2017 Get Out / Kapan - Film Yorumları

mesmeso

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
9,533
Puanı
860
2013569-738810651.jpg

Kapan / Get Out (2017)

Tür: Korku, Gizem
Yönetmen: Jordan Peele
Senaryo: Jordan Peele

Oyuncular:
Daniel Kaluuya
Allison Williams
Catherine Keener
Bradley Whitford
Caleb Landry Jones

Filmin Konusu

Chris başlangıçta ailenin aşırı uyumlu davranışlarını kızlarının farklı ırktan biriyle olan ilişkisiyle başa çıkmak için endişeli çabalar olarak yorumlar. Ama hafta sonu ilerlerken giderek daha da rahatsız edici bir hal alan bir dizi olay, Chris'i aklının ucuna bile gelmeyecek bir gerçeğe götürür.

Filmin Fragmanı

mesmeso

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
9,533
Puanı
860
Film gerçekten çok güzeldi. Afiş ve fragman bana korku filmi havası verdi ancak öyle bir şey yoktu filmde. Film içinde ne olacağını hiç kestiremedim. Zaten yaptığı twist ile gerçekten şaşırttı.

Daniel Kaluuya gerçekten çok iyi oynamış. Hele hipnoz sahnelerinde çok takdir ettim onu. Şu anda benim için En İyi Oyuncu kategorisinde iddialı. Film de En İyi Film kategorisinde favorim. Ama geçen sene bir zenci filmini verildiğinden bu sene belki vermeyebilirler.

Chris hipnoz olurken vallahi korkmadım değil. Bir ara acaba bende mi hipnoz oldum kafasına girdim. Film insan üstünde böyle bir etki bırakıyor. İnşallah ödüllerde hak ettiğini alabilir.

9/10

gözlemci

Favori Üye
Reaksiyon puanı
12,604
Puanı
861
Film gerçekten güzeldi bende nette korku filmi ararken denk gelmiştim ama korkudan ziyade gerilim filmiydi , Etkileyiciydi mükkemmeldi 9/10

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Aslında tam olarak bir beklentim yoktu ama film kendini izlettirmeyi başardı. Ancak bitince "ee yani?" dedirtti. Buradan bir siyahi ayrımcılığı filmi çıkmıyor bana kalırsa. Hem verdiği mesaj tam olarak bir mesaj olabilmiş, hem de bu mesaj için kullandığı yol tamamen saçma bir bilimkurgu. Bana fazla seyirlik bir film gibi geldi ve Oscarlarda adının anılıyor olmasını istemezdim.
Filmin başlarındaki kaçırılma sahnesi, hikayenin neresine monte ediliyor?

Ve yani eğer başroldeki siyahi adamı hipnoz etmek istiyorlarsa neden tüm aileyi evlerine çağırıyorlar? Tüüüm ailenin içinde olduğu bu şeyde neden kanıtı (şu cazcı adamı) gözünün önüne getiriyorlar ki? Ayrıca hizmetliler de eski aile üyesinin benliğinde olabiliyorlarsa -filmin sonlarına doğru olan kaza sahnesi vs.- neden hizmetliler? :D Gerçi mesela hizmetli kadın ağlıyordu, bahçıvan kıza olan aşkını dile getiriyordu. Herhalde tam kontrol edemiyorlar beyni. Yine de bir iş yapacaksan tam yapacaksın kardeşim. :D

Ayrıca polislerin işe yaramazlığı veya harika polis klişeleri midemi bulandırıyor.

Tüm bunlara rağmen filmi izlerken sıkılmadım. Üstteki düşüncelerim filmi bitirdikten sonraydı. :D 6.5/10 -tan 6-

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Güzel bir gerilimdi. Ağır ağır ilerleyen hikayeye dair ip uçlarını filmin başlarında veren ve sonunda da güzel bir şekilde noktayan bir filmdi. Filmin sorunu aslında şurada yatıyor. Başlardaki ipuçlarını bilerek verdiyse ve bizim çözerek ilerlememizi istiyorsa sorun yok ama bilerek vermediyse tahmin edilebilir bir duruma düşüyor. Ve senaryo tahmin edildiği vakit aşırı şekilde şaşırmamızı engelliyor. Senaryonun verdiği mesajlar ise farklı bir açıdan olması açısından başarılıydı. Gözümüze gözümüze soktular bunu gerçi ama olsun yine de ırkçılığa karşı güzel bir yöntem olmuş.

Tahmin edilebilirliğinden kasıt en başta hipnoz muhabbeti geçiyor. Sonra hizmetçilerin bakışları tepkileri yaptıkları kuşkulandırıyor. Ve olaylar yaşandıkça siz bu hizmetçilerin hipnoz altında olduğunu ve adamın da buraya ne amaçla getirildiğini anlıyorsunuz. Kızın da bunda parmağı olduğu tahmin edilebilir kısımda geçiyor. Kızın durumunda tek şaşılan şey hizmetçi olarak köleleştirilen herkesin kızın eski sevgilisi olması. Bu gerçekten ilginç bir yöntem olmuş.

Filmin son kısımda anlatılan hikaye orjinal ama bunu söylemek gerek. Bu işte tüm ailenin dahil olması, geçmişten bugüne planlı şekilde gelmesi, ölümsüzlüğün peşinde olmaları, ruhlarını sürekli yaşatmak istemeleri, o kurulan köle sistemi falan. Bunlar ilginç ve pek rastlanmadık detaylar. O yönden orjinal bir fikir olmuş. Ama işte filmde klişelerin de olduğunu söylemek gerek. Finaliyle içinizde bir rahatlama oluyor tabi. Yapılan kıyım ve adamın oradan gerçekten kurtulması oh be dedirtiyor. Lanet ruh hastası ailenin geberip gitmesi iyi oldu demeden edemeyeceğim. :A

İyi yanlarının ağır bastığı orjinal bir fikirden çıkılan bir senaryo. Bazı olumsuz yanları olsa da izlerken keyif aldım.

7.5/10

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Sıradaki film bu olsun @destere @Çiğdem- hem internette kolayca bulabilirsiniz:X Siz yoksunuz ben izliyorum yarım saate...
dün buna bakmıştımda etki,lik dahilindemi değilmi kararsız kaldım :) oyuncular biraz fazla mor ama izleyelim bencede:)
foruma girmeyi başaramadık eminim @Çiğdem- de bayağı uğraşmıştır girmek için :)

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Filmi izledim. İlkkez bir filmde gerildim :X Sanırım nedeni gerçekçiliğe yakın olmasından. olurda manyak psikopat bir psikologa filan denk gelirsem. Mhabbeti hoş diyip sohbete daldiğimda ya beni hipnoz ediyorsa :eek: İşte bu yuzden gerilimi hissettim. Beynimle kimsenin oynamasını istemem :X

Film ilk 1saat 10dk çok iyiydi gerek gerilimi gerek gizemyle ama sonraki yarım saat yok dedm :T:
eee herkesi çat pat çat pat gebertti bu cocuk :F
Beyin nakli bile yapıyorlar asdgsdshadhsad:F Çok saçma geldi. Keşke o sahneleri görmeseydim :T: Gözlerini alacaksın gözlerini al o zaman.
Evin oğlu ile arasında geçen siyahilerin yapısı hakkındaki konuşması sanırım çat pat olayına zemindi? Bilemedim. Eskiden zenciler güçleri için köle olarak kuulanılıyor diye:/

Kesinlikle seyirlik bir film ama Oscar'lık değil:X Oscarda buna ne ödülü verilir ki? Gerilim/korku?

6.5'dan 7/10 aslında 6 vermek geçiyor ama 7 vereyim sıkmadı sonuçta:X

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
hikaye ilginçti tam benlik diyordum , ama bazı yerler olmamıştı özellikle ameliyat sahnesi neşteri kafaya vurduğu yer çok acemice hazırlanmıştı üst düzey diyebileceğimiz filmlere yakışmayan anca bizim yerli dizilerdeki montaj sahnelerini harırlatan saçma bir sahneydi ..
olayın kurbanlarının hep zencilerden seçilmeside anlamsız geldi bana , şu polislere şikayet sahneside saçmaydı, son sahnede chrisi arayan arkadaşın arabadayken biz ulaştırma güvenlikteniz herşeyi hallederiz bana bırak işi tarzındaki saçma muhabbetlerindende nefret ettim .. ne bilim aslında çok güzel düşüncelerle başlamıştım filme böyle arada ayrık otu gibi duran sahneler yüzünden başlangıçtaki heyecanım kalmadı :)
rose u sevdim yalan yok :)
finale doğru chris in galeyana gelip önüne geleni devirdiği sahneler, geyik boynuzunu adama yerleştirdiği sahneler güzeldi , zenci hizmetkarın chris e doğru at gibi koşuşturması diğer hizmetçi kadının gülümseyerek mal mal bakışları hoştu , çaktırmadan fincanla hipnoz etme sahnesi güzeldi

6 Puan

2 Filmi yorumladım :Z:Z:Z
filmi izlediğini varsayıyorum yorumun nerde :)

Tam yorum: http://izleryazar.com/get-out-2017/

Yılın en iyilerinden biriydi. Seyir zevki çok yüksek, şaşırtıcı ve orijinal, verdiği mesajı uygulama şekli çok zekice.

9/10
bu kadar yüksek puan vermen ilginç :)) eminim bir daha izlesen puanın düşecektir :)

Filmi izledim. İlkkez bir filmde gerildim :X Sanırım nedeni gerçekçiliğe yakın olmasından. olurda manyak psikopat bir psikologa filan denk gelirsem. Mhabbeti hoş diyip sohbete daldiğimda ya beni hipnoz ediyorsa :eek: İşte bu yuzden gerilimi hissettim. Beynimle kimsenin oynamasını istemem :X

Film ilk 1saat 10dk çok iyiydi gerek gerilimi gerek gizemyle ama sonraki yarım saat yok dedm :T:
Beyin nakli bile yapıyorlar asdgsdshadhsad:F Çok saçma geldi. Keşke o sahneleri görmeseydim :T: Gözlerini alacaksın gözlerini al o zaman.
Evin oğlu ile arasında geçen siyahilerin yapısı hakkındaki konuşması sanırım çat pat olayına zemindi? Bilemedim. Eskiden zenciler güçleri için köle olarak kuulanılıyor diye:/

Kesinlikle seyirlik bir film ama Oscar'lık değil:X Oscarda buna ne ödülü verilir ki? Gerilim/korku?

beyin nakli kısmı çok acemice hazırlanmıştı o sahne harbiden hiç olmasaydı keşke :) birde şu zencilerin olmazsa olmaz karakterlerinden chris in balon arkadaşının muhabbetleri beni kahretti :)

Son düzenleme:

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
hikaye ilginçti tam benlik diyordum , ama bazı yerler olmamıştı özellikle ameliyat sahnesi neşteri kafaya vurduğu yer çok acemice hazırlanmıştı üst düzey diyebileceğimiz filmlere yakışmayan anca bizim yerli dizilerdeki montaj sahnelerini harırlatan saçma bir sahneydi ..
olayın kurbanlarının hep zencilerden seçilmeside anlamsız geldi bana , şu polislere şikayet sahneside saçmaydı, son sahnede chrisi arayan arkadaşın arabadayken biz ulaştırma güvenlikteniz herşeyi hallederiz bana bırak işi tarzındaki saçma muhabbetlerindende nefret ettim .. ne bilim aslında çok güzel düşüncelerle başlamıştım filme böyle arada ayrık otu gibi duran sahneler yüzünden başlangıçtaki heyecanım kalmadı :)
finale doğru chris in galeyana gelip önüne geleni devirdiği sahneler, geyik boynuzunu adama yerleştirdiği sahneler güzeldi , zenci hizmetkarın chris e doğru at gibi koşuşturması diğer hizmetçi kadının gülümseyerek mal mal bakışları hoştu , çaktırmadan fincanla hipnoz etme sahnesi güzeldi

6 Puan

bu kadar yüksek puan vermen ilginç :)) eminim bir daha izlesen puanın düşecektir :)

beyin nakli kısmı çok acemice hazırlanmıştı o sahne harbiden hiç olmasaydı keşke :) birde şu zencilerin olmazsa olmaz karakterlerinden chris in balon arkadaşının muhabbetleri beni kahretti :)
Karakomedi mi yapmak istemişler ben de anlamadım zenci polislerin gülüşmleri ve o arkadaşinin ajanlık olayları filan :confused:

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Karakomedi mi yapmak istemişler ben de anlamadım zenci polislerin gülüşmleri ve o arkadaşinin ajanlık olayları filan :confused:
vallahi yapmak istedikleri şey ters tepmiş o sahnelere hiç gerek yoktu güzel bir konu yakalamışsınız içine etmenin anlamı varmıydıki ? :)

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060

6 Puan

Korku filmi diyince biraz tedirgin oldum ama filmin korku türüyle alakası bile yoktu :A

@Forumdash son yarım saati beğenmemiş ama bende son yarım saati beğendim @destere de orayı beğenmiş zaten :A

Filme 5 düşük 7 de yüksek kaçar ortası 6 puan veriyorum bende @destere gibi :A
Açılış sahnesi çok güzeldi o boğduğu adamı o sahnede çalan şarkı dilime dolandı vlla :A :A :A

Beyin açmalı sahneleri sevmem iğrençti elimle kapatıp sahneyi ileri aldım :A

Zenci oğlanın o tuhaf aileyi gebertme sahneeri çok iyiydi tek korkum şu genç kadın ölmeyecek diye üzülmüştüm ama geberdi :Z:Z:Z

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Korku filmi diyince biraz tedirgin oldum ama filmin korku türüyle alakası bile yoktu :A

@Forumdash son yarım saati beğenmemiş ama bende son yarım saati beğendim @destere de orayı beğenmiş zaten :A

Filme 5 düşük 7 de yüksek kaçar ortası 6 puan veriyorum bende @destere gibi :A
Açılış sahnesi çok güzeldi o boğduğu adamı o sahnede çalan şarkı dilime dolandı vlla :A :A :A

Beyin açmalı sahneleri sevmem iğrençti elimle kapatıp sahneyi ileri aldım :A

Zenci oğlanın o tuhaf aileyi gebertme sahneeri çok iyiydi tek korkum şu genç kadın ölmeyecek diye üzülmüştüm ama geberdi :Z:Z:Z
filmin başındaki bu şarkıda güzeldi :)
run rabbit
run rabbit
run run run :)

@Forumdash