Gülse Birsel’den CHP’ye Eleştiri: “Sen hayırdır ya?”

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,794
Puanı
1,061
A083C164-AEC5-47A3-A11B-B62BBE3B0AEF.jpeg

24 Haziran seçimleri sırasında sergilediği tutumla eleştiri oklarının hedefi haline gelen CHP’ye bir eleştiri de Gülse Birsel’den geldi.

Birsel, bugün Hürriyet’te yayınlanan yazısını önce seçim akşamı silahlarla kutlama yapan AKP taraftarlarını, ardından gece boyunca sandıklara sahip çıkma çağrıları yaptıktan sonra sonuçları kabullendiğini açıklayan CHP’ye ayırdı. İşte o yazı:
İNSANIN oy verdiği parti veya lider seçimi kazandığında...

Davul-zurna çalabilir. “Hoş”tur.

Arabayla tur atıp pencereden bayrak sallayarak liderinin ismini haykırabilir. “Mantıklı”dır.

Halaya durup kutlayabilir. “Ne güzel”dir.

Ama havaya, sağa sola ateş açamaz! Suçtur!

Ne yazık ki bunu da gördük.

Pazar gecesi İstanbul’un özellikle Boğaz semtlerinde pek çok kişi seçim sonucunu havaya ateş açarak “kutladı”! Ve her yeri bina, insan, kalabalık, çoluk çocuk olan bir şehirde, bir felaketin ucundan döndük.

Birkaç sorum var.

Bu magandalar kim, ne cesaretle şehrin ortasında havaya ateş açıyorlar?

Bu kadar çok silah nereden bulundu ve nasıl ellerine geçti?

Bu silahlar ruhsatlı mı, bu adamların silah taşıma izni var mı?

Bu tehlikeli suçu işleyen acaba bir kişi göz altına filan alındı mı?

Ve en önemlisi, bütün bu sorular niye herhangi bir güvenlik görevlisinin aklına gelmedi de ben soruyorum?!

Bazı soruların cevaplarını aldım gerçi. Mesela o gece sadece İstanbul silah sesleriyle inlememiş. Misal, ateş açanlardan biri Sakaryaspor’un bir oyuncusu. Sadece Sakarya’da havaya ateş açmakla kalmamış, bu görüntüleri sosyal medya hesabından “Adettendir” yazarak da paylaşmış! Şanlıurfa’da da bayağı bir kurşun atılmış, fotoğraf ve video çok. Rize’den de benzer manzaralar var.

Yetkililer beni bir aydınlatabilir mi? O gece gözaltına alınan, hakkında işlem yapılan, bu son derece tehlikeli hareket için ceza alan var mı?

Bir de hepimize soru: Düğün olsun, şampiyonluk olsun, seçim kutlaması olsun, silah atma manyaklığını tamamen bırakıp davul-zurna güzelliğine hangi asırda geçmeyi düşünüyoruz?

SEÇİM günü CHP yetkilileri defalarca kameralar önünde basın toplantısına çıkıp “Bunlar gerçek sonuçlar değil, AA manipülasyon yapıyor, bizdeki sonuçlar çok farklı, daha YSK’da bile bu kadar sandık sonucu yok! Seçim alanlarını terk etmeyin, bir şey dönüyor, inanmayın” diye ilgi çekici açıklamalar yaptılar.

Bu esnada TV’de anket şirketi sahipleri ve hatta sosyal medyada bazı müşahitler “AA gazetecilik yapar, sonuçları küçük bir sapmayla ama daha hızlı açıklar, YSK daha yavaş ve sıkı kontrolle gider, itirazları değerlendirir, onun için yavaş davranır, aradaki fark bundan” dedi.

Biz kime, neye inanacağımızı bilemeden öyle baktık.

CHP yetkilileri akşamın geç bir saatine kadar ısrarla “Sakın inanmayın, YSK sonuçları böyle değil, iş 2. tura kaldı” deyip duruyordu.

Sonra aniden bir şey oldu.

Aynı CHP ekibi kameraların karşısına mahcup bir ifadeyle çıkıp “Evet sonuçlar bu şekilde, ama işte ufak tefek hatalar varsa peşini bırakmayacağız, yalnız sonuçları lütfen suhuletle karşılayalım” açıklaması yaptı.

Pardon? Ney?

Arkadaş, sen ülkeyi yönetmeye talipsin. Hangi kurum, sonucu ne zaman, ne şekilde, hangi yöntemle açıklıyor bilmiyor musun? Bütün gün niye yaygara yaptın?

Şakaysa kötü, ciddiyse daha kötü.

Kısa dönemli umut vermek, müşahitleri diri tutmak için yaptıysan berbat fikir, bilgisizlikten yaptıysan dev rezillik. Yahu sen parti olarak, ülkenin (istatistiklere göre) en yüksek eğitimli, en şehirli seçmenine sahipsin. Bu milyonlara layık gördüğün performans bu mu? Veriler hangi sırayla, ne hızla, hangi kurumda nasıl giriliyor bilmiyor musun? Lütfen bilsene bir zahmet! Hayır çünkü işin bu zaten! Doktor, müzisyen filan değil, siyasetçisin!

Kusura bakma sevgili CHP. Kızgınım! Demokratik ve tahammüllü bir parti olduğunuza hâlâ inancım tam olduğundan, açık konuşacağım: Bence sokakta çok konuşulduğu üzre, yüzde 30’un üstünde oy alan Muharrem İnce’yi parti başkanlığına getirmeyi ciddi düşünün, evet, ama ekibinizi kendine getirmeyi daha da ciddi düşünün!

Affedin de ben bir sabah çıkıp “Bu reytingler manipülasyon, biz aslında dün gece 17 reyting aldık, bekleyin” deyip akşamüzeri “Evet dün gece listede yazdığı gibi 7 reyting almışız ama belki 7.001’dir, araştıracağız, listede ikinci olmamızı suhuletle karşılayın” desem, bir daha utançtan oyuncu odasına giremem!

Ki sonuçta nedir ki, komedi yapıyoruz, ülkeyi yönetme derdinde değiliz...

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Gülse Hanım bu mevzu sizin basit senaryolarınızla alakalı değil, bildiğiniz şeylere karışsanız keşke. Ağzı olan konuşuyor...

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,794
Puanı
1,061

denizz19

Emekli
Reaksiyon puanı
63,555
Puanı
1,061
Sonuna kadar okudum ve harfiyen hak veriyorum. Kutlamalar yapılabilir ama silah atışlarına ben de karşıyım. CHP'nin de sağ gösterip sol vurma hareketleri vasattı.

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,794
Puanı
1,061

kerem

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,595
Puanı
1,060
Yazdığı herşeye hak veriyorum, güzel düşünmüş, güzel söylemiş ve güzel laf sokmuş da aynı performansı iktidar için sergilese hiç fena olmaz. Gariban muhalefeti eleştir ama yerin dibine sokupda milletten soğutmak da yanlış bir hareket. Keşke aynısını iktidar için söyleyebilseydi. :X

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Yandaş olmadığını biliyoruz zaten, muhalif görüşlüler hani muhalefeti vurur ya sürekli. İktidara bir şey diyebilir mi? :X Der de yani anla olayı sen.
Sert de bişey söylememiş aslında. Herkesin görüşü aynı değil mi zaten:X Gülsenin yumuşak eleştiri kalemi var kimseye batmıyor bence:X

YıldırıM

Favori Üye
Reaksiyon puanı
7,843
Puanı
711
Söylediği her şeye katılıyorum. Öncelikle Muharrem İnce başa geçmeli. Kılıçtaroğlu geri çekilmesini öğrenmeli artık.
Şehir magandalari eğer başka parti için silah ateş açsa o zaman direkt içeri alınırlardı. Ben de eminim ki o gün hiç bir kişi içeri silah yüzünden alınmamıştır.
Gulse hakkında da burdan konuşan sen senaryonun bak diyen kişiler hayırdır yani. Kadın özgür bir şekilde düşüncelerini dile getirmiş. Bunu diyen de avukat ya pes.

Turkuazz

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,197
Puanı
860
Aslında haklı açıklamalarında seçim dışında düğün,şampiyonluk kutlamaları da bu şekilde biz silahsız kutlama yapmayı bilmiyoruz,ayrıca derste almıyoruz..Allah korusun orda o silah orada bulunan bir kişiyi hedef alabilir..

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,794
Puanı
1,061
Yazdığı herşeye hak veriyorum, güzel düşünmüş, güzel söylemiş ve güzel laf sokmuş da aynı performansı iktidar için sergilese hiç fena olmaz. Gariban muhalefeti eleştir ama yerin dibine sokupda milletten soğutmak da yanlış bir hareket. Keşke aynısını iktidar için söyleyebilseydi. :X
Yandaş olmadığını biliyoruz zaten, muhalif görüşlüler hani muhalefeti vurur ya sürekli. İktidara bir şey diyebilir mi? :X Der de yani anla olayı sen.
İktidarı da yeri geldiğinde ince bir şekilde eleştiriyor hatta son kitabında bu tarz şeyler var. Çok daha ileri gitse tutar hapse atarlar o ne yapsın.

kerem

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,595
Puanı
1,060
İktidarı da yeri geldiğinde ince bir şekilde eleştiriyor hatta son kitabında bu tarz şeyler var. Çok daha ileri gitse tutar hapse atarlar o ne yapsın.
O zaman muhalefeti de o kadar ağır eleştirmesin. Gücü yetebilene ezmesin. Böyle yaparak iktidara yakalalık yapıyormuş gibi bir görüntü veriyor.

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,794
Puanı
1,061
O zaman muhalefeti de o kadar ağır eleştirmesin. Gücü yetebilene ezmesin. Böyle yaparak iktidara yakalalık yapıyormuş gibi bir görüntü veriyor.
Kadın zaten pazar gününden beri eleştirilen bir sorunu kendi bakış açısından incelemiş gömmeyle ne ilgisi var. Muhalefeti ağır eleştirme gibi bir şey de yok ama ortada eleştirilecek bir durum varsa bir şey demesin mi?