Türkçe Düşünüp İngilizce Yazmak

yatutarsa

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,224
Puanı
1,060
Bir İngiltere kraliyet ailesi mensubu okusa anlayamayacağı cümleler çıkarır ortaya. Özellikle Türkçedeki bazı deyimleri/kalıpları olduğu gibi çevirmek, Türkçesini bilen bizlere bir sorun teşkil etmezken diğerleri için anlamsız cümleler çıkarıyor ortaya. Bir-iki örnek verelim:
This will not be good from your angle
"From your angle" yani "senin açından". Bizim için gayet anlamlı bir cümle çıktı ortaya: "Senin açından iyi olmayacak" ama İngilizcede böyle bir kullanım olmadığından ecnebilere anlamsız gelecektir. Meramımızı "This will not be good for you" ile anlatabiliriz.

People who sit outside Turkey...
"To sit" yani "oturmak", "Türkiye dışında oturan insanlar..." yurt dışında oturan insanlardan bahsediyoruz ancak bizim Türkçede kullandığımız oturmak hem bir sandalyede oturmak hem de bir yerde yaşamak anlamında kullanılırken bunu bilmeyen bir yabancı en iyi ihtimalle yurt dışında bir sandalyede fiziksel olarak oturan insanları anlayacaktır. "People who live outside Turkey..." daha doğru olacaktır.

XanTier

Emekli
Reaksiyon puanı
8,234
Puanı
1,061
Aşması zor durumdur, iyi bilen bile zaman zaman bu yanılgılara düşebilir.

Yanlış ama bence pek de sıkıntılı değil @yatutarsa :A

yatutarsa

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,224
Puanı
1,060
Aşması zor durumdur, iyi bilen bile zaman zaman bu yanılgılara düşebilir.

Yanlış ama bence pek de sıkıntılı değil @yatutarsa :A
Bence sıkıntı, sevmem ben böyle şeyleri :D

En güzelini konuya eklemedim. Geçen sene bir sınavda sabun ve deterjan karşılaştırması yapılırken compared to yerine according to yazmışlardı;(

yatutarsa

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,224
Puanı
1,060
According to doğru ama :A:A
Ahmet, Mehmet'e göre daha yakışıklı diyeceksek Ahmet is more handsome according to Mehmet diyebilir miyiz yani? :D Ben birkaç kişiye sormuştum, yanlış olmuş dediler.
According to means ‘as reported by’ or ‘as stated by’ and refers to an opinion which is not the speaker’s opinion. According to usually occurs in front position. It is commonly followed by a noun phrase and sometimes by a clause

Son düzenleme:

XanTier

Emekli
Reaksiyon puanı
8,234
Puanı
1,061
Ahmet, Mehmet'e göre daha yakışıklı diyeceksek Ahmet is more handsome according to Mehmet diyebilir miyiz yani? :D Beni birkaç kişiye sormuştum, yanlış olmuş dediler.
According to means ‘as reported by’ or ‘as stated by’ and refers to an opinion which is not the speaker’s opinion. According to usually occurs in front position. It is commonly followed by a noun phrase and sometimes by a clause
Cümleye göre değişir tabii, ben başka cümlelerde düşünmüştüm. :D

XanTier

Emekli
Reaksiyon puanı
8,234
Puanı
1,061
Ahmet, Mehmet'e göre daha yakışıklı diyeceksek Ahmet is more handsome according to Mehmet diyebilir miyiz yani? :D Ben birkaç kişiye sormuştum, yanlış olmuş dediler.
Beni de şüpheye düşürdün, gidip baktım gerçekten var karşılaştırma anlamı :D
http://tureng.com/tr/turkce-ingilizce/according to

kerim yavuz

Favori Üye
Reaksiyon puanı
179
Puanı
144
“Senin açından hiç iyi olmayacak” manasında, “Bunun bedelini ödeyeceksin.” yani “You will pay for it.” de denebilir.

BesaleT

Emekli
Reaksiyon puanı
5,673
Puanı
1,061
Ana dilimiz Türkçe olduğu için kaçınılmaz bir şey bence. Haa ingilizceyi iyi biliyorsan bu hataları yapma olasılığını düşürürsün belki ama bilmediğin bir konu vs. üzerinde konuşurken yine bu hataya kapılabilirsin.

kerem

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,595
Puanı
1,060
Almancada da sık sık karşılaştığım dilde aşılması en büyük zorluklardan biri.. Sürekli takılmak sıkıyor artık .