Diğer Vikings - 5.Sezon Yorumları

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
5x6

Savaş geliyor temalı geçiş bölümünü izledik. Keyifliydi.

Ivar'ın Harald'la yaptığı anlaşma hiç güven veren türden olmasa da yine de sayıca güçlüler gibi duruyor. Ama oradaki hikaye Kattegat şayet alınırsa sonrasında da devam edecektir. Sağlam entrika döner arkadan oyun döner. Ama Ivar reyiz galip çıkacaktır her hikayeden güveniyoruz aslan parçasına. Bir gün tüm dünya ismini söyleyecek ve unutmayacak. :D

Bjorn neden kaçtı hemen Kattegat'a döndü çözemedim. Akdeniz'deki hikaye bu kadar çabuk bitmez heralde. Ya da bittiyse niye bitti niye gitti oraya. Neden ilk aksiyonda aksiyon bile olmadan döndü çözemedim. Neyse iç savaşta Bjorn dengeleri değiştirecektir. Bakalım sonu ne olacak.

Astrid ah ulan ah. Bizi bitirdin be. Bu bölümde yaşadıkları Lagertha için yaptıkları heey gidi hey dedirtti. Ne hallere düştü haber vereceğim diye. Ama yüzünden ve hareketlerinden hala Lagertha'ya ihanet etmediği belli oluyordu, bu bölümde de kanıtlandı. Malum sahneler ise üzdü be... Yazık güzelim kadına yapmadıkları kalmadı o da çaresiz şartlara göğüs gerdi. :A

Headmund'un hikayesi ve Ivar'la olan diyalogları da iyiydi. Özellikle Ivar'ın seni kıskanıyorum kısmı. Sakat olduğu için onun gibi bir savaşçı olamayacak ama en azından zevi ve kudretli bir lider olacağı kesin. Son sahnede de onlarla savaşacağını göstermiş oldu. Benim anlamadığım garip gelen bir sahne önce herkes ölmesini isterken adam oradaki Viking'i öldürüyor ve Ivar bağırıyor diye herkes Headmund'u destekliyor. İlginç ve saçmaydı ama yok saydım pek önemli değil gibi. :D

8/10

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
5x6

Dizi iyice taht oyunlarına döndü :A
Ivar, Harald'a karşı benim tahtta gözüm yok, sadece intikam istiyorum dese de Hvitserk ile konuşurken asıl niyetini belli etti. Ama Harald da durumun farkında, anlaşmayı bozan olursa ölmeyi hak edecek diyerek işini garantiye almaya çalışıyor :A Ivar Heahmund'u aldı yanlarına. O son sahne de bir garipti. Vikingler garip millet. 2 dk öncesine kadar öl dedikleri adama kendilerinden birini öldürünce onlarla olacağını anlayıp adına tezahürat yapıyorlar :D

Bölümün başında Astrid Harald ile mutlu mesut oynaşırken dedim bu nasıl kaptırdı bu kadar kendini böyle. Ama kaptırmamış zaten Lagertha'ya haber verebilmek için neler çekti kadın, üzüldüm ona. Yalnız o herif de hem altınları alıp hem kadına tecavüz ettirip bir de üstüne haber de vermeyebilirdi yine de buda bir şeydir :D Gerçi söz verdi, tabi söz önemli :)

Björn'ün dönüşü çok oldu bittiye getirilmiş. Tamam o an kum fırtınası çıktı da nasıl adamların mekanından kurtulup 3 gemiyle sapasağlam dönebildiler orası muallak? Şimdi Björn dengeleri değiştirecek kişi olacaktır öbür taraf fazla güçlü oldu çünkü :D

Lagertha da Floki'ye kıyamadı. Arada kaç yıllık hukuk var. Yalnız gittikleri araziler hayal kırıklığı şu ana kadar :D Bir de şu Ubbe'nin sevgilisi hala rahat durmuyor. Onun da gözü kraliçelikte, alttan alttan dolduruyor Ubbe'yi. Lagertha yine bir ayar verdi ama kendisine :A

yatutarsa

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,224
Puanı
1,060
s05e04-05-06
Üç bölüm de gayet güzel ve istediğim ayardaydı. Sezonun başlangıcında bir olmamışlık hissediyordum ama bu üç bölümle dizi yeniden özlediğim tadı vermeye başladı.
Floki peygamber oldu ve inananlarıyla kutsal topraklara gitti. Eğer gördükleri rüya çıkarsa işin sonu kötü olur.
Savaş dehası Ivar yine muhteşem bir planla düşmanı yendi. Ivar'ın bu askeri dehasından nasıl etkileniyorum anlatamam.
Psikoposun Vikinglerin safına geçmesine sevindim.
Astrid resmen Gerçek Kesit'te anlatılacak ibretlik bir yaşam sürüyor. :F Sevdiği kadından kaçırıldı, istemediği bir adamla evlendi. Yetmedi bir de balıkçıların tecavüzüne uğradı kraliçe haliyle.
Björn'ün Akdeniz ve Afrika maceraları güzel bir soluk aldırdı diziye, keşke biraz daha üzün sürseydi. Arap Emirini de Sicilya'daki komutanı da çok beğenmiştim.
Üç bölüme genel puan: 9/10

xemrexxx

Favori Üye
Reaksiyon puanı
132,181
Puanı
1,061
5x7

idare ederdi ivarı çok yükseltiyorlar bakalım ne çıkacak neyse yorum bu ka haftaya hanyayı konyayı görücez gibi fragmandan anladığım o :X @destere baksana lagerhanın çevreesi genişmiş bir tanışmak lazım kendisiyle ; kendisi olmasa birkaç arkadaşına yönlendirir:A @MasacRE- @MEnes @Forumdash @Çiğdem- @Harunnn60 @Dosi
fgfgdfgdfg.png

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
5x7

idare ederdi ivarı çok yükseltiyorlar bakalım ne çıkacak neyse yorum bu ka haftaya hanyayı konyayı görücez gibi fragmandan anladığım o :X @destere baksana lagerhanın çevreesi genişmiş bir tanışmak lazım kendisiyle ; kendisi olmasa birkaç arkadaşına yönlendirir:A @MasacRE- @MEnes @Forumdash @Çiğdem- @Harunnn60 @Dosi
Ekli dosyayı görüntüle 58174
yorum yapmayacağını bildiğim için gönül rahatlığıyla açtım konuyu :) en kısa sürede izlerim bölümü :)

izle adeta cennete düşeceksindir buna eminim :)

Burası ne kadar güzelmiş neresi belki uğrarım arada. :A
ben kuyruğa girdim bile sıranı bekleyeceksin mecburen :)

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
5x7

Büyük savaş öncesi geçiş bölümü gibiydi. Pek bir şey olmadı.

Lagertha cephesine samiler diye birilerini kattılar. Hem biraz denge oldu hem de kızı Björn'e verdik :D Yine de Ivar cephesi daha güçlü ve dizi Ivar'ın yükselişini gösterdiği için savaşın galibi onlar olacaktır. Bir de her iki tarafta da ihanet edebilecek birçok insan var. Bakalım kim ne yapacak :D

Floki de orada bir ütopya kurma peşinde ama hayal olarak kalır o iş. Vikingler savaşçı millettir, şimdiden homurdanmalar da başladı zaten.

Bir taraftan da Alfred'in hikayesi işleniyor yavaş yavaş. Gidişat şu önümüzdeki savaşı Ivar'ın kazanacağını, İngiltere'de de Alfred'in başa geçeceğini ve ileride o ikisinin başı çekeceği büyük bir çekişme olacak gibi görünüyor.

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
5x7

Savaş öncesi son bölüm olarak fena değildi. Diyaloglar iyiydi.

İki cephede de gelişmeler oldu. Ivar'ın ekip de kalabalık Kattegat'a da birileri katıldı. Bakalım savaş ne olacak. Strateji düşünüyor Bjorn falan ama Ivar'ın zekasını alt edebileceklerini sanmıyorum ve Ivar'ın neler yapacağını stratejisini çok merak ediyorum. Güzel bir heyecan kapladı o yönden beni.

Samilerin prensesi iyi bir ablamızmış. Bjorn'le aralarında oluşan elektrik daha baştan belli etti zaten kendini. O kuzeyliler de iyi savaşçılar heralde kadınları da sayko gibi. :A Savaşta göreceğiz artık marifetlerini yatakta gördük zaten bolca. :A

Alfred'in hikayesi ise ilgi çekici gidiyor. Athelstan gibi o taraftan sevilebilecek bir karakter olacak. Zaten söylemleri ve yaptıkları şimdiden umutlandırıyor. Zeki de bir karakter. Bakalım ileriki sezonlarda gelişimini görüp Ivar'la aralarında zeka savaşları görebiliriz, hoş da olacaktır.

7.5/10

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
5x8

Beklenen savaşın ilk ayağı yapıldı. Kıyım dolu bir bölümdü ve gerçekten sağlam prodüksiyon hazırlanmış güzeldi.

Ivar akılcı bir plan yapmadı. Bildiğin meydan muharebesi yapıldı ve eksik oldukları için kaybettiler. Belki de önümüzdeki bölümlerde anlayacağımız bir plan da yapmış olabilir Ivar. Çünkü fragmanda farklı şeyler izliyoruz. Savaş sahnesi baya iyiydi. Kollar bacaklar koptu, kan ve vahşet kol gezdi. Vikings'de olması gerektiği gibiydi yani.

Headmund ise yine kefeni yırttı. Bu sefer de Lagertha kurtardı. Karakterin sonu nereye gidecek bilinmez. Belki de Ivar'la plan yapmışlardır bilerek yaralanmış bile olabilir. İçeri girmiş bir şeyler peşinde olabilir. Önümüzdeki bölüm daha stratejik bir bölüm olacaktır.

2 bölüm kaldı diyor acaba sezon finali mi yoksa 20 bölüm olacak bu da sezon arası mı. Onu merak ettim. Neyse güzel son 2 bölüm olacaktır beklemeye devam. :)

8.5/10

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
5x8

Savaşın ilk ayağına kavuştuk sonunda :D
Vee kazanan Björn-Lagertha oldu :Z Eninde sonunda Ivar kazanacaktır ama en azından bir kaybettirmeleri güzel oldu, çok havalara girmişti Ivar efendi, abisi aldı onun havasını :A Sami'ler de ormanda etkili diyorlardı, onların da önemli bir etkisi oldu savaşta.

Heahmund da diziye o kadar karizmatik bir giriş yaptıktan sonra şamar oğlanına döndü resmen :A Önce Ivar öldürmedi yanına aldı, şimdi de Lagertha. Yalnız bu adama iyi bir rol çizilmesi şart, bu şekilde elden ele Vikinglerin esiri olacak türden bir adam değil yani kendisi.

Floki cephesinde de işler karışıyor. Bir grup şikayetçi, bir grup durumdan memnun. Gelecek bölüm orada da bir ufak kapışma görünüyor fragmanda.

xemrexxx

Favori Üye
Reaksiyon puanı
132,181
Puanı
1,061
5x8

Beklenen savaşın ilk ayağı yapıldı. Kıyım dolu bir bölümdü ve gerçekten sağlam prodüksiyon hazırlanmış güzeldi.

Ivar akılcı bir plan yapmadı. Bildiğin meydan muharebesi yapıldı ve eksik oldukları için kaybettiler. Belki de önümüzdeki bölümlerde anlayacağımız bir plan da yapmış olabilir Ivar. Çünkü fragmanda farklı şeyler izliyoruz. Savaş sahnesi baya iyiydi. Kollar bacaklar koptu, kan ve vahşet kol gezdi. Vikings'de olması gerektiği gibiydi yani.

Headmund ise yine kefeni yırttı. Bu sefer de Lagertha kurtardı. Karakterin sonu nereye gidecek bilinmez. Belki de Ivar'la plan yapmışlardır bilerek yaralanmış bile olabilir. İçeri girmiş bir şeyler peşinde olabilir. Önümüzdeki bölüm daha stratejik bir bölüm olacaktır.

2 bölüm kaldı diyor acaba sezon finali mi yoksa 20 bölüm olacak bu da sezon arası mı. Onu merak ettim. Neyse güzel son 2 bölüm olacaktır beklemeye devam. :)

8.5/10
5x8

Savaşın ilk ayağına kavuştuk sonunda :D
Vee kazanan Björn-Lagertha oldu :Z Eninde sonunda Ivar kazanacaktır ama en azından bir kaybettirmeleri güzel oldu, çok havalara girmişti Ivar efendi, abisi aldı onun havasını :A Sami'ler de ormanda etkili diyorlardı, onların da önemli bir etkisi oldu savaşta.

Heahmund da diziye o kadar karizmatik bir giriş yaptıktan sonra şamar oğlanına döndü resmen :A Önce Ivar öldürmedi yanına aldı, şimdi de Lagertha. Yalnız bu adama iyi bir rol çizilmesi şart, bu şekilde elden ele Vikinglerin esiri olacak türden bir adam değil yani kendisi.

Floki cephesinde de işler karışıyor. Bir grup şikayetçi, bir grup durumdan memnun. Gelecek bölüm orada da bir ufak kapışma görünüyor fragmanda.
lagertha haftaya psikoposu iyice bir mıncıklar:A @Çiğdem- vampirli dizisini izleyip adamla fanteziler kurardı üzülecek bu işe:A

yatutarsa

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,224
Puanı
1,060
s05e08
Ragnar'ın oğullarının savaşının ilk muharebesinde kazanan Lagertha-Björn-Ubbe oldu. Ivar'ın muhteşem savaş taktiklerinden çok etkilendiğimden bahsetmiştim, bu bölüm de tekrar gördük ne kadar harika bir komutan olduğunu. :-) Hvitserk'in yanındaki adamlar çok olaysız öldü. Öldürenler kimdi, neydi merak ettim.
Kattegat'ta bunlar olurken Floki ve yanındakiler de yeni adalarına alışmaya çalışıyordu. Zaten adaya ayak bastıkları andan itibaren gerginlerdi ama görüyoruz ki günler ilerledikçe işler istedikleri gibi gitmeyince iyice sinirlenmişler. Tapınak yapımına karşı çıkan adam çok konuştu, adadan ilk ona veda edecekmişiz gibi hissediyorum. :D
Muharebede Heahmund'a ayrı bir parantez açmak gerek. Düştüğü sahnede Vikings'in en karizmatik ikinci karakterini böyle öldüremezler herhalde diye düşünmüştüm ki gerçekten ölmemiş ama keşke kurtarılmasını daha mantıklı bir sebebe bağlasalardı Lagertha'nın sadece hislerine güvenip kurtarması olmadı sanki.

yatutarsa

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,224
Puanı
1,060
s05e09
Rollo ölmemiş miydi? Neyse, öldüyse de diriltilmiştir. Çok sorgulamayacağım, Rollo'yu severim, gelsin reis. :D
Aethelwulf ne kadar yakışıklı bir kral olmuş diye düşünüyordum ki adam on saniye içinde yataklara düşüp öldü. Maşallah dediğimi kaybediyoruz. :( Judith tam bir Kösem Sultan edasıyla tahta namzet belirledi ve devlet ricalinin pek desteği olmasa da tahta çıkarmayı başardı. Aetelherd'e üzüldüm.

xemrexxx

Favori Üye
Reaksiyon puanı
132,181
Puanı
1,061
s05e09
Rollo ölmemiş miydi? Neyse, öldüyse de diriltilmiştir. Çok sorgulamayacağım, Rollo'yu severim, gelsin reis. :D
Aethelwulf ne kadar yakışıklı bir kral olmuş diye düşünüyordum ki adam on saniye içinde yataklara düşüp öldü. Maşallah dediğimi kaybediyoruz. :( Judith tam bir Kösem Sultan edasıyla tahta namzet belirledi ve devlet ricalinin pek desteği olmasa da tahta çıkarmayı başardı. Aetelherd'e üzüldüm.
la keşke lagertha mumu söndürmeseydi.ss

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Geçiş bölümüydü ne sevdim ne nefret ettim, vasattı.

İç savaş cephesinde pek bir gelişme olmadı. Son bölüme saklamışlar asıl mevzuyu. Rollo'nun adını hatırladılar şaşırttılar. 9 bölümdür adı duyulmadı karakterin. Askerlerini gönderip kendinin gelmemesi ise ilginç olmuş. Sezonun ikinci kısmında devreye girecek sanırım. Savaşı Ivar ve Harald kazanacak gibi ama kimlerin öleceğini baya merak ediyorum. 10. bölüm bir çok ölüm görebiliriz baş karakterlerden. Hadi hayırlısı. :D

İngiltere kısmında ise geleceğin kralı olarak yeni Ecbert olarak Alfred'e o temeli atmışlardı. Bunu belli ediyordu dizi. Zaten Aethelwulf'u da iyice şamar oğlanı yaptılar. Ama ölümü aşırı garip oldu. Arı soktu adamın yüzü gözü şişti ve öldü. :A Sanırım zehirli bir şeyler olmuş olmalı o arıda. Yoksa hiç bir manası yok yani. Judith ise bir anda her şeye etki etti ve istediği kralı belirledi. Zekasıyla ve karaktere atılan temelle Alfred bence çok farklı bir tarza sahip olacak. İleride çok başarılı olacağını hissediyorum. Tabi ileride Ivar İngiltere'ye geri dönerse iki zeki kralın çarpışmasını izlemek güzel olacaktır. Aynı Ragnar ve Ecbert'te olduğu gibi. :)

Floki kısmında olay iyice karıştı. O aile zaten sorunluydu ve en sonunda kan döküldü. Son sahne baya iyiydi müzikle beraber. Hem Headmund olayı, hem tapınağın yanışı kan dökülmesi, hem de Alfred'in krallığı alışı müzikle beraber baya iyi olmuş. Ara sezon finalini bekleyişi başlasın hele. Fragman umut verdi sağlam kıyım olacak gibi. :A

7.5/10

yatutarsa

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,224
Puanı
1,060
s05e10 (Sezon Arası)
Bunca bölümün hatrına dayandım. Hiç çekilmeyecek bir kurgu denemişler maalesef. Bu tarz kopuk kopuk anlatımlardan nefret ediyorum. En sonda Rollo'yu gördüğümüz sahneyi çıkarınca izlemeseymişim de olurmuş dediğim bir bölüm oldu.
6/10

xemrexxx

Favori Üye
Reaksiyon puanı
132,181
Puanı
1,061
Geçiş bölümüydü ne sevdim ne nefret ettim, vasattı.

İç savaş cephesinde pek bir gelişme olmadı. Son bölüme saklamışlar asıl mevzuyu. Rollo'nun adını hatırladılar şaşırttılar. 9 bölümdür adı duyulmadı karakterin. Askerlerini gönderip kendinin gelmemesi ise ilginç olmuş. Sezonun ikinci kısmında devreye girecek sanırım. Savaşı Ivar ve Harald kazanacak gibi ama kimlerin öleceğini baya merak ediyorum. 10. bölüm bir çok ölüm görebiliriz baş karakterlerden. Hadi hayırlısı. :D

İngiltere kısmında ise geleceğin kralı olarak yeni Ecbert olarak Alfred'e o temeli atmışlardı. Bunu belli ediyordu dizi. Zaten Aethelwulf'u da iyice şamar oğlanı yaptılar. Ama ölümü aşırı garip oldu. Arı soktu adamın yüzü gözü şişti ve öldü. :A Sanırım zehirli bir şeyler olmuş olmalı o arıda. Yoksa hiç bir manası yok yani. Judith ise bir anda her şeye etki etti ve istediği kralı belirledi. Zekasıyla ve karaktere atılan temelle Alfred bence çok farklı bir tarza sahip olacak. İleride çok başarılı olacağını hissediyorum. Tabi ileride Ivar İngiltere'ye geri dönerse iki zeki kralın çarpışmasını izlemek güzel olacaktır. Aynı Ragnar ve Ecbert'te olduğu gibi. :)

Floki kısmında olay iyice karıştı. O aile zaten sorunluydu ve en sonunda kan döküldü. Son sahne baya iyiydi müzikle beraber. Hem Headmund olayı, hem tapınağın yanışı kan dökülmesi, hem de Alfred'in krallığı alışı müzikle beraber baya iyi olmuş. Ara sezon finalini bekleyişi başlasın hele. Fragman umut verdi sağlam kıyım olacak gibi. :A

7.5/10
s05e10 (Sezon Arası)
Bunca bölümün hatrına dayandım. Hiç çekilmeyecek bir kurgu denemişler maalesef. Bu tarz kopuk kopuk anlatımlardan nefret ediyorum. En sonda Rollo'yu gördüğümüz sahneyi çıkarınca izlemeseymişim de olurmuş dediğim bir bölüm oldu.
6/10
rollo mu eyşan mı sizce:A

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
5x10

Dizi sonunda aklıma geldi ve kalan sezon arası final bölümünü izlemiş oldum. Değişik duygulardayım çok sevemedim gibi ama bazı yönlerden de fena değil gibi. :D

İlginç bir kurgu denemişler. Yorucuydu izlemek. Tamam karakterlerin psikolojilerini göstermeniz güzel ama bu yöntemle pek olmamış. Çok daha epik bir savaş olabilecekken vahşet dolu taktiğin olmadığı bir savaş olmuş. Sayısı az olan tarafın sadece ok atışlarıyla üstün gelmeye çalıştığı bir savaş. Ulan bir taktik bir şey yapın meydanda savaşıyorsunuz. Savaşın başlangıcı bitişi falan da adam gibi gösterilmedi. 45 dakikanın 30 dakikası falan savaş içerikliydi ama kurgu ve kalite olarak sahneler pek tatmin etmedi. Tamam vahşeti iyi gösteriyorsunuz prodüksiyonu güzel, emek harcanmış. Ama senaryonun daha mantık vari ve savaşın daha akılda kalıcı olmasını isterdim. Baya büyük bir savaştı çünkü sayı olarak. Sağlam akıl oyunları taktik beklerdim. Resmen oldu bittiye gelmiş.

Sonu ise beklendiği gibi Ivar'ın kazanmasıyla bitti. Rollo'nun gelişi ise işleri değiştirecektir sezonun kalan kısmında. 10 bölümdür görmüyorduk geldi savaşın akışını değiştirdi. Bakalım olaya dahil olunca etkisi ne olacak veya burada ne kadar kalacak.

Vikings izlenilebilir olmaya devam ediyor ama eski kalitesini aratıyor. Biraz daha zeka işi savaş sahneleri çekmelerini bekliyor insan. Ivar karakteri bu zekaya sahip gösteriliyor ama onu bile 1 2 yer dışında hurra saldırıp yenelim tarzında gösterdiler şu son 4 5 bölümdeki savaşlarda. Sezonun ikinci kısmında hikaye nereye gidecek bilmiyorum ama düzgün bir şeyler bekliyorum.

7/10