Dizi & TV Haberleri Yerli Diziler & Televizyon Dünyası

Diriliş Ertuğrul’un Müziğine Arapça Güfte Yazdılar!

Yazan EFE UYSAL

Ekranların rekortmen ve fenomen dizisi Diriliş ”Ertuğrul” yurtdışında da büyük ilgi görüyor.

Çoğunluğunu Lübnan’da yaşayan Filistinlilerin oluşturduğu müzik grubu “Emced”in, üzerine Arapça sözler yazarak yorumladığı “Diriliş Ertuğrul” dizisinin müziği, Arap dünyasında büyük ilgi gördü.

Daha çok Filistin’i konu alan ezgileriyle tanınan müzik grubu, Osmanlı Devleti’nin kuruluşunu anlatan tarihi yapım “Diriliş Ertuğrul”un Arap dünyasında yakaladığı başarının ardından, dizinin müziğini “Ümmetin Dirilişi” güftesiyle Arap dinleyiciyle buluşturdu.

Grubun kurucusu Nasır-El Gazzavi açıklamalar bulundu.

“Diriliş Ertuğrul”u yayınlandığı ilk bölümden itibaren “ilgiyle” takip ettiklerini dile getiren Gazzavi, dizinin Arap dünyasındaki büyük başarısı üzerine müziklerini özel bir esere dönüştürmeye karar verdiklerini ifade etti.

Gazzavi, “Ey ümmetimiz gücünüzü kuşanın. Atların sırtlarına semerleri bağlayın. Vallahi izzet bizi çağırıyor. Bu gemi ile denize dalacağız.” şeklinde başlayan “Ümmetin Dirilişi” adlı eserde, dizinin ruhuna uygun olarak ümmetin birlik ve bütünlüğünün vurgulandığına işaret etti.

Filistinli müzisyen ayrıca “Tarih ve şeref tekerrür eder. Sor bizi Kisra’ya Kayser’e. Ayak izlerimizi biliyor Hayber. Haine acıma topraklarında.” gibi sözlerin de dinleyiciyi coşturduğunu ifade etti.

Aslında grubun seslendirdiği tüm eserlerin özgün bestelerden oluştuğunu belirten Gazzavi, “Ancak ‘Ümmetin Dirilişi’ isimli eser, meşhur bir Türk dizisinin müziğini kullandığımızdan dolayı bizim için bir istisna oldu.” ifadelerini kullandı.

Gazzavi, geçen ramazan ayının 20’sinde besteyi Arapça sözlerle buluşturduklarını söyledi.

Eserin, gruba ait sosyal medya platformlarında yayınlanmasının ardından büyük ilgi gördüğünü vurgulayan Gazzavi, kısa sürede yüz binlerce beğeni aldığını ve paylaşıldığını dile getirdi.

Post Ratings:
Like
Like x 1

Yazar hakkında

EFE UYSAL

[color=#000000][size=6][font=arial black]BEŞİKTAŞ[/font][/size][/color]
[color=#ffffff][size=6][font=arial black]QUARESMA :bhr:[/font][/size][/color]
[font=arial black][color=#993366][size=6]HAKAN ÇALHANOĞLU :d:[/size][/color]
[color=#000080][size=6]CRİSTİANO RONALDO :cool:[/size][/color][/font]
[color=#ff0000][size=6][font=arial black]DİRİLİŞ ''ERTUĞRUL'' :love1:[/font][/size][/color]
[IMG]https://pbs.twimg.com/profile_images/639381290366603264/UZD9BGBA.jpg[/IMG]

6 Yorum

Bir yorum bırakın