2018 A Star Is Born / Bir Yıldız Doğuyor - Film Yorumları

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,535
Puanı
860
Ayy hadi bismillah oscar etkinliğine başladım :Z @dreamy @Sherlock @Harunnn60 @sokak sanati @MEnes @mrt-06 @MasacRE- @DarkLegenD @Forumdash @destere @xemrexxx @Yiğitt @mesmeso61 @Maskeli Fedai sizleride bekliyoruz günde en az 1 film iyidir :Z:Z:Z

Gagadan dolayı biraz tedbirli yaklaştım ama film müzik filmi olunca beni kafadan kazandı ,bu kadar iyi bir film beklemiyordum :Z müzik temalı işleri herzaman severim oradan yakaladı beni :A High School musical serisi vardı fanlarıydım o serinin :Z @xemrexxx seninde Flashın oynadığı bir müsical dizin vardı sende bu filmi seversin :A Eliteyide ilk 2 sezon müzik dizisi oldundan izlemiş sonra drama kaçınca bırakmıştım :A

Gaga sade haliyle daha güzel göründü gözüme şimdi kadına benziyor işte :A Normal başka bir senaryo olsa sıkılabilirdim ama müzikle alakalı olunca ve Gaganın müziğe nasıl giriyor ödülleri nasıl alıyor kısaca filmin konusu işleyişi beni çekti sonu çok duygusal bitti kocası için söyledi duygusal şarkı güzeldi ama benim sevdiğim şarkı bu oldu filmde
:Z:Z:Z

Filmi bitirince High School Musical dan hemen anılarımı tazeledim :A :A :A

Puanım beni şaşırtan bu filme (8)
Hangi Oscar etkinliği?

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Aaa yine kıyas kıskanclığından burun kıvırıyorsun demeye çalısıyorum ayoll :A :A :A Gaga en iyi şarkıcı gibi çıkıyorya filmde :F

Ben beğendim filmi boş ver onu bunu. Rihanna ne alaka :F

Yükselen yıldızın böyle bağcılar Kezban halleri yerine bir deli rüzgarda ki genç melikeyi tercih ederim. Hırsıyla kazandı Melike ama bu filmde ki Ally şansa :A @xBUGRAx

MasacRE

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
Ben beğendim filmi boş ver onu bunu. Rihanna ne alaka :F

Yükselen yıldızın böyle bağcılar Kezban halleri yerine bir deli rüzgarda ki genç melikeyi tercih ederim. Hırsıyla kazandı Melike ama bu filmde ki Ally şansa :A @xBUGRAx
Aaa işte Gaga filmde en iyi kadın şarkıcı olup ödülleri süpürmüyormu :F Onun yerine Rihanna şarkıcılığı anlatılsaydı filmde ödülleri o süpürseydi severdin diye bağlamaya çalısıyorum :F :F :F Berenden dolayı Elçine şey ettiğin gibi burda da öyle şey etmişsindir beni geçtin ayoll :A :A :A @Harunnn60

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Aaa işte Gaga filmde en iyi kadın şarkıcı olup ödülleri süpürmüyormu :F Onun yerine Rihanna şarkıcılığı anlatılsaydı filmde ödülleri o süpürseydi severdin diye bağlamaya çalısıyorum :F :F :F Berenden dolayı Elçine şey ettiğin gibi burda da öyle şey etmişsindir beni geçtin ayoll :A :A :A @Harunnn60

Sen filmi yanlış anlamışsın. Gaganın kariyeri ile alakası yok filmin. Film Ally adlı bir kızın kariyerinde yükselirken onu keşfeden adamın düşüşünü anlatıyor. Daha önce 4 kere çekilmiş bir hikaye bu. Biyografi değil yani:D

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
Sen filmi yanlış anlamışsın. Gaganın kariyeri ile alakası yok filmin. Film Ally adlı bir kızın kariyerinde yükselirken onu keşfeden adamın düşüşünü anlatıyor. Daha önce 4 kere çekilmiş bir hikaye bu. Biyografi değil yani:D
Ayy dalga geçiyorum ayoll Rihanna olsaydı rolde diye Gagadan yola çıkıp :F Taş kafa anlamıyor ayoll :A :A :A

dreamy

Favori Üye
Reaksiyon puanı
11,646
Puanı
710
Ayy hadi bismillah oscar etkinliğine başladım :Z @dreamy @Sherlock @Harunnn60 @sokak sanati @MEnes @mrt-06 @MasacRE- @DarkLegenD @Forumdash @destere @xemrexxx @Yiğitt @mesmeso61 @Maskeli Fedai sizleride bekliyoruz günde en az 1 film iyidir :Z:Z:Z

Gagadan dolayı biraz tedbirli yaklaştım ama film müzik filmi olunca beni kafadan kazandı ,bu kadar iyi bir film beklemiyordum :Z müzik temalı işleri herzaman severim oradan yakaladı beni :A High School musical serisi vardı fanlarıydım o serinin :Z @xemrexxx seninde Flashın oynadığı bir müsical dizin vardı sende bu filmi seversin :A Eliteyide ilk 2 sezon müzik dizisi oldundan izlemiş sonra drama kaçınca bırakmıştım :A

Gaga sade haliyle daha güzel göründü gözüme şimdi kadına benziyor işte :A Normal başka bir senaryo olsa sıkılabilirdim ama müzikle alakalı olunca ve Gaganın müziğe nasıl giriyor ödülleri nasıl alıyor kısaca filmin konusu işleyişi beni çekti sonu çok duygusal bitti kocası için söyledi duygusal şarkı güzeldi ama benim sevdiğim şarkı bu oldu filmde
:Z:Z:Z

Filmi bitirince High School Musical dan hemen anılarımı tazeledim :A :A :A

Puanım beni şaşırtan bu filme (8)
Ben dizilere ağırlık vereceğim, filmleri sizin kadar kısa sürede izleyebilmem imkansız :(

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,275
Puanı
1,060
Web Sitesi
www.cizikdvdkasetleri.com
Palavra. Lady Gaga'yı kara-kuru, çirkin bir kadın olarak bilirdim. Bu kadın dışarıda, filmdeki haliyle gezmiyorsa, kendinden utanmalıdır bu yüzü heba ettiği için.

Oyunculukların sırıttığını düşünmüyorum. Bradley Cooper ayyaş karakteri iyi oynamış. Hikaye klişe olabilir ama oyunculuklar ve şarkılar ile izlenilir bir hâl almış.

Müzikal tür olduğu için şarkıları en başta değerlendirmek lazım, film hikayesi çoğunlukla şarkılara bağlı. 3-4 tane şarkı güzel. Bu konuda eksik bir yanı yok filmin.

Süresinin daha kısa olma ihtimali olduğunu düşünüyorum. Zaten film 2 kişi üzerinden yürüyor, 135 dakika fazlaydı. Ama bunun 'aman aman' bir sorun olduğunu da söylemiyorum. Zaten film sıkıcı değil ve akıp gidiyor.

Anlamadığım iki nokta var:

Ally, Jake ile fotoğraf çektirmek isteyen adama neden saldırdı?
Bi' de Jake'in ölümü veya başına her ne geldiyse bize neden anlatılmadı/gösterilmedi?

Once'un Falling Slowly'si ile A Star Is Born'un Shallow'u kapışabilir.

7.5/10

MasacRE

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
Bu satırları yazarken açtım filmin soundtrackını. O konuda çok güzel iş çıkarılmış. Müziğin bu kadar ön planda olduğu bir filmde kötü şarkılar olsa çekilmez bir iş olabilirdi. Shallow zaten oscara aday oldu, muhtemelen alacaktır da ödülü. I'll Never Love Again de çok iyiydi. Kullanıldığı sahneyle birlikte daha da etkileyici olmuş.

Oyunculardan Bradley Cooper çok başarılıydı. Lady Gaga için de bence Oscar adaylığı fazla kaçmış ama o da fena değildi. Zaten filmde de bir şarkıcı canlandırıldığı için çok fazla seçenek yoktur hem sesi güzel hem de iyi oyuncu olan. Daha iyi bir oyuncu olsa orada, bu sefer de sesi iyi olmayacaktı. Bu anlamda doğru tercih olmuş. Sam Elliott da onlarla birlikte Oscara aday olan diğer bir isim. O da ekran süresi diğer ikisine göre epey kısa olsa da yardımcı olarak epey iyiydi.

Filmde Ally ile Jack'in ilişkileri çok iyi giderken kötüleşme kısmı iyi verilmemiş bana göre. Birtakım şeyler veriliyor tabi burada. Jack'in alkol problemi, Ally'nin kariyerinin onu geçmesi gibi ama iyi anlatılamamış bence buralar. Bir de bunların dışında menajer var tabi. O şerefsiz menajer olmasa bir sorun olmazmış :A Zaten o ortaya çıktıktan sonra Ally'nin müzikleri de kötüye gidiyor, filmde düşüyor gittikçe. İlk kısımlar ikinci kısmından daha iyiydi yani. Filmin sonu etkileyiciydi tabi orası ayrı.

7/10

Son düzenleme:

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Her şeyiyle oldukça iyi bir filmdi. Green Book veya Roma'dansa Oscar'ı almasını tercih ederim ama alamayacak gibi.

Her şeyden önce müzikal olarak film harikaydı. Sade Shallow değil tüm şarkılar iyiydi. Lady Gaga'nın performansı iyi ama Bradley Cooper harika. Bugüne kadarki en iyi performansı, net. Şarkıcılıkta son derece yetenekli oluşu da ekstra şaşırttı.

Tam yorum: A Star Is Born

8.5/10
Şuana kadar 6 film izledim ve bence Green Book Oscar'a yakın olan en güçlü aday bu izlediğim filmler arasında. Bu filmi beğendim ama sanat açısından Bohemian Rhapsody'e göre çok zayıf kalmış. O filmi önceden izlediğim için ister istemez kıyaslama yaptım izlerken.

Filme gelince:
Bradley Cooper harika bir iş çıkarmış. Hem oynayıp hem de filmi yönetmiş. Lady Gaga'nın oyunculuğu fena değildi. Ben normalde başka bir filmde izlesem onun Lady Gaga olduğunu bilmezdim. Filmdeki şarkıların hepsini severek dinledim ve evet sondaki şarkı baya etkileyiciydi. Ödül törenindeki sahnede'de Cooper iyi oyunculuk sergilemiş.

7/10

@DarkLegenD sorunun cevabı:
Ally'nin yumruk attığı kişi ayrıldığı sevgilisiydi. Hani filmin başında tuvalette telefonda konuşup ilişkilerinin bittiğini belirtiği kişi.

Jake büyük ihtimmale intihar etti ama niçin gösterilmedi veya belirtilmedi bende anlamadım.

Palavra. Lady Gaga'yı kara-kuru, çirkin bir kadın olarak bilirdim. Bu kadın dışarıda, filmdeki haliyle gezmiyorsa, kendinden utanmalıdır bu yüzü heba ettiği için.

Oyunculukların sırıttığını düşünmüyorum. Bradley Cooper ayyaş karakteri iyi oynamış. Hikaye klişe olabilir ama oyunculuklar ve şarkılar ile izlenilir bir hâl almış.

Müzikal tür olduğu için şarkıları en başta değerlendirmek lazım, film hikayesi çoğunlukla şarkılara bağlı. 3-4 tane şarkı güzel. Bu konuda eksik bir yanı yok filmin.

Süresinin daha kısa olma ihtimali olduğunu düşünüyorum. Zaten film 2 kişi üzerinden yürüyor, 135 dakika fazlaydı. Ama bunun 'aman aman' bir sorun olduğunu da söylemiyorum. Zaten film sıkıcı değil ve akıp gidiyor.

Anlamadığım iki nokta var:

Ally, Jake ile fotoğraf çektirmek isteyen adama neden saldırdı?
Bi' de Jake'in ölümü veya başına her ne geldiyse bize neden anlatılmadı/gösterilmedi?

Once'un Falling Slowly'si ile A Star Is Born'un Shallow'u kapışabilir.

7.5/10

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Oscar maratonunu bu filmle başlatmış bulunmaktayım. Güzel filmdi ama sıkıldığım yerler de çok oldu, süresi kısa olabilirdi. Müzik dolu bir film konusu itibariyle.

Bradley Cooper'daki karizmaya hayran olmamak elde değil, adamda muhteşem star havası var. Lady Gaga şaşırttı, ben beğendim oyunculuğunu. Filmde hiç sırıtmamış bence, tam oturmuş.

Filmin sonunda Ally'nin söylediği şarkı muhteşemdi, tüylerimi diken diken etti. Güzel bir kapanış yapmışlar.
Jack'e ne oldu şimdi? İlk başlarda kaçıp gittiğini düşündüm Ally'e zarar vermemek için, ardından intihar ettiğini düşündüm. Sonu açık bitmiş. Bence intihar etti...

Konusu klasik bir konuydu, iyi işlenmişti ama üstte de dediğim gibi sıkıldığım kısımlar oldu. Süresi biraz daha kısa olabilirdi, ahım şahım bir senaryo yok sonuçta ortada. Müzikal bir filmdi, bu tarz filmler bana fazla hitap etmiyor ama beğendim filmi. Lady Gaga bana göre çok iyi iş çıkarmış, bardaki ilk performansı da etkileyiciydi. Jack de orada hayran oldu zaten. Jack'in alkol sorunu daha etkileyici anlatılabilirdi, daha yüzeysel kalmış sanki? Ben tam o kısma giremedim açıkçası. Jack'in abisi de güzel iş çıkarmış. :X

7/10

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,794
Puanı
1,061
Teknik açıdan kaliteli bir film ama Oscar'a aday olacak bir tarafı yok. Alt tarafı eli yüzü düzgün bir gişe filmi. Daha diğer filmleri izlemedim gerçi ama senenin boşluğundan yararlanmış olmalı.

Filmin öyle aman aman farklı bir konusu yok o yüzden yönetmen bunu daha farklı bir şekilde kılma imkanına sahipken klasik yoldan şaşması ciddi bir eksi. O yüzden Bradley Cooper'ın yönetmende aday olmamasına sevindim. Alakasız olacak ama Unutursam Fısılda da erkeğin kadını ünlü etmesi açısından buna benzer bir filmdi ve bir şekilde ilgi çekmeyi başarıyordu ama burada orijinal bir şey bulmak zor maalesef.

Bradley Cooper'ın oyunculuğu yönetmenliğinden daha iyi. Zaten yönetmiş, oynamış, senaryoyu ve hatta şarkıları bile yazmış. Aslında tek kişilik bir şov yapmış da diyebiliriz. Lady Gaga ise kötü değildi ama profesyonel oyuncu olmadığı için bazı yerlerde duyguyu geçirmekte yetersiz kalmış. Sesi güzel olan deneyimli bir oyuncu olsa daha etkili olabilirdi. Yine de son sahnelerde iyiydi. Sam Elliott'ın da fazla rolü yok ama göründüğü sahnelerde öne çıkmayı başarıyor.

Jack'in son sahnede intihar ettiği forumda pek anlaşılamamış galiba. Ben elindeki kemerden anladım. Adamla çok bağ kurabildiğim söylenemez ama şerefsiz menajerin lafları yüzünden kendi canına kıymasına üzüldüm.
Sonuç olarak beklediğimden daha tek düze ve yavaş tempolu bir filmdi. Yine süresi de 10-15 dakika kısa olabilirdi. Şarkılar güzeldi ama onlar da tek başına koca projeyi taşıyamamış maalesef. En İyi Film ödülünü alırsa üzülürüm.

6/10

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
Baya başarılı bir filmdi bana kalırsa.

Her şeyden önce Bradley Cooper filmi tek başına taşımış. Hem oyunculuğu ile, hem şaşırtıcı derecede iyi olan sahne performansları ve sesi ile, hem yönetmenliği ile gerçekten şov yapmış. Adam komple bir paket gibi resmen, her alanda başarılı olabileceğini bu filmle kanıtlamış.

Filmin konusuna klişe denilebilir ama işlenişi kesinlikle başarılı, tahmin ettiğimden çok daha iyi. Filmin konusundan herkes yeterince bahsetmiş tekrar tekrar aynı şeyleri yazmama gerek yok.

Sadece finali ile ilgili bir şeyler yazayım, oldukça vurucuydu çünkü.

Ally'nin menajeri ile konuşurken Jackson, "küçükken tavana vantilatör bağlayıp, ona da kemer bağlamıştım. (İntihar etmek için yapıyor) Sonra vantilatör düşmüştü ve intihar etmeyi başaramamıştım" şeklinde bir konuşma yapıyor. Daha sonra menajerinden Ally'nin ona yalan söylediğini öğreniyor ve Ally'e yaptıkları ve hatta varlığı ile zarar verdiğini orada anlıyor/kabulleniyor.

Filmin finalinde ise elinde bir kemer görüyoruz, direkt menajeri ile konuştuğu bu kısma gönderme yapılıyor orada. Sonrasında kendisini astığını net bir şekilde göstermiyorlar ama bu gayet anlaşılırdı bence. Kamera uzak plandan evi gösterdiğinde orada Jackson'ın sallandığı az çok belli oluyor zaten. Daha sonra polis ışıkları yanıp sönüyor ve sahne sonlanıyor. Dolayısı ile Jackson'ın kendini asarak intihar ettiği çok açıktı bence. Pek açık uçlu bir final olduğunu söyleyemeyiz ama kesinlikle "vurucu" bir finaldi.

En başta Bradley Cooper'ı zaten yeterince övdüm ki sonuna kadar hak ediyor bu övgüleri. "En İyi Erkek Oyuncu" ödülünü alırsa hiç şaşırmam çünkü kariyerinin en iyi oyunculuk performansı buradaki performansı olabilir. Lady Gaga'ya gelirsek müzikal alanda kendisini zaten kanıtlamış bir isim, bana kalırsa oyunculuğu da gayet iyiydi. Birkaç sahne dışında kendisinin performansından etkilendiğimi söyleyebilirim. Tabii bu performans Oscar'da "En İyi Kadın Oyuncu" dalında aday olması için yeterli mi? Orası tartışılır. Bradley Cooper ve Lady Gaga dışında dikkat çeken diğer isim ise Sam Elliott. Fazla gözükmüyor ancak gözüktüğü sahnelerde oyunculuğu ile etkilemeyi başarıyor.

Yönetmenlik açısından da Bradley Cooper çok iyi bir iş çıkartmış. Bence adaylık almayı hak ediyordu.

Kısacası A Star Is Born, Bradley Cooper'ın şov yaptığı, oyunculukların, yönetmenliğin, senaryonun ve en önemlisi müziklerin son derece başarılı olduğu bir iş olmuş bana kalırsa. Kesinlikle izlenmeli.