Dizilerde Neden Kimse Namaz Kılmıyor?

darksaal

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
3,579
Puanı
910
[h=2]Dizilerimizde namaz kılan bir aile neden göremiyoruz?[/h]
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]Bugün yazarı Bilal Özcan dizilerde namaz kılan bir ailenin neden olmadığını sordu:

Dizilerde neden kimse namaz kılmıyor?

Bir okurun, "Bir dizide subliminal mesaj veriliyor" iddiasını yazdım, ortalık ayağa kalktı...

Dün yapımcı Birol Güven'in yanıtını yayınladım.

"Kimse öküz altında buzağı aramasın" dedi.

Ancak, yaptıkları işin eleştiriye açık olduğunu da vurgulayıp, "Dikkate alırız" diyerek bitirdi.

Van'da matematik öğretmeni olan 25 yaşındaki okurum Cihan Ersoy, dün yolladığı yeni bir mesajla Birol Güven'in yanıtına memnun olduğunu ifade etti:

Ersoy kısaca şunları söylüyor:

"Cevabının en çok hoşuma giden kısmı, dikkate alacağını bildirmesi oldu. Sayın Birol Bey'in niyetini okuma çabasında değilim. Böyle bir şey ispat da edilemez zaten... Ben de tüm samimiyetimle amacımın bağcıyı dövmek olmadığını, üzüm yemek olduğunu söylemek istiyorum."

Bu sorunun yanıtını merak ediyorum

Benim asıl bugün yazmak istediğim bir başka konu var...

Ve bana göre bu her şeyden çok daha önemli...

Şunu sormak ve yapımcılardan, senaristlerden, yönetmenlerden yanıtını almak istiyorum.

Dizilerde neden namaz kılan insan göremiyoruz?

Yılda 100'e yakın dizi çekiliyor, her kanalda 3-4 dizi yayınlanıyor, ancak hiç birinde 'namaz'a duran insan yok.

Dizilerimizde namaz kılan bir aile neden göremiyoruz?

Bırakın, başrol oyuncusunun namaz kılmasını, yaşlı başlı oyuncuların diyaloglarında dahi ibadetle ilgili bir cümle duymak imkânsız.

Kanuni Sultan Süleyman halife değil mi?

Örneğin dizilerin hiçbirinde, "Namazdan sonra buluşuruz" ya da "Camiye gidip öğlen namazını kılayım, sonra onu arayacağım" gibi bir diyalog aramayın, bulamazsınız...

Mesela 'Muhteşem Yüzyıl' dizisi yayınlanıyor değil mi?

Çok şükür, Osmanlı padişahları Allah sevgisi ve Allah korkusu ile yetişmiş ve İslamiyet'i yaymayı kendilerine vazife bilmişlerdir.

Ancak, nedense ha bire haremin içinden geçerken gördüğümüz Kanuni Sultan Süleyman'ı, bir kez bile seccade üzerinde göremedik!

Bizim yapımcılar, dizilerde oyuncularını camiden uzak tutarken, yabancı dizilere bir bakın.

Dizinin kahramanları her pazar ailece kiliseye giderler...

Başrol oyuncuları kilisede mum diker, bazen de papaza günah çıkartırlar.

Bu konuya devam edeceğim.
[/FONT]

[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]Bilal Özcan / Bugün
[/FONT]

• Beğendim
Reactions: AhmetBayram

beyazsoy

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,168
Puanı
1,059
Dizi izlemeden yorum yapiyor. gazetenin yonetimine sirin gozukecek milletin orasini burasini haber yapan magazinci guya :)))))
Muhtesem yuzyilda gecen sene sulumana namazda suokast duzenledi yazarin haberi yok :))))))))) ama senarist harem kadar namaz sahneletinde gostermeli ama haremden yana suluman daha sansli :)))))

ferihanin babasi namaz kiliyor.. atv nin dizilerinde bol bol cami cami hocasi gosterilir. cocuklar duymasinda mevlit cekimleri vardir. hayat devam ediyorda hersey var klise bilem var :))))) trt dizisinde sakarya firatta bol bol camili namazli sahneler var. umutsuz ev kadinlarinin tanitiminda kadinlar turbeye giderdi. bizim yengr dizisinde ramazanda camiili iftarli sahneler vardi. aklimda kalanlar bunlar

ayrica yazar bilmeli ki namazin camide toplu olarak kilinmasi daha sevaptir ondan genelde namazi camide kilaraken gosterilir dizilerde :))))

• Beğendim

endgame

Favori Üye
Reaksiyon puanı
14
Puanı
259
Çoğu dizide yer yer gösteriliyor bu sahneler ama bence hiç gösterilmese de dert değil. :)

• Beğendim

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Dizi izlemeden yorum yapiyor. gazetenin yonetimine sirin gozukecek milletin orasini burasini haber yapan magazinci guya :)))))
Muhtesem yuzyilda gecen sene sulumana namazda suokast duzenledi yazarin haberi yok :))))))))) ama senarist harem kadar namaz sahneletinde gostermeli ama haremden yana suluman daha sansli :)))))

ferihanin babasi namaz kiliyor.. atv nin dizilerinde bol bol cami cami hocasi gosterilir. cocuklar duymasinda mevlit cekimleri vardir. hayat devam ediyorda hersey var klise bilem var :))))) trt dizisinde sakarya firatta bol bol camili namazli sahneler var. umutsuz ev kadinlarinin tanitiminda kadinlar turbeye giderdi. bizim yengr dizisinde ramazanda camiili iftarli sahneler vardi. aklimda kalanlar bunlar

ayrica yazar bilmeli ki namazin camide toplu olarak kilinmasi daha sevaptir ondan genelde namazi camide kilaraken gosterilir dizilerde :))))

dediklerine katılıyorum tüm dizilerde namaz sahneleri var özellikle hayat devam ediyorda dedeyle oğul iki bölümden birinde namaz kılarken görülüyor diğer filmlerdede durum aynı bu yorumu yapanda iki niyet vardır : ya bilmeden laf olsun diye sıkmıştır yada hükümete yaranma gayretiyle yazılmış yalakalıkla özdeş bir yazıdır..

yazan kişi bol bol stv izlesin o zaman :D

git bunu yazan kişi namaz kılmayı bile bilmiyordur stv yide ömründe açmamıştır sadece sallıyor bilal vatandaş:)) zaten bulunduğu gazetede türkiyenin en dandik gazetelerinden biri..

Moderatörün son düzenlenenleri:
  • Beğendim

S.G.A.T.

Favori Üye
Reaksiyon puanı
8,361
Puanı
1,061

aynen

• Beğendim

beyazsoy

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,168
Puanı
1,059
dediklerine katılıyorum tüm dizilerde namaz sahneleri var özellikle hayat devam ediyorda dedeyle oğul iki bölümden birinde namaz kılarken görülüyor diğer filmlerdede durum aynı bu yorumu yapanda iki niyet vardır : ya bilmeden laf olsun diye sıkmıştır yada hükümete yaranma gayretiyle yazılmış yalakalıkla özdeş bir yazıdır..

hukumet yaranmak icin degil. hukumet ne yapsin bu adami. :)))) patrona sirin gozukmek amac. malum patron hafiften muhafazakar :))))))

adamin gecmisini bilmesek kanacagiz adama . birak namazi niyazi milletin dedikodusunu yapmasin yeter :))))))

katılıyorum :) ayrıca dizilere dini katmanın ne anlamı var ki türkiye de herkes namaz mı kılıyor ?

Dizilere din katilabilir ama olmasi gerektigi kadar. simdi sen aski memnuda bihterin namaz kildigini dusenebiliyormusun :))))))

stv dizilerinde dini katiyor ama ben hem namaz kilip hem kotu sey yapanina stv dizilerinde raslamadim. hep namaz kilanlar iyilik timsali. :)))))) .

Moderatörün son düzenlenenleri:
  • Beğendim

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
hukumet yaranmak icin degil. hukumet ne yapsin bu adami. :)))) patrona sirin gozukmek amac. malum patron hafiften muhafazakar :))))))

adamin gecmisini bilmesek kanacagiz adama . birak namazi niyazi milletin dedikodusunu yapmasin yeter :))))))

aynı kapıya çıkmıyormu patrona yaranacak patronda hükümete yaranacakki işleri yürüsün bu işler böyle gidiyor emir komuta zinciri var:)

eğer gazete patronlarının hükümetin emriyle gazetecileri işten attığı bir dönem yaşıyorsak bunları normal karşılamalıyız..

• Beğendim

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Dini sahnelerde yer almakta, Ömer Baba'nın Camide geçirdiği anlar yayınlanıyor. Polat Alemdar arada sırada Camiye gidiyor. Yani anlayacağınız eleştirirken biraz dikkat edilmeli.

• Beğendim

takas

Favori Üye
Reaksiyon puanı
51,208
Puanı
1,059
kurtlar vadisinde onlarca kez namaz sahneleri vardır bu yazıyı kim yazmışsa çok enteresan ömer baba yı kaç kez camide göstermişlerdir aynı şekil polatta kaç kez namaz kılarken göstermişlerdir.

• Beğendim