Üretmeden Büyüyen Ülke

xemrexxx

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
132,474
Puanı
1,061
Üretmeden gelişen ülke bknz: Türkiye.

2001 yılı sonunda 184 milyar dolar olan ülke ekonomisi 2016 sonunda 711 milyar dolara olan ekonomi %380 büyümüş gözüküyor. Ülke büyürken bu büyümenin birçok alana yansımaması da dikkat çekiyor.

Örneğin,Süleyman Demirel'in ilk iktidarı (1965) zamanında hazırlanan planlar sayesinde 1970'li yılların bir kısmını, 1980 ler,90'lar ve 2000'lerin ilk yarısını en çok endüstriyel üretim yapan ülkelerden biri olarak geçiren Türkiye, bugün en çok üreten ilk 20 ülke arasına girmekte zorlanıyor.
1480604745655.jpg

Tarımda da durum farklı değil 2000'li yılların ortalarına kadar kendi kendine yetebilen 6-7 ülkeden biri olan Türkiye'nin tarımsal üretimi 2002-2017 yılları arasında %20 azaldı. Aynı dönemde sınır komşularımızdan İran %55'lik artış yakalarken; Mısır %26, Suudi Arabistan ise %100'ü aşan ürün artışı elde etti.

(üretimle ilgisi olmasa da) Gelişimin ana aktörlerinden olduğu söylenen turizmde de bir gariplik göze çarpıyor. Demirel planlarıyla 2002 yılına kadar 30 kat artış sağlanan turist sayısı ; 2002-2016 arasında 3.5 kat arttı. 2002'de turizmin ekonomi içindeki payı %5.4 iken; 2016 sonunda bu rakam %2.6 ya geriledi.

cookies

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
18,793
Puanı
1,060

BesaleT

Emekli
Reaksiyon puanı
5,679
Puanı
1,061
Üretebilsek zaten bu kadar vergide alınmaz, halkına gereken hak ettiği ücretleri de ödersin, işsizilk olmaz vs. Geçen gün ticaret odası başkanı "çengelli iğneyi bile dışarıdan getiriyoruz" diye açıklama yaptı başka söze gerek var mı...

papuleoo

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
11,301
Puanı
710
Büyümek için üretmek bir etkendir ama küçük bir etkendir. Gelişmiş ülkelerin hemen hemen hepsi ham maddeyi dışardan alıp sanayi, otomotiv, elektronik gibi daha çok teknolojinin olduğu alanlarda kullanarak gelişiyor. Ben bu konudan Türkiye'nin daha iyi bir yerde olduğunu anladım. Kuveyt, Libya, Tunus gibi kısmen geri kalan ülkeler petrollerini işletmeden sattığı için dünyanın en büyük petrol üreticileri olarak geçerler ama ekonomik büyüme sıfır. Biz bunlar gibi olmadığımız ve gelişmiş ülkelerin yaptığı şekilde büyüme gösteriyorsak bence tebrik edilmesi gerekir.

Süleyman Demirel zamanında bir madende dünya ilk beş içindeyiz demişti ve salonda alkış tufanı kopulmuştu [emoji4] diğer ülkeler 5 milyon üzeri üretim yaparken bizim sayımız sadece 5 yüz bindi. Demem o ki büyüklük değil işlev önemli. Az şeyle çok şey yapmak hem zamandan hem maliyetten hem de iş gücünden tasarruf sağlar. Umarım bu şekilde devam ederiz.

38AhmetKK

Favori Üye
Reaksiyon puanı
645
Puanı
216
Özellikle tarim verimliliginde bir dünya markasiyiz!! OECD raporlarini ters cevirdigimizde kendimizi cok üst siralarda bulabiliriz.

xemrexxx

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
132,474
Puanı
1,061
Büyümek için üretmek bir etkendir ama küçük bir etkendir. Gelişmiş ülkelerin hemen hemen hepsi ham maddeyi dışardan alıp sanayi, otomotiv, elektronik gibi daha çok teknolojinin olduğu alanlarda kullanarak gelişiyor. Ben bu konudan Türkiye'nin daha iyi bir yerde olduğunu anladım. Kuveyt, Libya, Tunus gibi kısmen geri kalan ülkeler petrollerini işletmeden sattığı için dünyanın en büyük petrol üreticileri olarak geçerler ama ekonomik büyüme sıfır. Biz bunlar gibi olmadığımız ve gelişmiş ülkelerin yaptığı şekilde büyüme gösteriyorsak bence tebrik edilmesi gerekir.

Süleyman Demirel zamanında bir madende dünya ilk beş içindeyiz demişti ve salonda alkış tufanı kopulmuştu [emoji4] diğer ülkeler 5 milyon üzeri üretim yaparken bizim sayımız sadece 5 yüz bindi. Demem o ki büyüklük değil işlev önemli. Az şeyle çok şey yapmak hem zamandan hem maliyetten hem de iş gücünden tasarruf sağlar. Umarım bu şekilde devam ederiz.
az şeyle çok şey yapmak derken sanayide hangi açığı kapadık az şeyle:)))
yukarıdaki listede almanya-abd-fransa-brezilya-kanada kendi kaynaklarıyla büyüyebilen ülkelerden yani satarak büyümemişler, sadece japonya, g.kore gibi küçük asya ülkeleri o dediğinle büyüyor :) tezin cumburlop çöpe yine:))

papuleoo

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
11,301
Puanı
710
az şeyle çok şey yapmak derken sanayide hangi açığı kapadık az şeyle:)))
yukarıdaki listede almanya-abd-fransa-brezilya-kanada kendi kaynaklarıyla büyüyebilen ülkelerden yani satarak büyümemişler, sadece japonya, g.kore gibi küçük asya ülkeleri o dediğinle büyüyor :) tezin cumburlop çöpe yine:))

Ben ortaya bir tez atmadım aksine doğruluğu ispatlanmış bir şey söyledim.

Kanada mı kendi kaynaklarıyla büyüdü veya Fransa mı? Umarım ciddi değilsindir.

xemrexxx

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
132,474
Puanı
1,061
Ben ortaya bir tez atmadım aksine doğruluğu ispatlanmış bir şey söyledim.

Kanada mı kendi kaynaklarıyla büyüdü veya Fransa mı? Umarım ciddi değilsindir.
gerekli enerji- maden vb. sahip ülkeler :)) %100 kendilerinde demiyorum elbette dışarıdan aldıkları bir kısım vardır ama %15 i geçmez toplam ihtiyaçlarının:))

papuleoo

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
11,301
Puanı
710
gerekli enerji- maden vb. sahip ülkeler :)) %100 kendilerinde demiyorum elbette dışarıdan aldıkları bir kısım vardır ama %15 i geçmez toplam ihtiyaçlarının:))
Şimdi sana kalkıp Fransa, Kanada ve gelişmiş diğer birçok ülkenin ithal ettiği ham maddeleri buraya yazardım ama sen ona da inanmayacağın için gerek duymuyorum. Neyse sen bildiğini yap.

Türkiye artık tarımdan uzak duran bir ülke. Öyle gelir getirmeyen alanlardan ziyade geliri yüksek olan Sanayi ve yan dallara yöneliyor. Eğer zaman bulursam bu konuya ilerde atarım.

xemrexxx

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
132,474
Puanı
1,061
Bu da burada kalsın

la zam zam videoları artık komik oluyor :))) o uçuk zamlar varken bile bu kadar işsizlik bu kadar az üretim yoktu ülkede :))))

milli uçak-tank vb. zaten biliyoruz hayaller hayata dönemiyor:)))

yollar desen köprü ihalesini japona ver, öteki ihaleyi özel sektöre ver 2 milyarlık işe 20 milyar dolar ödet halka:)))

imf ye verdiğimiz borçların birazını geri alalım dolar insin azıcık :D

hastane kısmı içlerinde tek doğru olmaya aday o da akp li belediyelerde :D

Polat Şaşmaz

Favori Üye
Reaksiyon puanı
33,503
Puanı
1,061
la zam zam videoları artık komik oluyor :))) o uçuk zamlar varken bile bu kadar işsizlik bu kadar az üretim yoktu ülkede :))))

milli uçak-tank vb. zaten biliyoruz hayaller hayata dönemiyor:)))

yollar desen köprü ihalesini japona ver, öteki ihaleyi özel sektöre ver 2 milyarlık işe 20 milyar dolar ödet halka:)))

imf ye verdiğimiz borçların birazını geri alalım dolar insin azıcık :D

hastane kısmı içlerinde tek doğru olmaya aday o da akp li belediyelerde :D
Yukarda ki videoyu gördün mü :D Gerçekleri biliyoruz kardeş boşuna uğraşma

xemrexxx

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
132,474
Puanı
1,061
Şimdi sana kalkıp Fransa, Kanada ve gelişmiş diğer birçok ülkenin ithal ettiği ham maddeleri buraya yazardım ama sen ona da inanmayacağın için gerek duymuyorum. Neyse sen bildiğini yap.

Türkiye artık tarımdan uzak duran bir ülke. Öyle gelir getirmeyen alanlardan ziyade geliri yüksek olan Sanayi ve yan dallara yöneliyor. Eğer zaman bulursam bu konuya ilerde atarım.
zahmet etme konuyu açmadan baktım ithal ettiği madeni ürünler toplam ithalatının %11 i fransanın :))))

dünya ekonomisinindörtte birini elinde tutan abd bile tarımdan uzak durmuyorken bizim durmamı gerçekten iyi strateji:D

Yukarda ki videoyu gördün mü :D Gerçekleri biliyoruz kardeş boşuna uğraşma
zaten videoya yorum yaptım :D

evet gerçekleri biliyoruz gerçekleri boş laflar değil rakamlar söyle:

türkiyede % 12.7 işsizlik %8 faiz %11 enflasyon %7 bütçe açığı var= kriz :D

papuleoo

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
11,301
Puanı
710
zahmet etme konuyu açmadan baktım ithal ettiği madeni ürünler toplam ithalatının %11 i fransanın :))))

dünya ekonomisinindörtte birini elinde tutan abd bile tarımdan uzak durmuyorken bizim durmamı gerçekten iyi strateji:D
Ne kadar söylesem boş. İyisimi en kısa zamanda sayısal verileri konuya attığımda sende görürsün ama bir iki gün sürebilir bu aralar referandum için bir konu hazırlıyorum ve başka bir şeye ayıracak zamanım olmuyor.

xemrexxx

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
132,474
Puanı
1,061
Ne kadar söylesem boş. İyisimi en kısa zamanda sayısal verileri konuya attığımda sende görürsün ama bir iki gün sürebilir bu aralar referandum için bir konu hazırlıyorum ve başka bir şeye ayıracak zamanım olmuyor.
kısa tut konuyu uzun tutarsan @Tolstoyevski okur sadece:)))