Netflix 13 Reasons Why - Dizi Yorumları

BesaleT

Emekli
Reaksiyon puanı
5,679
Puanı
1,061
Ben de finaline rağmen olmayacağını düşünüyordum. Ve olmaması da gerekti ikinci sezonun. :/ @Titanium @legolas9900

Tabi yine de izlerim, umarım yanıltırlar bizi. :D

Hayır ya başka kaset falan olmasın.
en fazla kalan öğrencilerin psikolojik çöküşü, ailenin hak arayışı falan olur. Kameralı çocuk silahlanmıştı da ne yapacak, herkesi tek tek vuracak mı? Zaten Alex öldü, Justin'in nereye gittiği belli değil.
Yeni olur mu bilmiyorum da merkezde yine Hannah olacakmış. Nasıl bir ayarlama yaparlar bilemiyorum ama beni açıkcası final tatmin etmemişti tam 2.sezonu istiyordum sevindim. :)

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
1x1

Diziye ayıracak pek vaktim yoktu ama kahvaltı sırasında Leyla ile Mecnun yerine bunu izlemeye karar verdim her gün 1 bölüm, büyük ihtimalle bir hafta on güne bitiririm. Başlangıç olarak fena değildi denilebilir, ilerleyen bölümlerde asıl olaylar başlayacak, bu da Stringer Things gibi geç açılan bir diziye benziyor.. Forumda dahi daha önce çok spoiler yediğim için sezonu bitirmeden yorumları okumaktan hatta bu konuya girmekten korkuyorum, şimdiden Hannah'nın ikinci sezonda olacağı spoilerini yedim, oldukça büyük ve rahatsız edici bir spoiler, spoiler konusunda o derece takıntılıyım. :D

7.1//10

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
1x2,1x3,1x4,1x5,1x6,1x7,1x8,1x9,1x10,1x11,1x12,1x13

Oldukça kasvetli ve moral bozan bir dizi çıktı. Türüne olan yakınlığım beni bir çırpıda diziye çekti, bence gerçekten unutulmaz bir psikolojik dram olmuş. Yer yer gerçekçiliken uzak detayları olsa da, anlatılmak isteyenleri sonuna kadar aktarmış bence. İntihara sürükleyen sebeplerin kelebek etkisi misali ince ayrıntılarda olabileceğini unutmamak gerek.

Sezon sonu spoiler

Öncelikle ilk bölümlerden itibaren dizinin en büyük adam gibi adamı Tony'di. Böyle bir arkadaşım olsun isterdim dedim izlerken, gerçekten harika bir karakter. Jeff'e de çok üzüldüm, böyle bir arkadaşım kaza sonucu ölmüş olsaydı içim hep buruk kalırdı.

Dizi boyunca rehberlik hocasından bi pislik çıkmasını bekledim çok sakin oluşundan ötürü ama çıkmadı o tarz bir şey.

Dizinin açık ara en en en nefret ettiğim şerefsiz, sinsi, lanet karakteri Countrry midir nedir hatırladıkça sinirim bozuluyor şu karakteri. Bu kadar nefretimi çok az karakter kazanmıştır şu ana kadar dizi ya da filmlerde.

Byrass'a zaten ekstra parantez açmaya gerek yok, dizinin tek doğrudan suçlusuydı zaten.

Hannah...ah Hannah...Clen'in yerinde olacaktım var ya... Seni kaçırır mıydım hiç? Sen aşık olunası bir meleksin. Hala çok üzgünüm intihar ettiğin için, sezon boyunca hep acaba bir umut bekledim intihar süsü vermiştir filan ne bileyim. Bir dizideki bir kadın karaktere böylesine bir yakınlık duymayalı çok uzun zaman olmuştu Hattta belki de izlediğim diziler arasına beni en çok etkileyen kadın karakter Hannah'dır. Ah canım be...

Her iki tecavüz olayı karşısına tepki veremememiş ve kilitlenmiş olmasına bir şey diyemeyiz, ilkinde zaten psikolojik olarak iyi değildi ama kendi de vicdan azabı duyduğunu belirtti hareket edemediğinden. İkincideki olayda da karşı çıkmaya çalışmasına rağmen yapamadı, karabasan misali hareket edemedi ve ses çıkaramadı zaten günlerdir psikolojik olarak çökmüştü... Elbette uzaktan davulun sesi hoş gelir ama olaya onların gözünden baktığımızda pek de gerçek dışı olmadığını görürüz.

Hannah'ın oraya gitmesi, masada 1 saat adını unuttuğum siyahi fırlamayı beklemesi gibi yaptığı aptallıklar da var, zaten bunu kendi de itiraf ediyor. Bu konuları tartışmanın pek lüzumu yok.

En nihayetinde kız intihar etti, bunun da ötesi yok bence. İstediği kadar haklı nedenler olmasın diyelim, sonuçta intihar etti.

Dizi boyunca kasvetli modda olmama rağmen en çok 13.bölümdeki intihar sahnesi ve annesinin onu bulmasında duygulandım hatta gözlerimden yaşlar geldi ama ağlayamadım tıpkı hiçbir dizi ya da filmde hayatımda hiç ağlamamamış olduğum gibi. Ama bunda baya bi etkilendim annesinin küvetin başına gelip Hannah'a sakin ol, geçti demesi... Korkunç bir şey o manzarayla karşılaşmak. Düşünsenize kardeşinizi ya da ablanızı ya da ileride çocuğunuzu küvette intihar etmiş olarak buluyorsunuz... Gerçekten nutkum tutuldu. .

Son olarak, dizinin sonu final sonu değildi. Bence de 13 bölümde bitirmeleri daha güzel olurdu ama bu 13.bölümle değil, daha uzun ve daha sonuçlandırıcı bir final daha tatmin edici olurdu. Ne mahkeme sahnesini gördük ne diğer elemanları nr de Byrass in tutuklanmasını vb. Tüm bunlar açık kalmışken dizinin ikinci sezonunun olması değil, olmaması şaşkınlık verirdi. Ama dediğim gibi keşke hepsini bir çırpıda bitirecek bir final olsaydı, ikinci sezonu bu tadı vermez artık.

Sezon geneli: 8.8/10

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
@Tolstoyevski
rehberlik hocası pislik yapmadı mı? Kıza tecavüzü unut, hayatına devam et dedi resmen.

Hannah gibi kızlar Clay'e bakmazlar. Dolayısıyla sen de dizide olsaydın Hannah'la olamazdın. :A Hayır kız elin hiç konuşmadığı çocuğunu 1 saat masada bekliyor, gelince de saniyesinde buzları eritiyor ama Claye gelince bir şey yapmıyor. Clay bir şey yapınca gdr msn ltfn.ss

Tony bu kadar iyi çünkü eşcinselliği güzel göstermeye çalışmışlar.......düşme.........bu... oyunlara......

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
@Tolstoyevski
rehberlik hocası pislik yapmadı mı? Kıza tecavüzü unut, hayatına devam et dedi resmen.

Hannah gibi kızlar Clay'e bakmazlar. Dolayısıyla sen de dizide olsaydın Hannah'la olamazdın. :A Hayır kız elin hiç konuşmadığı çocuğunu 1 saat masada bekliyor, gelince de saniyesinde buzları eritiyor ama Claye gelince bir şey yapmıyor. Clay bir şey yapınca gdr msn ltfn.ss

Tony bu kadar iyi çünkü eşcinselliği güzel göstermeye çalışmışlar.......düşme.........bu... oyunlara......

Elbette onun da hatası var ama benim kastettiğim fiziksel bir suç işlemesi gibi bir şeydi.

Clay yanında kalsaydı belki de bunların hiçbiri olmayacağı bir de o var. Tamam Hannah da sütten çıkmış ak kaşık değil ama Clay da çok edilgen kaldı. :D

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Elbette onun da hatası var ama benim kastettiğim fiziksel bir suç işlemesi gibi bir şeydi.

Clay yanında kalsaydı belki de bunların hiçbiri olmayacağı bir de o var. Tamam Hannah da sütten çıkmış ak kaşık değil ama Clay da çok edilgen kaldı. :D
Clay, Hannah'ın yanında kalsaydı bu tacize girerdi yalnız. :D kız sana git diyor, seninle sevişmek istemiyor; gitmeyip ne yapacaksın? :D dizinin orada romantiğe bağlamaması çok iyi bir şeydi bence.

Ha tabi Clay pasif birisi orası ayrı. :D Sheri'yi de yatağa attı ama bıraktı. Irkçı..ss

Mrs_Kitap_Kurdu

Yeni Üye
Reaksiyon puanı
10
Puanı
4
Evet diziyi yeni bitirmiş biri olarak sanırım artık yorum yapabilirim.
Öncellikle ben beğendim diziyiEn başta klasik bir ergen dizisi olarak görünse de vermiş olduğu mesajlardan dolayı klişe bir ergen dizisinin çok daha üstünde benim için.Karakterlere gelirsek:
Açıkçası kim ne derse desin dizide en sevdiğim karakter Hannah oldu.Neden bilmiyorum ama karakterde beni kendine çeken bir taraf her zaman oldu.Kendisini naif bulmamdan kaynaklanıyor sanırım.Özellikle o intihar sahnesi:TAyrıca bazı yerlerde çok sert eleştirildiğini okuduğumda kalbim kırılmıyor değil:(
Diğer karakterlere gelirsek Bryce ve Courtneyden ciddi anlamda tiskindim :mad:
Clay'i sevdim aslında hatta karakter olarak benzeştiğimizden ona da ayrı bir yakınlık duydum.Ama en sonda kasetleri bitirip verdikten sonra hiç bir şey olmamış gibi o ismini unuttuğum kızla takılması sinirimi bozmadı değil
Alex ve Jeff'e de ayrıca bayıldïm:p
Diğer karakterlere bir yakınlık kurduğum söylenemez ama en başta hepsinin gerçek bir karakter olması,her insan gibi doğrularınında yanında yanlışları da olması güzel bir ayrıntıydı.
Bu arada 2.sezon umarım olur.Çokta güzel olur .Çünkü kafamızda birçok soru işareti kaldı.

Her neyse sizinde yorumlarınızı bekliyorum

Son düzenleme:

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
@Mrs_Kitap_Kurdu ben de hâlâ Hannah'ı unutamadım, iyisiyle kötüsüyle unutulmaz bir karakterdi. Belki de dediğin gibi, bize çok yakın geldiği için öyle oldu. Yoksa kusursuz biri değildi.

İntihar sahnesi tek kelimeyle efsaneydi. İntihar edeceğini daha ilk bölümün ilk sahnesinden beri bilmeme rağmen o an çok duygulandım, tüylerim diken diken oldu. Keşke intihar etmeseydi, aklıma geldikçe üzülüyorum. :(

Mrs_Kitap_Kurdu

Yeni Üye
Reaksiyon puanı
10
Puanı
4
@Mrs_Kitap_Kurdu ben de hâlâ Hannah'ı unutamadım, iyisiyle kötüsüyle unutulmaz bir karakterdi. Belki de dediğin gibi, bize çok yakın geldiği için öyle oldu. Yoksa kusursuz biri değildi.

İntihar sahnesi tek kelimeyle efsaneydi. İntihar edeceğini daha ilk bölümün ilk sahnesinden beri bilmeme rağmen o an çok duygulandım, tüylerim diken diken oldu. Keşke intihar etmeseydi, aklıma geldikçe üzülüyorum. :(

Çok haklısınız.Zaten bizde Hannah'ın kusursuz olduğunu düşünmüyoruz bence.Hatta izlerken onun yerine ben olsam bu şekilde yapmazdım dediğim çok oldu.Onu onaylamıyorum ve kusursuz bulmuyorum ama empati kurup anlayabiliyorum.Ki dizideki hiçbir karakter kusursuz değil zaten.Ama bazen öyle eleştiriler okuyorum ki.Bu kadarını da haketmedi bence diyorum.
SPOİLER
Ayrıca Hannah'ın yaşadıklarını izledikten sonra intihar sahnesinin verilmesi daha etkileyici olmuş.En başından izlemiş olsam bu kadar etkilemezdi belki.

Son düzenleme:

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Çok haklısınız.Zaten bizde Hannah'ın kusursuz olduğunu düşünmüyoruz bence.Hatta izlerken onun yerine ben olsam bu şekilde yapmazdım dediğim çok oldu.Onu onaylamıyorum ve kusursuz bulmuyorum ama empati kurup anlayabiliyorum.Ki dizideki hiçbir karakter kusursuz değil zaten.Ama bazen öyle eleştiriler okuyorum ki.Bu kadarını da hizmetleri bence diyorum.
SPOİLER
Ayrıca Hannah'ın yaşadıklarını izledikten sonra intihar sahnesinin verilmesi daha etkileyici olmuş.En başından izlemiş olsam bu kadar etkilenmediği belki.

Diziye yapılan kötü yorumlarım asıl sebebi 13 bölümlük tadımlık bir tek sezon yapmak yerine uzatmaları. 13.Bölümü zaten çok fazla açık kapıda kalmıştı, sonuçlanmamış onca şey var.

Diğer sebebi ise dixiden beklenti. Kimileri çok fazla olay olsun, olanağanüstü şekilde sürükleyici olsun vb istiyor. Bu diziyi sevebilmek için Hannah'a yakınlık duymak şart.

Bir diğer olumsuz yorum alma sebebi, Amerikan klişelerine yer verilmesi. Bu noktada onlara katılıyorum. Her gün partiler partiler, son model ya da cillop gibi arabalar, özgürce kız erkek arkadaşıkları vesaire. Bunlar bize çok uzak geliyor ve doğrudan doğruya Amerikan klişesi olarsk görülüyor.

Umarım 2.sezon beklenildiği gibi hayal kırıklığı olmaz. Daha Hannah'lık ne iş kaldı onu da anlamadım. Ama şu an aklıma geldi, Hannah intihar etmedem önce postaneye bir şey bırakmıştı, o tam olarak neydi? Ya benim gözümden kaçtı ya da ikinci sezona bıraktılar bunu?

@berkann

Mrs_Kitap_Kurdu

Yeni Üye
Reaksiyon puanı
10
Puanı
4
Yok diziye genel olarak eleştiri tabi ki yapılabilir.Ama ben Hannah karakterine olan ağır eleştirilere üzülüyorum.Bazı yerlerde Byrce dan daha çok eleştiri alması üzüyor mesela.Bu kadarını hakettiğini düşünmüyorum.
SPOİLER
2.sezon Hannah'ın üzerinden nasıl devam eder bilmiyorum ama çok zorlama olmadığı sürece etsin isterim açıkçası.Çünkü gerçekten sevdiğim bir karakter.
Bu arada o şeydi sanırım,kasetlerin birini Tony e veriyor(Tony değişken onu da sempatik buldum:)eğer diğerleri dinlemezse kasetleri polise vermesi için.Diğer kopyasını ise postaneden ilk sıradaki kişiye gönderiyor ve o sıra öyle devam ediyor biraz karışık oldu ama ben böyle anladım:D
@Tolstoyevski

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Yok diziye genel olarak eleştiri tabi ki yapılabilir.Ama ben Hannah karakterine olan ağır eleştirilere üzülüyorum.Bazı yerlerde Byrce dan daha çok eleştiri alması üzüyor mesela.Bu kadarını hakettiğini düşünmüyorum.
SPOİLER
2.sezon Hannah'ın üzerinden nasıl devam eder bilmiyorum ama çok zorlama olmadığı sürece etsin isterim açıkçası.Çünkü gerçekten sevdiğim bir karakter.
Bu arada o şeydi sanırım,kasetlerin birini Tony e veriyor(Tony değişken onu da sempatik buldum:)eğer diğerleri dinlemezse kasetleri polise vermesi için.Diğer kopyasını ise postaneden ilk sıradaki kişiye gönderiyor ve o sıra öyle devam ediyor biraz karışık oldu ama ben böyle anladım:D
@Tolstoyevski

Haklısın, O konuyu ben de anlamadım, yahu kız intihar etmiş her şeyden önce, yok niye ses çıkarmadı yok bilmem ne. O anki psikolojik durumu zaten ortada, çökmüş bir vaziyette. Kendisi de neden oraya gittiğini bilmediğini, aptallık ettiğini söyledi zaten. O anda karşı çıkmaya çalışsa bile olmadı, kurtulamadı. Rüyalarımızda gördüğümüz kasabasan gibi hareket edemedi, ses çıkaramadı. Peki bunun neresinde Hannah'ın hatası var? O durumu yaşayan kadınların o anki psikolojik durumlarımı, korkularını ve kitlenip kalacaklarını bilmiyorlar mı?

Hannah'ın da hataları var, en başta aklının sürekli havada olması, siyahi çocuğu 1 saat beklemesin rağmen Cley'e bir türlü yüz vermemesi, yüz verdiğinde de hemen onu kovması vb gibi. Bir de Clen'e git dediğimde gitmeseydin keşke demiş, ama Clen git der demez gitmedi ki, ne olup bittiğini de sordu. Defalarca kovdun.. Neyse.

Evet postane meselesinde o daha mantıklı geliyor. Tonny bu arada Hannah'dan sonra en sevdiğim karakter oldu, resmen adam gibi adam. Böyle bir arkadaşım olsun isterdim cidden. Tonny dışında araba kazasında ölen çocuk da çok iyi karakterli, adam gibi adamdı. Ona da çok üzüldüm.

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Diziye yapılan kötü yorumlarım asıl sebebi 13 bölümlük tadımlık bir tek sezon yapmak yerine uzatmaları. 13.Bölümü zaten çok fazla açık kapıda kalmıştı, sonuçlanmamış onca şey var.

Diğer sebebi ise dixiden beklenti. Kimileri çok fazla olay olsun, olanağanüstü şekilde sürükleyici olsun vb istiyor. Bu diziyi sevebilmek için Hannah'a yakınlık duymak şart.

Bir diğer olumsuz yorum alma sebebi, Amerikan klişelerine yer verilmesi. Bu noktada onlara katılıyorum. Her gün partiler partiler, son model ya da cillop gibi arabalar, özgürce kız erkek arkadaşıkları vesaire. Bunlar bize çok uzak geliyor ve doğrudan doğruya Amerikan klişesi olarsk görülüyor.

Umarım 2.sezon beklenildiği gibi hayal kırıklığı olmaz. Daha Hannah'lık ne iş kaldı onu da anlamadım. Ama şu an aklıma geldi, Hannah intihar etmedem önce postaneye bir şey bırakmıştı, o tam olarak neydi? Ya benim gözümden kaçtı ya da ikinci sezona bıraktılar bunu?

@berkann
Parti falan uzak gelse de zaten kolejdi sanırım? Özgür kız - erkek arkadaşlığıysa uzak gelmesin ya. O kadar da kötü değiliz. :/

postaneyi arkadaş anlatmış zaten.

Mrs_Kitap_Kurdu

Yeni Üye
Reaksiyon puanı
10
Puanı
4
Haklısın, O konuyu ben de anlamadım, yahu kız intihar etmiş her şeyden önce, yok niye ses çıkarmadı yok bilmem ne. O anki psikolojik durumu zaten ortada, çökmüş bir vaziyette. Kendisi de neden oraya gittiğini bilmediğini, aptallık ettiğini söyledi zaten. O anda karşı çıkmaya çalışsa bile olmadı, kurtulamadı. Rüyalarımızda gördüğümüz kasabasan gibi hareket edemedi, ses çıkaramadı. Peki bunun neresinde Hannah'ın hatası var? O durumu yaşayan kadınların o anki psikolojik durumlarımı, korkularını ve kitlenip kalacaklarını bilmiyorlar mı?

Hannah'ın da hataları var, en başta aklının sürekli havada olması, siyahi çocuğu 1 saat beklemesin rağmen Cley'e bir türlü yüz vermemesi, yüz verdiğinde de hemen onu kovması vb gibi. Bir de Clen'e git dediğimde gitmeseydin keşke demiş, ama Clen git der demez gitmedi ki, ne olup bittiğini de sordu. Defalarca kovdun.. Neyse.

Evet postane meselesinde o daha mantıklı geliyor. Tonny bu arada Hannah'dan sonra en sevdiğim karakter oldu, resmen adam gibi adam. Böyle bir arkadaşım olsun isterdim cidden. Tonny dışında araba kazasında ölen çocuk da çok iyi karakterli, adam gibi adamdı. Ona da çok üzüldüm./SPOİLER]

SPOİLER
Öncelikle mesajınızı biraz geç gördüm sanırım.
Her şeyden önce şunu söylemek istiyorum.Hannah da tıpkı diğerleri gibi defolu bir karakter.Bir kere çok hassas ve kırılgan.En ufak bir şeyden olumlu ya da olumsuz hemen etkilenen biri.Aynı zamanda bazı insanlara hiç haketmedikleri ikinci şanslar veren ve sanırım en önemlisi yaptığı hatalardan asla ders çıkarmayan bir karakter.Hatta onun en büyük sorunu bu bence.Her neyse bu yüzden bu karaktere ısınabilmek için onu bu defolu karakterine göre değerlendirmemiz gerekiyor sanırım.Oysa biz çoğunlukla kendi açımızdan bakıp kızıyoruz ona.Bizim karakterimiz bu hataları yapmaz çünkü ama Hannah'ın karakteri yapar.

Öncelikle başta ki bahsettiğiniz o malum konuya tamamıyla katılıyorum.Oraya daha sonra kısacık değineceğim.Hannah'ın aklının havada olmasına da katılıyorum.
Marcus konusuna gelirsek,bu konuda yine kendi açımızdan değerlendiriyoruz.Evet orada onu 1 saat beklemesini bende gereksiz buldum.Ama dedim ya Hannah bekler.Hannah insanlara haketmedikleri ikinci şansları vermeyi sever.Üstelik sanırım tam o sıralar aşksız ve arkadaşsız kalmıştı.Kendisini yalnız hissediyordu ve kendince tutunacak bir dal aradı.Bunun içinde karşısına çıkan ilk düzgün görünen insana bir şans vermek istedi.Ama işte bunun için hep yanlış kişileri seçti.Ayrıca o bölüm görmüştük ki annesiyle babasının lisede tanışıp aşk yaşamasından dolayı da hâlâ gerçek aşkı bulabileceğine dair içinde bir umut vardı.
Clay konusuna gelirsek,Hannah o kasette Clay'i suçlamadığını sadece o gece ona neden kötü davrandığını açıklaması için onu kasete koyduğunu belirtmişti.Ama tabi içten içe de sen beni orada bırakıp gittin diye sitem etmişte olabilir bilemiyorum.
Bunun dışında yanlış hatırlamıyorsam Hannah erkekler konusunda sadece Justin için bir çaba sarfetti. Yani diğerlerine karşı üstün bir çabası olmadı diye hatırlıyorum.Buna rağmen Hannah'ın Clay'in saçına dokunması,iliklediği gömlek düğmelerini açması,o parti gecesi yaşanan malum olaylar...Bu devirde bazı erkekler Hannah'ın bu davranışlarını görse nasıl bir tepki verirdi bilemiyorum.Ayrıca bunun için Clay'i suçlamıyorum ama o da yok hükmündedir.Hannah'ın hep yanı başındaydı oysa.Vardı ama yoktu.Belki de Hannah da bu yüzden güvenmedi Clay'e.Hannah hep seçimlerini yanlış insanlardan yaptı.Sıra Clay'i gelince de gücü tükendi maalesef.
Biliyorum çok uzun oldu ama son olarak,Hannah niye Jessica'nın tecavüzüne ses çıkarmadı diyenleri okumuştum.Ya her şeyi geçtim bu kız girdiği şoktan dolayı kendi tecavüzüne bile ses çıkaramadı.Kitlendi kaldı.Belki o anda girdiği şoktan dolayï yine kitlendii,hareket edemedi,panikten ne yapacağını bilemedi.Belki başkası olsa daha zekice davranïrdı bilemeyiz ama her insanın olaylara vermiş olduğu tepkiler farklıdır.Bunu bilemeyiz.Sonuçta her gün yanı başımızda arkadaşımıza tecavüz etmiyorlar.
Yani kısaca ben her ne kadar kendi açımdan yanlış bulsam da Hannah açısından çoğu olaya bir kılıf uydurup onu anlayabilirim.Ama tek anlayamadığımız nokta Byrce evine gitmesi.Yani her açıdan baktığımda gitmesi aptallïktı mı kendiside söylüyor zaten.Bir tek bu konuda onu savunamıyorum.
Neyse çok uzun oldu ama umarım bu mesajdan sonra forumda Hannah'ın avukatı olarak ilan edilmem:-)

SPOİLER
Son olarak bugün çok yazdım ama bir sorum olacaktı.Zach'in kasetinin olduğu bölüm Hannah Zach'a bir mektup yazdığını ve Zach'in mektubu okuduktan sonra attığını söylemişti.Ama sonradan öğrendik ki Zach'a o mektubu hiç atmamış bu durumda Hannah yalan mı söylüyor.Belki 2.sezon buradan yürüyebilirler.
@Tolstoyevski @berkann

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi

SPOİLER
Her şeyden önce şunu söylemek istiyorum.Hannah da tıpkı diğerleri gibi defolu bir karakter.Bir kere çok hassas ve kırılgan.En ufak bir şeyden olumlu ya da olumsuz hemen etkilenen biri.Aynı zamanda bazı insanlara hiç haketmedikleri ikinci şanslar veren ve sanırım en önemlisi yaptığı hatalardan asla ders çıkarmayan bir karakter.Hatta onun en büyük sorunu bu bence.Her neyse bu yüzden bu karaktere ısınabilmek için onu bu defolu karakterine göre değerlendirmemiz gerekiyor sanırım.Oysa biz çoğunlukla kendi açımızdan bakıp kızıyoruz ona.Bizim karakterimiz bu hataları yapmaz çünkü ama Hannah'ın karakteri yapar.

Öncelikle başta ki bahsettiğiniz o malum konuya tamamıyla katılıyorum.Oraya daha sonra kısacık değineceğim.Hannah'ın aklının havada olmasına da katılıyorum.
Marcus konusuna gelirsek,bu konuda yine kendi açımızdan değerlendiriyoruz.Evet orada onu 1 saat beklemesini bende gereksiz buldum.Ama dedim ya Hannah bekler.Hannah insanlara haketmedikleri ikinci şansları vermeyi sever.Üstelik sanırım tam o sıralar aşksız ve arkadaşsız kalmıştı.Kendisini yalnız hissediyordu ve kendince tutunacak bir dal aradı.Bunun içinde karşısına çıkan ilk düzgün görünen insana bir şans vermek istedi.Ama işte bunun için hep yanlış kişileri seçti.Ayrıca o bölüm görmüştük ki annesiyle babasının lisede tanışıp aşk yaşamasından dolayı da hâlâ gerçek aşkı bulabileceğine dair içinde bir umut vardı.
Clay konusuna gelirsek,Hannah o kasette Clay'i suçlamadığını sadece o gece ona neden kötü davrandığını açıklaması için onu kasete koyduğunu belirtmişti.Ama tabi içten içe de sen beni orada bırakıp gittin diye sitem etmişte olabilir bilemiyorum.
Bunun dışında yanlış hatırlamıyorsam Hannah erkekler konusunda sadece Justin için bir çaba sarfetti. Yani diğerlerine karşı üstün bir çabası olmadı diye hatırlıyorum.Buna rağmen Hannah'ın Clay'in saçına dokunması,iliklediği gömlek düğmelerini açması,o parti gecesi yaşanan malum olaylar...Bu devirde bazı erkekler Hannah'ın bu davranışlarını görse nasıl bir tepki verirdi bilemiyorum.Ayrıca bunun için Clay'i suçlamıyorum ama o da yok hükmündedir.Hannah'ın hep yanı başındaydı oysa.Vardı ama yoktu.Belki de Hannah da bu yüzden güvenmedi Clay'e.Hannah hep seçimlerini yanlış insanlardan yaptı.Sıra Clay'i gelince de gücü tükendi maalesef.
Biliyorum çok uzun oldu ama son olarak,Hannah niye Jessica'nın tecavüzüne ses çıkarmadı diyenleri okumuştum.Ya her şeyi geçtim bu kız girdiği şoktan dolayı kendi tecavüzüne bile ses çıkaramadı.Kitlendi kaldı.Belki o anda girdiği şoktan dolayï yine kitlendii,hareket edemedi,panikten ne yapacağını bilemedi.Belki başkası olsa daha zekice davranïrdı bilemeyiz ama her insanın olaylara vermiş olduğu tepkiler farklıdır.Bunu bilemeyiz.Sonuçta her gün yanı başımızda arkadaşımıza tecavüz etmiyorlar.
Yani kısaca ben her ne kadar kendi açımdan yanlış bulsam da Hannah açısından çoğu olaya bir kılıf uydurup onu anlayabilirim.Ama tek anlayamadığımız nokta Byrce evine gitmesi.Yani her açıdan baktığımda gitmesi aptallïktı mı kendiside söylüyor zaten.Bir tek bu konuda onu savunamıyorum.
Neyse çok uzun oldu ama umarım bu mesajdan sonra forumda Hannah'ın avukatı olarak ilan edilmem:-)

SPOİLER
Son olarak bugün çok yazdım ama bir sorum olacaktı.Zach'in kasetinin olduğu bölüm Hannah Zach'a bir mektup yazdığını ve Zach'in mektubu okuduktan sonra attığını söylemişti.Ama sonradan öğrendik ki Zach'a o mektubu hiç atmamış bu durumda Hannah yalan mı söylüyor.Belki 2.sezon buradan yürüyebilirler.
@Tolstoyevski @berkann

O mektup kısmı da açıkta kaldı ne desek havada kalır ama öyle olağanüstü bir açık değil bence. Sonuçta diğer hiç kimse aslında kasetlerde yaşananları inkar edemedi kendilerini kandırsalar bile.

Bu arada forumda yeni misiniz yoksa daha önce de mi buradaydınız, 13 Reasons dışında. :)

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060

SPOİLER

SPOİLER
@Tolstoyevski @berkann

Hannah da yalan söylüyor olabilir, Zach de. Ancak Hannah'ınki yalan sayılmaz çünkü sonuçta çöpe atılan bir kağıt görüyor. Benim fikrim Zach kendini aklamak adına öylesine bir mektup gösterdi Clay'e. Gerçi Zach'te de öyle bir şey yapacak tip yoktu ama bilemedim.

Mrs_Kitap_Kurdu

Yeni Üye
Reaksiyon puanı
10
Puanı
4
O mektup kısmı da açıkta kaldı ne desek havada kalır ama öyle olağanüstü bir açık değil bence. Sonuçta diğer hiç kimse aslında kasetlerde yaşananları inkar edemedi kendilerini kandırsalar bile.

Bu arada forumda yeni misiniz yoksa daha önce de mi buradaydınız, 13 Reasons dışında. :)
Öncelikle teşekkürler cevapladığınız için.
Ben daha önce bu tarz forumlarda birçok dizi takip ettim.Ama ben daha çok dışarıdan sessizce okumayı tercih edendim.13 Reasosns Why ile birlikte artık dahil olmalıyım dedim ve insanlara içimdeki düşünceleri açıkça aktarmaya karar verdim :)

Hannah da yalan söylüyor olabilir, Zach de. Ancak Hannah'ınki yalan sayılmaz çünkü sonuçta çöpe atılan bir kağıt görüyor. Benim fikrim Zach kendini aklamak adına öylesine bir mektup gösterdi Clay'e. Gerçi Zach'te de öyle bir şey yapacak tip yoktu ama bilemedim.
Evet olabilir.Teşekkürler yanıtladığınız için.

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
S01
B01-02-03-04-05

Diziye tekrar başladım. Dün 2 bugun 3 bölüm izledim. Sanki dizi çok yavaş ilerliyor? Ve senaryo intikam alma yolunda değil de geçmişte neler olduğunu anlatma derdine bürünmüş.
Hannah'in ilk bölümde herkese kaset kaydedip ve yollaması güzel intikam. Fakat diğerleri ne zaman nasıl dinlediler? Clay neden en son dinleyen kişi? Madem senin için tek tek intikam alacakti en son neden onun haberi oldu kasetten? İlk Clay bilseydi herkese bedelini ödetirdi!

3.bölümde market sahnesine üzüldüm. Şu lezbiyenli sahnede Hanna'ya pek üzülmedim ki o da pek bi hoşnuttu?

Dizide potansiyel gay sahneleri çok fazla. Biraz rahatsız edici.

Şimdilik sadece çerezlik bi dizi bakalım ilerde seyirlik olacak kı?

7/10

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
S01
B06-07-08-09-10-11-12-13

Dizi ilk çıktıgı zamanlarda ilk bölümü izleyip bırakmiştim. Sıkışık dönemim diye neyse.... Diziye devam etme isteğim vardı. İlk bölümde Hannah karakterinin karamsarlığı (intihar) olayı ilgimi çekmişti. İlk 5 bölümün yorumunda dizinin gidişatıyla yaptiğim yorumun aynısı sonraki bölümler için de geçerli. Umarım 2.sezonda ileriye dönük bişeyler izleriz.

Şimdi bu Hanna için dedikleri "easy" sıfatı çuk oturmuş.
Yahu kızım ilk bölümde hiç sucun yoktu tmm, 3.bölümde de yoktu ok! Ama bacım senin başına bunlar gelirken sen neden aptallıklarına devam edersin? İlgi manyağımısın?
Dünya senin etrafında mı dönsün?

Adam dalga geçmek için buluşma saati veriyor tam 2 saat mal gibi bekliyor ve bi espiriye tav oluyor yine. Peki sonra ona uzulen Zach'e napıyor ötede bayıl diyor.

Lezbiyenle öpüşmeye sevişmeye hazır ama evin has damadı gibi ortalıkta dolaşan Clay'e gelince yine ağlamalar zırlamalar.

Arkadaşın tecavüze uğruyor gıkı çıkmıyor, yetmiyor o herifin evine partiye gidiyor. Peki kendi tecavüze ugradiğinda napıyor? Yine hiç bişey. Hani derler ya "tecavüz kaçınılmazsa zevkini çıkar" şu aptal sözü bile haklı çıkardı. Yahu Jessica bile sarhoşken karşı cıktı.

Aman Allah'ım!!! Hanna senin hayatını mahvettiler, sen kaç kişini hayatını mahvettin?

Karakterin sorunlu oldugu aslında baştan belliymiş. Anası babası bunun yüzünden taşınmışlar. Kendi aileni bile dağıtmışsın. (Şu bankaya para yatırma olayına girmek istmiyorum)

Dizide çok zorlamalar vardı. En zorlama bölümü Şeri karakterini Hanna'ya bağlamalarıydı. Neymiş tabela kırılmış çocuk o yızden ölmüş:F Yahu fırtına çıktı bişey oldu nolcak? Hee boşuna bir karakteri harcadılar. Clay de kızın hayatını mahvetmek için çok çabaladı hani.

Dizide pozitiflik olarak Tony karakteri vardı. Karakter harıkaydı. Her gay Kerimcan tarzı yada dizideki kütüphaneci gibi olmak zorunda değildi. Arkadaş gibi arkadaştı. Bence intihar etmesi gereken kişilerin başında geliyor. Malum ailesi, abileri vs.

Justin'ın hikayesi en açıklı hikayeydi bence. Keşke ölseydi de dizinin o karamsarlığını hissetydim. Hannah'ın ki malasef aptallıktı.

Ahh Bryce nasıl ezik bi karaktersen artık? Senaryoda sonlara atılmışsın, yorumlarken bile aklıma gelmedin. Kesinlikle gay çıkacak sandım ama olmadı. Nasip bu ya 2.sezonda hapishanede gay yapar diğer mahkumlar. Köle tarzı mı olur yoksa daha fantazili mi bilemicem ama layığını bulursun inş.

En hızlı bitirdiğim Netflix dizisi oldu. İzlemesi keyifli ama saç baş yolduran cinstendi. Umarım 2.sezon Bryce ve Alex üzerinden sezon açılır. Sonra iptali gör:A

7.5/10