Azeri

Araf

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
İlber Ortaylı'nın ifadesiyle "Stalin hıyarının" uydurduğu bir şeydir. "Azeri" diye bir ifade yoktur. "Azerbaycanlı" ya da "Azerbaycan Türkü" ifadesi vardır.

S.G.A.T.

Favori Üye
Reaksiyon puanı
8,352
Puanı
1,061
Azeri sözcüğü Zerdüştlük döneminden kalmadır. Ateşe tapan manasında Farsça bir sözcüktür. Azeriler, İran'da yaşamış olan ateşe tapan bir Fars kavminin adıdır.
Bu sözcük bir dönem unutulmuş ve sonradan Rus ve Fars imparatorluklarının Orta Asiya ve Azerbaycan'da "türklüğü unutturma" siyaseti için yeniden kullanılmaya başlanılan sözcüklerden birisi olmuştur.
Meraklıları için bu siyaset Kazakistan ve kısmen Türkmenistan, Özbekistan'da başarılı olmuştur. Kazakistan'da şu anda kendi dilleri Kazakçayı bilen var az insan var.

Araf

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Azerbaycan Türkleri'nin benliğini kaybetmelerini sağlamak için önce Latin alfabesine geçirildi. Daha sonra Türkiye latin alfabesine geçince bu kez Kiril alfabesine geçildi. Alfabede kiril alfabesinin etkisi görülür. Azerbaycan Türklerine yapılanlarla birlikte kültürel yozlaşma sağlanması ve diğer Türkiye ile bağlantısı koparılması amaçlanmıştır.

Türkiye, ABD ile yakınlaşırken; Azerbaycan, Rusya ile yakınlaşmıştır ve kültürel olarak da etkilenmişlerdir. Türkiye'de İngilizce kelimeler fazlaca sözcükler arasında girmişken, Azerbaycan Türkçesi'nde de Rusça sözcükler kullanılmıştır.

Şu bir gerçektir; ABD ile Rusya'nın uyguladığı politikalar, Türk devletlerini yoğun bir şekilde etkilemiştir. Yine bir gerçektir; uygulanan bu politikalar, Türk devletlerinin bağlarını kopartamayacaktır.

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,896
Puanı
1,060
İlber Ortaylı'nın ifadesiyle "Stalin hıyarının" uydurduğu bir şeydir. "Azeri" diye bir ifade yoktur. "Azerbaycanlı" ya da "Azerbaycan Türkü" ifadesi vardır.
Azerbaycanlı bir arkadaşım Azeri denilmiyor dedikkten sonra benimde kullanmadığım bir kelimedir :)

Başka bir söyleme deyineceğim:
İsveç'te siyahi vatandaşlara zenci demiyoruz ama Türkiye'de kullanılıyor. Bizim burda zenci demek hakaret olarak ve rasistlik olarak görülür :)

Araf

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Azerbaycanlı bir arkadaşım Azeri denilmiyor dedikkten sonra benimde kullanmadığım bir kelimedir :)

İsveç'te siyahi vatandaşlara zenci demiyoruz ama Türkiye'de kullanılıyor. Bizim burda zenci demek hakaret olarak ve rasistlik olarak görülür :)
Yanılıyorsun, burada da hakaret olarak algılanıyor. Irkçılık manasında dersen, hakaret.

Şakasına diyorsan, "zenci gibi yanmışsın oğlum" falan tarzı bir cümle mesela şaka. "Hey, zenci baksana buraya!" tarzı bir cümle mesela hakaret.

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,896
Puanı
1,060
Yanılıyorsun, burada da hakaret olarak algılanıyor. Irkçılık manasında dersen, hakaret.

Şakasına diyorsan, "zenci gibi yanmışsın oğlum" falan tarzı bir cümle mesela şaka. "Hey, zenci baksana buraya!" tarzı bir cümle mesela hakaret.
Yok benim dediğim şöyle:
Benle sen sohbet ediyoruz ve sen diyorsunki "bizim yan binaya zenci bir aile taşındı" sen bu kelimeyi onlar duymadan kullansan bile hakaret olarak sayılır bizde.

Ben gerek forum gerekse televizyonda çok duyuyorum siyahi birinden söz ederken zenci kelimesi kullanıldığını

Araf

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Yok benim dediğim şöyle:
Benle sen sohbet ediyoruz ve sen diyorsunki "bizim yan binaya zenci bir aile taşındı" sen bu kelimeyi onlar duymadan kullansan bile hakaret olarak sayılır bizde.

Ben gerek forum gerekse televizyonda çok duyuyorum siyahi birinden söz ederken zenci kelimesi kullanıldığını
Ben o ifadeyi kullanmayı sevmem, hakaret sayarım. "Siyahi" demek daha iyi. :)

İsveç diyorsun, yarısı zaten beyaz. İskandinav ülkesi sonuçta bir de. Soğuktan siyahi bile buz keser. Gerçi bir Norveç kadar yoktur, sen daha iyi bilirsin gerçi de. :D

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,896
Puanı
1,060

@S.G.A.T. bu konuda devam edebiliriz :D @Tolstoyevski
"Zenci" yerine "siyahi" kullanılması çok mu mantıklı. :A Direkt rengin isminin kullanılması ırkçılık olarak görünmüyor. Hoş "zenci" de siyah demek. :D @Tolstoyevski bu konuyu anlatır bence. :D
bu konuyu başka bir yerde tartışmıştım. Oraya etiketlerim şimdi.
Eğer birini tarif edeceksen 'zenci biriydi' demek yerine 'siyahi biriydi' demek daha uygun :)