalama film bence ama klasik olmuş, itiraz edemem? Benlik değilmiş diyip geçerim. :):)

LLL, Big Five yapamayacak bence. Hatta oradan 3 ödülle bile ayrılabilir. Ben İsabelle Hupert'ten ödül bekliyorum açıkçası.

Ben tarihe geçecek bir film iddiasında değilim ama senin kadar da yerin dibine sokulacak bir şeyi yok yani filmin. :D Ayrıca Oscar zaten hep bir başına buyruk farklı bir ödül. Geçmiş yıllara bakıldığında sürüyle anlaşamadığın hatta LLL'den daha nefret ettiğin filmler ödül almıştır mutlaka.

Ama bakıyorum da mesela çok rahat kazanması gereken prodüksiyon tasarımını gidip Arrival'a vermişsin. İki çadır vardı yahu. :D Nasıl aday olur bu Arrival bu kadar dalda? :D

Diyelim ki Big Five aldı ya da 12 ödül olarak gelmiş geçmiş en fazla ödül alan film oldu, bu durumda da sevinir miydiniz? :D

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Diyelim ki Big Five aldı ya da 12 ödül olarak gelmiş geçmiş en fazla ödül alan film oldu, bu durumda da sevinir miydiniz? :D

Ben sevinmem. :D Ama LLL vermeyip de ondan daha az hak edene verilmiş ödül de beni sevindirmez. Tahminen 8-10 ödül arasına kadar destekleyeceğim kendilerini. :D

Edit: Uzun vadede düşünürsen Titanic de rekor kırdı ama IMDB Top 250'de yok. Yani rekor kırarsa IMDB'de olmayabilir ama rekor kıramazsa her türlü bol ödüllü ve IMDB Top 50'de olacak bir film olacak. :D

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Ah, vah edecek bir durum yok ki. Tüm zamanlar için verilen bir ödül değil bu. 2016'nın belli otoritelerce 14 dalda yılın en iyi filmlerinden birisi. Big 5 yüksek ihtimalle alamaz ama alırsa sadece Ryan Gosling ve senaryo ödülü almasa da olurdu denilebilir.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Big five'a sevinmem çünkü Ryan Gosling ödülü hak etmiyor. (Şu an avatarında Ryan Gosling olan biri olarak söylemem ilginç oldu ama öyle. :D)

12 ödüle sevinebilirim. Sevdiğim bir film rekor kırmış oluyor işte ne güzel. Diğer filmler için üzülmeme gerek yok? Zaten onlar da bana göre gelmiş geçmiş en iyi film falan değildi? :)

Tabii 12 ödüle sevinme olayı biraz da Manchester by the Sea'ye bağlı. Eğer o da gerçekten iyi filmse ve hak ettiği halde senaryo vb ödülleri kaçırırsa ben de La La Land'e hafif gıcık olabilirim. :A

Ah, vah edecek bir durum yok ki. Tüm zamanlar için verilen bir ödül değil bu. 2016'nın belli otoritelerce 14 dalda yılın en iyi filmlerinden birisi. Big 5 yüksek ihtimalle alamaz ama alırsa sadece Ryan Gosling ve senaryo ödülü almasa da olurdu denilebilir.
13 dalda aday aslında. Şarkıda iki kere aday. Ryan Gosling ve ses kurgusunu çıkarırsak direkt 11 ödüle düşüyor. Senaryo, yönetmenlik, kadın oyuncu gibi çantada keklik olmayan pek çok ödülü var.

Aslında Big 5 çok uzak ihtimal. Sadece en iyi film ödülü cepte. Kadın oyuncu, yönetmen, senaryo kategorileri ortada. Erkek oyuncu ise imkansıza yakın. Bu durumda bu kadar saat Big 5 tartışmamız yersiz. :D

Son düzenleme:

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi

Aslında gerçekçi olmak gerekirse, Spotlight'a en iyi film ödülü vermiş akademinin bu olayı da ilginç sayılmaz. Yine de benim gözümde geçmişten kalma bir prestiji vardı Oscar'ın. 11 ve üstü ödül alarak rekor kırmasını hiç istemiyorum, 2010'larda bu kadar fazla ödülü hak edecek hiçbir film çıkmadı.

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
I Daniel Blake de aday olamamış, geçen sene Mustang aday olmuştu yahu.

O değil de Amy Adams olayı nedir sahiden? Hem Nocturnal hem de Arrival'da görmezden gelip klişe haline gelmiş M.Streep'i aday göstermek? Amy Adams'ın iki filmdeki performansı da Emma Stone'den kat kat daha iyiydi. Gerçi ben hala ortalama bir müzikal(imsin)in 14 Dalda aday olmasına inanabilmiş değilim ya neyse. 2017 de çöp bir yıl oldu sonuç olarak.

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Adayların açıklanmasını ıskalamışım canlı izlerdim normalde. Neyse yorumumu yapayım.

Yaptığımız tahminlerin tutmasını beklemiyorduk ama görünce sevindim doğrusu. Bence tamamen rekora ortak olsun diye filme saygıdan 2 şarkı adaylığı vermişler. Ha mutsuz muyum hayır iyi oldu benim için ve bu film klasikler arasına giren, ilerde bir çokları tarafından hatırlanacak bir filmdir evet. :)

Diğer adaylıklarda Arrival sevindirdi aldığı bir çok adaylıkla. Amy Adams'ın olmayışı çok üzdü. Meryl Streep'den soğudum bari bu yıl aday yapmayın, Amy Adams müthiş 2 performansla aday olamamış resmen. Silence'a şaşırdım. Nocturnal Animals için ise üzüldüm ama bekliyordum akademinin tutmadığı tarzda bir filmdi. Viggo Mortensen de sevindirdi hak ettiği bir adaylıktı. Diğer filmler için ise bir şey diyemiyorum hem finaller başladı hem pc yok elimde izleyemedim. Ama bu hafta sonu izleyeceğim bazı filmleri.

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
birde en iyi film ödülünü Hell or High Water kazanıyormuş ? o zaman işte lay lay lomcuların yüzünü görmek isterdim kaç renge bürünecekler acaba :)

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
birde en iyi film ödülünü Hell or High Water kazanıyormuş ? o zaman işte lay lay lomcuların yüzünü görmek isterdim kaç renge bürünecekler acaba :)

En İyi Film'i LLL kazanamazsa Hacksaw Ridge kazanır diye tahmin ediyorum. Üçüncü favori ise LBGT haklarının popüler olmasından dolayı Moonlight olabilir. Ama her halükarda en iyi film ya da yönetmen ödülünden birini Hacksaw Ridge e vermeleri gerekir. :)

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
En İyi Film'i LLL kazanamazsa Hacksaw Ridge kazanır diye tahmin ediyorum. Üçüncü favori ise LBGT haklarının popüler olmasından dolayı Moonlight olabilir. Ama her halükarda en iyi film ya da yönetmen ödülünden birini Hacksaw Ridge e vermeleri gerekir. :)
Hacksaw Ridge ile moonlight ı izlemedim daha, ama izlediklerimden arrival alırsa sevinirim yinede adayların hepsini izleyip öyle yorum yapmak daha iyi olacak gibi :)

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Bu yıl Kristen Stewart hayallerim vardı çok üzüldüm.:(

Filmi izleyip forumda propaganda yapacağım ama @OzaN düştü mü film bilgin var mı.:D

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,608
Puanı
860
Hacksaw Ridge'i izledim ve bence En İyi Film ve Yönetmen'i kazanabilecek güçte. Film'de fazla iddia etmiyorum ancak Yönetmen'de çok iddialıyım. Şu anda bence Gibson hak ediyor. Ancak önümde izliyecek 12 film daha var. Belki aralarından biri fikrimi değiştirebilir. Garfield iyiydi ancak Oyuncu ödülünü kazanabileğini zannetmiyorum. Ses Kurgusu, Miksajı ve Kurgu kategorilerinde La La Land'e zaten verilecek diye düşünüyorum. Yine de her kategori de bol şanslar.