Yiğitt

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
9600a7cf-db12-4cea-ac0e-e17f1683ef54.jpg

Yiğitt - @TelevzyonaDair Özel!

Doğan Grubu'ndan Demirören Grubu'na satılan, satışın ardından ayrılıklarla ve projelerin kaldırılmasıyla gündeme gelen Kanal D, yeni sezonun 1.5 aylık döneminde yine hüsran yaşadı! Yeni sezon öncesine de değinirsek yaz boyu yapılan programlardan da yüzü gülmedi...

Kanal D'nin genel müdürlüğüne bilindiği üzere deneyimli isim Murat Saygı getirilmişti. Koltuğu devraldıktan sonra birçok programa imza atan Saygı, programlardan umduğunu bulamadı.

5b4c40f0ae78490ee4835674.jpg

Kaldırılan programlara bir göz atalım:
  • Yüreğin Kadar (İlk bölümden sonra kaldırılarak tarihe geçti.)
  • Ben Bilmem Eşim Bilir (Yeni yönetim bir ara denedi, kısa sürede yayından kalktı)
  • Çok Tatlı (Format haklarını satın alan kanal, sunucu değişikliğiyle de yüzü gülmedi. Yayından kaldırıldı.)
  • Çarkıfelek (Yaz boyu kanalı sırtlayan yapım şimdilik rafa kalktı, 2019 yazında yeniden yayınlanabilir.)
  • Şöhret Kafası (Eser Yenenler'in sunumuyla yayına çıkan programın ekran yolculuğu kısa sürdü.)
  • Anadolu Lezzetleri (Sahrap Soysal'ın sunumuyla yayınlanan program Ağustos ayında ekranlara veda etti.)
  • Günaydın Türkiye (Murat Güloğlu'nun sunumuyla hafta içi her sabah haberleri ekranlara getiren program sezon sonunda izleyiciye veda etti.)
  • Popstar 2018 (Eski yönetim başlatmış olsa da beklenen tarihten önce bitirildi.)
Görüldüğü üzere birçok programın fişi kesildi. Şu an yayında olan fakat bekleneni veremeyen, kısa süre içinde bitirileceği konuşulan programlara da kısaca göz atalım:
  • Hayat Sağlıklı Güzel (Burcu Esmersoy'un sunumuyla yayınlanan program geçen hafta akıştan çıkarılmıştı. Reytinglerde ilk 100'e giremeyen yapımın ömrünün kısa süreceği aşikar.)
  • 4 Kadın Zamanı (Reytinglerde çok gerilerde kalan yapımın da bitirileceği konuşuluyor, hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde Seda Akgül ile programın yolları da ayrılmıştı.)
  • Yaşın Kaç (Bir türlü istenilen oranları alamayan yapım için kanal ısrar etmeye devam ediyor, bakalım ekran yolculuğu ne zaman sonlanacak?)
Kanalın gündüz kuşağında yüzü, eski yönetimin başlattığı 'Gelinim Mutfakta' ile gülüyor. Yeni yönetimin başlattığı 'Yeni Bir Ben' programı da ortalama sonuçlarıyla günü kurtarıyor diyebiliriz. Kısaca 'Programlar'a göz atarsak kocaman bir hüsran yaşanmışa benziyor!

59cb5a0cd3806c0d58d37068.jpg

Şimdi de yeni yönetimin kaldırdığı dizilere kısaca göz atalım...
  • Siyah Beyaz Aşk (Geçen sezon boyunca kanalın 'pazartesi' akşamlarının kurtarıcısı olan dizinin reytingleri sezon sonuna doğru düşüşe geçmişti. Yine de gün değişikliğiyle veya yeni sezona yeni hikaye ve yeni transferlerle devam edebilirdi. Dizinin sosyal medya başarısı da ortada.)
  • İnsanlık Suçu (Cumartesi akşamları kanalı sırtlıyor diyebileceğimiz dizi ani kararla final yaptı. Halbuki yaz boyu devam edip yeni sezona güçlü de girebilirdi.)
  • Mehmed: Bir Cihan Fatihi (Eski yönetimin ani kararla başlattığı dizi maliyeti karşılayamadığı için kısa sürede bitirildi. Yeni yönetime burada laf yok, kanal ve yapım yeterince zarar etti.)
Yeni yönetim yazı program ve filmlerle geçirdi. Yeni yönetimin başlattığı ilk dizi 'Koca Koca Yalanlar' iyi bir başlangıç yapsa da sezonun başlamasıyla reytinglerde büyük düşüş yaşadı. Gün değiştiren yapımın ömrünün pek uzun olmayacağı görülüyor.
  • Bir Umut Yeter (Büyük umutlarla başlayan dizi, ikinci bölümüyle gün değiştirdi. Yeni gününde de istenilen oranları alamayan yapım için 6. bölümüyle final kararı alındı.)
  • Bir Litre Gözyaşı (İlk bölüm reytingleriyle pek istenileni veremese de sezon boyunca kanalın pazar akşamlarını kurtarabilir bence. Kanalın, dizinin arkasında durması şart gibi duruyor.)
  • Arka Sokaklar & Çocuklar Duymasın (Yılların dizileri, kanalı sırtlayıcı görevi üstleniyor. Kanalın en çok izlenen iki dizisi. Eski yönetimden kalan bu iki dizinin sezonu 'rahat' çıkaracağını söyleyebiliriz.
9795645-728xauto.jpg

Kanalın elinde ise şu an 'İkizler' ve 'Muhteşem İkili' dizileri hazır bekliyor. İki yapıma da çok güvenen yönetimin bu iki diziden de umduğunu bulamaması (umarım bulur/bulacaktır) tehlike çanlarının çalmasına sebep olacaktır.

Kanal D'nin yeni sezonunu pek de iddialı bulamadık. Sanıyorum ki kanalın bu hali yönetimi de şok etmiştir. Ha bu arada, Kanal D'nin yeni sezon tanıtımı yapmaması da beni çok üzdü. Her sezon heyecanla beklediğim kanalın yeni sezon tanıtımını bu yıl görememek... Eski yönetim büyük titizlilikle hazırlanırdı ve büyük emek verirdi. Yeni yönetimin 'maliyeti kısmak' deyimi izleyiciyi kanaldan uzaklaştırıyor, bu bile çok üzücü...

Eski Kanal D'yi D'li gibi özledik... Bu efsane tanıtımı buraya bırakarak kanala bol şans diliyorum. Umuyorum yeni işlerinden yüzü güler, umarım yeni işleriyle izleyiciyi ekranlara çekebilir. Kanalın durumunu Fav10 üyeleriyle yorumlamaya ve tartışmaya devam edeceğiz. Takipte kalın!

YASAL UYARI:
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapan Fav10.net'te yayınlanan içerikler, kaynak göstermek veya ilgili sayfaya link vermek koşuluyla yayınlanabilir.

Aksi durumlarda art niyetli kişi ve/veya kuruluşlar ile ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

serhatt

Moderatör
Reaksiyon puanı
62,563
Puanı
1,060
Muhteşem bir yazı olmuş yine eline sağlık @Yiğitt :)

Ben açıkçası Murat Saygı'dan çok umutluydum,eski Kanal D2yi geri getirir diye bekliyorum ama yanılmışım.Tek yaptığı şey pat diye yeni programlar yapıp birkaç bölüm sonra yayından kaldırmak oldu.

Bu gidişle ya kanal batar ya da Murat Saygı işten çıkarılır.

Angelica

Favori Üye
Ayın En Favori Üyesi
Reaksiyon puanı
56,847
Puanı
1,060
Şimdi ne desem bilemiyorum Kanal D yazdan başlarsam Yüreğin kadar programını başlatmıyacaktı izlenmeyeceği o kadar belli bir işti ki öte yandan İnsanlık Suçu iyi gidiyordu
bitirmeyecekti arkasında duracaktı ratingler iyiydi dizinin bu yüzden kanal seyirci kaçırıyor güvensizlik oluyor Gelinim mutfakta yı ben izliyorum ama
kavgalar sıkıyor gelinlerden Başak çok kavgacı insan bir yerde sıkılıyor Bir Litre gözyaşı konu olarak güzel ama biraz ağır gidiyor buda seyirciyi sıkıyor sanırım Bir Umut Yeter e üzüldüm izlediğim bir işti o ben beğenmiştim onu yeni dizilere bakarsam Muhteşem ikili ve İkizler bence izlenecek bir iş eğer Kanal işlerinin arkasında durursa başarılı olur bence

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,794
Puanı
1,061
@xBUGRAx'in Turkuvaz Medya Grubu'na rahmet okutan haberlerinden sonra senin fanı olmana rağmen Top'u gömmen hoşuma gitti. Eline sağlık. :A @Yiğitt

Yiğitt

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061

Yiğitt

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Muhteşem bir yazı olmuş yine eline sağlık @Yiğitt :)

Ben açıkçası Murat Saygı'dan çok umutluydum,eski Kanal D2yi geri getirir diye bekliyorum ama yanılmışım.Tek yaptığı şey pat diye yeni programlar yapıp birkaç bölüm sonra yayından kaldırmak oldu.

Bu gidişle ya kanal batar ya da Murat Saygı işten çıkarılır.
Ben de Murat Saygı'dan umutluydum ama bekleneni veremedi. Hayal kırıklığı oldu. Bu devirde iddiasız işler ses getirmiyor, biraz paraya kıyacak. Çukur gibi, Kadın gibi işler yapması lazım. Çok masraflı işler de değiller. :X

Teşekkürler Serhat'ım. :bhr:

luisalonso

Favori Üye
Reaksiyon puanı
8
Puanı
30
Bir sezon hatırlıyorum 2010/2011 dönemi olması lazım. Kanal d haftanın her günü 15/16 reytingle zirvedeydi. Ki bazı diziler 20/22 reytinglere de çıkıyordu. Aşkı memnu, yaprak dökümü, öbgz, hanımın çiftliği. En düşük 16 reyting alıyordu. Şimdi bırak 4'ünü, 1 tane 16 reytinglik dizi bulmak imkansız gibi bir şey. Aynı sezon içinde yapmıştı bunu kanal d/irfan şahin. Bir daha türk tv tarihi öyle bir sezon yaşayamaz. O kadar uzak, o kadar imkansız. O kanal d'nin bugün bu durumda olması fazlasıyla üzücü. Bir şeyi merak ediyorum sadece, TNS değil, AGB ölçseydi yine reytingleri, durum bundan ne kadar farklı olurdu...

Klaus

Favori Üye
Reaksiyon puanı
513
Puanı
135
Kanal d daha eskisi gibi olmaz geçmiş olsun

Gizmen

Favori Üye
Reaksiyon puanı
2,857
Puanı
360
Yaşım kaç programını bitirmez kanald 40 dakiklık bölüm ile 1 reytingi geçti bu hafta. Daha fazla devam ettireceklerdir

YıldırıM

Favori Üye
Reaksiyon puanı
7,843
Puanı
711
Yiğit bile bu kadar gömdüyse artık. :A
Ikizlerde Ataberk olsaydı rahat 6 alırdı. Neyse.

batuhankaralar

Favori Üye
Reaksiyon puanı
16,580
Puanı
1,061
Şuan tutsa tutsa bir tek Muhteşem İkili tutar, o da gününe bağlı. Çare Ay Yapım :A :A