2016 Oscar Ödülleri – Yabancı Dilde Filmlere Genel Bakış (Fav10.net Özel Yazı)

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
2016 Oscar Ödülleri – Yabancı Dilde Filmlere Genel Bakış (Fav10.net Özel Yazı)

oscar-nominees-20141-150x150.jpg

Bu yıl 88.si düzenlenecek olan Akademi Ödülleri’nde en önemli kategorilerden birisi de Yabancı Dilde Film kategorisi. Geçtiğimiz sene ödülü kazanan Pawel Pawlikowski’nin yönettiği Polonya yapımı Ida’nın mertebesine hangi film ulaşacak şimdiden merak konusu. Ben de bu yazımda sizlere 2016 Oscar Ödülleri’nde görmemiz muhtemel olan bazı yabancı dilde filmleri derleyeceğim.

Son of Saul (Macaristan) | Laszlo Nemes

Yılın şimdiden en çok ses getiren yabancı dilde filmlerinden birisi olan Son of Saul da sırtını tıpkı Ida gibi Yahudi soykırımına dayayan filmlerden. Yönetmenin ilk uzun metraj filmi olan Son of Saul Dünya’nın en prestijli ödüllerinden Cannes Film Festivali’nden Grand Prix (2. En iyi film) ödülüyle ayrılmıştı.

Taxi (İran) | Jafar Pahani

Berlin’den Altın Ayı ile evlerine dönen İranlı yönetmen Jafar Pahani’nin son filmi 2015’in en sıra dışı filmlerinden birisi olduğu kesin. Senaryosu olmayan filmde Jafar Pahani bir taksi şoförünü canlandırıp, taksiye binen İran halkını kameralara alıyor.

Dheapan (Fransa) | Jacques Audiard

Cannes Film Festivali’nde büyük ödül Altın Palmiye’yi kazanan Dheepan, Fransa’ya göç eden bir gencin hikayesini konu alıyor. Film her ne kadar Cannes’dan ödülle dönse de bu ödül çoğu çevrede eleştirilere sebep olmuştu.

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence (İsveç) | Roy Andersson

Her sene iddialı filmler görmeye alıştığımız Kuzey Avrupa ülkelerini bu sene İsveç temsil edecek gibi görünüyor. Komedi, dram türündeki filmde iki satıcının başarısız iş hayatı ve başarıya ulaşmak için gösterdikleri çabalarını izleyeceğiz. (Filmin altyazısı bile çıkmış.)

Abluka (Türkiye) | Emin Alper

İlk filmi Tepenin Ardı ile adından söz ettiren yönetmen Emin Alper’in 2. filmi Abluka 2-12 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek Venedik Film Festivali’nde yarışacak.

Yukarıdaki filmler dışında festivallerde adı geçen diğer birkaç film:

The High Sun (Hırvatistan) | Dalibor Matanic

Aferim! (Romanya) | Radu Jude

A War (Danimarka) |Tobias Lindholm

The Assassin (Tayvan) |Hsiao-hsien Hou

Paulina (Arjantin) | Santiago Mitre
Bu konuyu orijinal haber formatında görüntüle

Son düzenleme:

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Son of Saul şimdiden Oscar'ın en büyük adayı gibi duruyor.

Bence Taxi gibi filmlerin, film olarak değerlendirilmemesi gerek. Oscar'da görmek istemem. Zaten Altın Ayı'yla, Oscar da birbirine çok paralel olmadığından muhtemelen görmeyeceğiz. :D

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,726
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Daha pek bir şey belli değil, zaten çok az filmden bahsetmiş @berkann da. :)

Son of Saul evet baya iddialı ama daha iddialıları da gelebilir. :)

Güvercinli film Türkiye'de 2014'te girmişti vizyona, bu yıl Oscar'ı için olması ilginçmiş.

Türkiye'den Abluka'dan sürpriz bekliyoruz. Belki yönetmen henüz çok tanınmıyor ama ilk filmi beğenilmişti ve Venedik'te yarışıyor olması önemli. Eğer film iyi çıkarsa sürpriz bir yola gidebilir yani inşallah. :):)

Yani şu an çok erken daha, birkaç ay daha bekleyeceğiz iddialı yabancı filmleri öğrenmek için. :)

Not: Asghar Farhadi yeni film lütfen. :(

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Daha pek bir şey belli değil, zaten çok az filmden bahsetmiş @berkann da. :)

Son of Saul evet baya iddialı ama daha iddialıları da gelebilir. :)

Güvercinli film Türkiye'de 2014'te girmişti vizyona, bu yıl Oscar'ı için olması ilginçmiş.

Türkiye'den Abluka'dan sürpriz bekliyoruz. Belki yönetmen henüz çok tanınmıyor ama ilk filmi beğenilmişti ve Venedik'te yarışıyor olması önemli. Eğer film iyi çıkarsa sürpriz bir yola gidebilir yani inşallah. :):)

Yani şu an çok erken daha, birkaç ay daha bekleyeceğiz iddialı yabancı filmleri öğrenmek için. :)

Not: Asghar Farhadi yeni film lütfen. :(

Farhadi'nin yeni filminde Pedro Almodovar yapımcı olacakmış. Galiba oyuncuların bazıları da İspanyol. Haberin linki Ben ikisini de çok seviyorum, keşke senaryoda işbirliği yapsalardı ama buna da şükür. :D Kesin İran'daki travesti hayatını anlatırdı film. :A

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,726
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Farhadi'nin yeni filminde Pedro Almodovar yapımcı olacakmış. Galiba oyuncuların bazıları da İspanyol. Haberin linki Ben ikisini de çok seviyorum, keşke senaryoda işbirliği yapsalardı ama buna da şükür. :D Kesin İran'daki travesti hayatını anlatırdı film. :A
İlginçmiş ikisinin iş birliği. Almodovar Wild Tales'in de yapımcısıymış o yüzden korkmama gerek yok. İyi film olur Farhadi yönetiyor sonuçta. :D

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Mustang'la ilgili bir şeyler göremedim forumda. Buraya yazayım bari. :D Fransa'nın adayı olduğunu öğrendiğimde epey bir şaşırmıştım. Film bu kadar iddialıysa biz neden aday göstermedik falan diye düşünmüştüm ama bence film zaten iyi değilmiş gibi geliyor bana. -Gerek Kış Uykusu ile, gerekse Sivas'la -izlemedim.- karşılaştırınca.- Konusu ve yarattığı algı sebebiyle Fransa'nın Mustang'ı aday ederek, bunu kullandığını düşünüyorum.

Not: Mustang'ın sadece fragmanını izleyerek yapılmış bir yorumdur. Filmin tamamını izledikten sonra fikirlerim değişebilir.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,726
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Mustang'la ilgili bir şeyler göremedim forumda. Buraya yazayım bari. :D Fransa'nın adayı olduğunu öğrendiğimde epey bir şaşırmıştım. Film bu kadar iddialıysa biz neden aday göstermedik falan diye düşünmüştüm ama bence film zaten iyi değilmiş gibi geliyor bana. -Gerek Kış Uykusu ile, gerekse Sivas'la -izlemedim.- karşılaştırınca.- Konusu ve yarattığı algı sebebiyle Fransa'nın Mustang'ı aday ederek, bunu kullandığını düşünüyorum.

Not: Mustang'ın sadece fragmanını izleyerek yapılmış bir yorumdur. Filmin tamamını izledikten sonra fikirlerim değişebilir.
Forumda konusu vardı aslında ama neyse burası da uygun. :):)

Filmi Türkler pek beğenmemiş, galiba Türkiye'yi batının görmek isteyeceği cinsten yansıtmış yönetmen. Yurtdışında büyük övgüler alıyor. Son of Saul'dan sonra yılın en iddialı filmi belki de. İzledikten sonra yorum yapacağız artık. :)

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Forumda konusu vardı aslında ama neyse burası da uygun. :):)

Filmi Türkler pek beğenmemiş, galiba Türkiye'yi batının görmek isteyeceği cinsten yansıtmış yönetmen. Yurtdışında büyük övgüler alıyor. Son of Saul'dan sonra yılın en iddialı filmi belki de. İzledikten sonra yorum yapacağız artık. :)

Dediklerin doğru ama benim beğenmemiş olmam -izlemişim gibi. :D- Türklükle alakalı değil. Çok sahte gözüküyordu fragman.

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Dediklerin doğru ama benim beğenmemiş olmam -izlemişim gibi. :D- Türklükle alakalı değil. Çok sahte gözüküyordu fragman.

Yapmacık ki ne yapmacık. Filmi izleyen bir Fransız için gayet güzel olabilir ama yerli biri için doğal olmadığı açık. Öyle Türkiye'yi kötü gösterdiğinden filan da değil, filmde işlenen taşra baskısı, namuslu geçinenlerin asıl namussuz olması, ensest, zorla evlilik, görücü usulü vb.vb bu gibi olaylar Türkiye'de yaşanmıyor değil. Yaşanıyor hatta dünyanın birçok yerinde yaşanıyor az gelişmiş ülkelerde. Buraya kadar sıkıntı yok lakin filmin işleniş tarzı, diyaloglara dökülmesindeki amatörlük, Türkiye'de yaşanması çok uç olan bazı olaylara yer verilmesi ve Türk dizisi klişeleri filmde bolca mevcut. Senaristi ve yönetmeni eminim ki Türkiye'yi hiç tanımıyor, gazetelerden oradan buradan duydukları ile bu işi yapmışlar. İzlemeden önce Kış Uykusu düzeyinde bir kalite, bir doğallık bekliyordum ama bu bildiğin Mahsun Kırmızıgül filmlerinin hallicesi çıktı. :)