Diğer Vikings - 5.Sezon Yorumları

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Nerde çer çöp var ya @destere ya da @MasacRE- izliyor. Bitmedi mi bu dizi daha. :A @Çiğdem- @Harunnn60
eskiden sende kaliteli diziler izlerdin şimdi batırmışsın işi:) cw dizileri seni kötü etkiledi bir an önce hogathadan uzaklaşıp bize yanaş :)

atalarımız ne demiş '' bamya uzunluğuyla mesaj uzunluğu doğru orantılıdır demiş '' :)

atalarımız haklıysa @Tolstoyevski nin hali duman :)

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
5x01 ve 5x02

Ben de ilk 2 bölümü izlediydim dizinin konusunu arıyordum. Neyse ki sonunda açılmış. :)

Sezon açılışı 2 bölüm birden vermişler güzel bir tat bıraktı özlemişim diziyi. Açılış ise hareketli ve hiyenin gidişatını belli etme açısından net bölümlerdi.

Ivar ve 2 kardeş İngiltere'de yoluna devam edecek. Tabi orada daha karşılarındaki güç varlığına devam ediyor. Yeni karakter Bishop ve artık yeni kral olan Aethelwulf'la sağlam bir kuşatma izleyeceğiz gibi. York'a saldırıları ve yaptıkları kıyım ilk sezonları hatırlattı. Ragnar varken bu kıyıma müsaade etmiyordu ama oğulları canilikten geri adım atmadı. Bir tek Ubbe'de o durum oluştu biz ne yapıyoruz gibisinden. Kardeşler arası fikir ayrılıkları zaten sezonun konusu, iç savaş falan diyordu fragmanda. İlk 2 bölümde bunu bolca hissettik.

Lagertha King Harald konusu da dizinin diğer kritik konusu. Lagertha'nın abazaya atlayıp elleri kolları bağlıyken yaptığı iş üzücüydü. Naaptın sen hanımım o pisliğe ders vereceğim diye bizi bitirdin bee. :A Astrid'in kaçırılması Harald'ın tüm Norveç'in kralı olma isteği Kattegat'ta da aksiyonun durnayacağının işareti. Astrid nasıl karar verecek o biraz merak ettirdi ama yumuşadı ve kafasına kuşku düştü Lagertha'ya ihanet edebilir beklerim.

Diğer yanda Bjorn var. Onun maceraları da gösterilecektir sezon içinde. Akdeniz'de ilginç şeyler yaşıyormuş tarihte bu olayları dizide de görmek güzel olacaktır.

Gelelim adamım Floki'ye. Floki'ye çizilen hikaye gayet anlaşılabilir. Tüm sevdiklerini kaybetmiş ve kendini tanrıların vereceği karara bıraktı. Tüm sahneleri iyi ve ilgi çekiciydi. En sonunda vardığı yer Asgard falan dedi ama sanmam kesin İngiltere'ye düşmüştür. Ivar ve diğerlerine yardımı dokunabilir. Onlarla birleşecektir ya da öyle istiyorum diyebilirim. İki çılgın Ivar ve Floki ayrı kalmamalı. :) Bu arada son sahnede Ivar ayakta durmanın ve bu sefer savaşabileceğinin mesajını verdi herkese. O şekildeyen yapacaklarını merak ediyorum. Sürünmekten iyi olduğu kesin. :)

Fragmanlara baktım tamamen farklı insanlarla takılıyor Floki. Neresi olduğunu merak ettim doğrusu anlarız ileriki bölümlerde. Bu arada fragmanda York savaşı 3. bölümde olacak gözüküyor ve baya çetin geçecek gibi. Ivar'ın fragmandaki tipi ürkütücü merakla bekliyorum. :)

8.5/10

yatutarsa

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,224
Puanı
1,060
s05e01-02
İki bölüm de pek bir şey ifade etmiyor şu an benim için. :D Şu geçen sezon sonunda gördüğümüz lordun yapacaklarını merak ediyorum. Kendisine majesteleri falan dedirtti ama kral ilan etmemiş demek ki. Athelstan'ın oğlu da kocaman tipsiz bir şey olmuş, maşallah.

yatutarsa

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,224
Puanı
1,060
5.sezonda olanlar için 1 sorum olacaktı

Başroldeki eleman bildiğim kadarıyla yılanlara atılarak ölmüş? İlk sezonda olduğum için bu büyük spoileri yiyince diziyi bıraktım. Sizce de izlemeye değmez değil mi bu spoilerden sonra?
Değer değer, bırakma bence. :D Ben de daha ilk bölümlerde büyük bir zekilik yapıp Ragnar'ın hayatını okumuştum ama hiç bırakmadım diziyi.

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060

Başroldeki eleman bildiğim kadarıyla yılanlara atılarak ölmüş? İlk sezonda olduğum için bu büyük spoileri yiyince diziyi bıraktım. Sizce de izlemeye değmez değil mi bu spoilerden sonra?

Nokta koymayı unutmuşsunuz, sayın Temiz Türkçe Kulübü başkanımız. :A

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
5x1 5x2

Uzuun bir aradan sonra kavuştuk diziye. Güzeldi ilk iki bölüm, sezonda işlenecek olaylar belli oldu az çok.
Viking tayfasının yeni düşmanıyla tanıştık. Piskopos Heahmund. Sağlam bir herife benziyor, bakalım Ecbert'in yerini doldurabilecek mi? :)

Ragnar'ın oğullarından Ivar ile Ubbe'nin güç savaşı olacaktır. İlk bölümde orta yolda anlaştılar da birbirlerine girecek onlar belli. Diğer oğlan Hvitserk ise daha silik bir tip zaten onun pek bir şey yapacağını sanmıyorum. York'u ele geçirmeleri kolay oldu ama asıl orayı tutmaları mesele. Aethelwulf ile Heahmund güçlerini birleştirdi oraya geliyorlar :)

Kattegat cephesinde ise Lagertha üzdü :( Kes gitsin adamın kellesini işte ne oyun oynuyorsun adamla. Bir de Harald'ı esir almışken adamlarını almadılar mı ne yaptılar anlamadım, onlar gelip kurtardı Harald'ı. Bu tedbirsizlik de olmadı. Astrid de her ne kadar Lagertha'ya sadık görünse de kraliçe olma fikri bütün kadınlara cazip gelir herhalde, oradan bir ihanet gelmesi muhtemel. Yalnız o eskiden köle olan kıza ne oluyor anlamadım. Bir havalara girmiş Lagertha'yı sorguluyor falan. Tamam hata yapmış olabilir ama senin haddine mi Lagertha'nın yaptıklarını sorgulamak :A

Björn ile Floki'yi de ayrı ayrı yerlerde takip edeceğiz bu sezon. Bakalım onların maceraları ne yönde ilerleyecek. Ha bir de Rollo var tabi, ilk bölüm gösterilmedi ama Fransa cephesi de dahil edilir hikayeye ileriki bölümlerde.

38AhmetKK

Favori Üye
Reaksiyon puanı
645
Puanı
216

Hic önemli degil, diziyi izledikten sonra mutlaka Top 10 Top 20 listene girecektir o kadar kaliteli bir yapim. Basrolün ölümünü önceden bilmek cokta büyük bir dezavantaj degil dolu dolu 4 sezon gecireceksin Ragnar karakteriyle.

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Bunlar bize karşı birlik olmuş @destere :A :A :A

Milli şarkıları ise :F @MasacRE-
oysa bunlarda az bişey akıl olsa bizi kendi halimize bırakırlar:) nasıl olsa fazla dayanamayıp birbirimizin saçını başını yolarız :)) bu arkadaşlar araya girince daha bir birbirimize bağlanıyoruz ters etki yapıyorlar :)

5.sezonu izle la lagerthanın başa belada bir el atmalı kadına:X
sakın spoiler verme daha izlemeyen var başlamışsın yine pırtlatmaya :)

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
5x3

Güzel bölümdü. Dizi tempolu bir giriş yaptı ve öyle devam edecek gibi.

İngiltere kısmı biraz sürecek gibi. York'u bir süre tutacaklardır. Kattegat'a dönerler mi bilinmez ama iç savaş olacak deniyor. İç savaş ya Harald için söylendi ya da Ivar'la Hvitserk dönecek sezon içinde başkente. York savaşı çok başarılıydı. Hem strateji hem görsel anlamda doyurucuydu. Bazı mantık hataları da yoktu değil. Ivar strateji diyor ama boş boş duruyor. Ordaki askerler de oku gösterip omzunun üstüne atıyor. Diğerleri ok bile atmıyor. Ubbe önce duraksıyor yardım etmiyor o ara kimse Ivar'a saldırmıyor karşı taraftan sonra niyeyse karar değişip dalmaya karar veriyor Ubbe.O sahne biraz garipti. Ama bunun dışında savaş sahneleri baya iyiydi. Vahşet dolu ve güzel yansıtılmış.

Harald Astrid kısmı da işlenecek heralde sezon boyu. Ya da bir ara Kattegat'a gidecekler kaç bölüm sürer bilinmez. Ama Astrid kolay kolay kabul etmeyip en sonunda kabul edecek bu bariz görünüyor.

Bjorn kısmında şu an pek bir şey olmadı ilerisi için durumu anlattılar. Oraya yağmacı olarak girmenin mantıksız olduğu ve sızmalarının mantıklı olduğu söylendi. Ama az sayıda ne yapacaklar orasını kestiremedim. Şehir ele geçirmek olmaz gibi en fazla macera yaşarlar tekrar kaçarlar saklanırlar. Bu tarz ilerleyebilir. Rollo sanırım hikayeden çıkarıldı uzun bir süre hiç gösterilmedi dizide.

Fragmanlar ise gerçekten gaza getirici. İngiltere'de aksiyon hiç durmayacak gibi hadi hayırlısı. :D

8.5/10

yatutarsa

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,224
Puanı
1,060
s05e03
Şu koca ordu, savaşlar, ölümler, kalımlar... Hiçbirinden tatmin olamıyorum izlerken. Koca bir eksiklik var dizide: Ragnar. Paris'teki savaşı izlerken aldığım zevkin yarısını almıyorum bunlardan.
Ivar'ı da fazla abartıyor bu senaristler. Yüzü gözü kanlıyken manyak manyak güldüğü sahneyi o kadar uzatmayabilirlerdi. :D
Lagertha da yoktu bu bölüm, hiç. :T:

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
5x3

Ivar savaş stratejisi anlamında dizideki en başarılı kişi olabilir. Geçen savaşında da farklı şeyler uygulamıştı burada da. Diğer Vikinglerden farklı. Yalnız sadece savaşları komuta etse olayın içine girmese kendisi için daha iyi :D Atından düşürüldükten sonra o kadar askerin ondan korkup bir şey yapmaması cidden saçma bir sahneydi. O adamların bir tane sakat çocuktan korkmalarının mantıklı bir açıklaması olamaz.

Ubbe ise babasının yolundan gitmeye çalışıyor ama Ragnar böyle saçma iş yapmazdı. Savaşın ilk çarpışmasını kazandıktan sonra düşmanının yanına kuzu kuzu gidip anlaşmaya çalışmak olacak iş değil yani. O hatasıyla birlikte de Vikingler için Ivar döneminin başlangıcı atılmış oldu. Björn'den sonraki kardeşler arasından lider olarak Ivar seçildi. Bundan sonraki rakipleri artık Lagertha, Björn, Harald falan olacaktır.

Son düzenleme: